Górnicy z Budryka: to były merytoryczne rozmowy

Górnicy z Budryka: to były merytoryczne rozmowy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 29-01-2008 09:07

O pierwszych od dawna "merytorycznych rozmowach" i "pewnym zbliżeniu stanowisk" mówili w poniedziałek po zakończeniu kolejnych negocjacji w siedzibie Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) przedstawiciele górników strajkujących od 43 dni w kopalni "Budryk".

Jak przyznał jeden z liderów strajku, Grzegorz Bednarski z kopalnianej "Kadry", choć przedstawiciele komitetu strajkowego "byli w poniedziałek wyposażeni w pełnomocnictwa do wywalczenia średnich miesięcznych zarobków w JSW", "można uznać", że wypracowane w poniedziałek propozycje w większości spełniają postulaty protestujących.

"Została tu zgłoszona pewna propozycja, (...) która wynikła w trakcie merytorycznej dyskusji. Przedstawimy ją teraz w kopalni, czy załoga jest w stanie ją zaakceptować. Nie jesteśmy teraz tu w stanie zdecydować za ludzi" - powiedział po zakończeniu rozmów Bednarski.

Zgodnie z propozycją, oprócz oferowanych już wcześniej załodze podwyżek, już w tym roku zdecydowana większość pracowników dostałaby kolejne pieniądze w ramach tzw. standaryzacji płac w obrębie JSW. Dzięki temu, pracownicy "Budryka" mieliby w tym roku pewność, że zarabiają co najmniej tyle, co pracownicy tych samych grup zawodowych piątej pod tym względem kopalni JSW. W ciągu dwóch kolejnych lat wynagrodzenia w całej spółce zrównałyby się.

Szczegóły poniedziałkowych ustaleń zakładają, że zgodnie z propozycją JSW i wcześniejszymi ustaleniami z okresu negocjacji przed wcieleniem "Budryka" do tej spółki w styczniu tego roku, porozumienie gwarantowałoby górnikom tej kopalni ok. 750 zł średniej podwyżki za 2007 r. i ok. 490 zł w 2008 r.

Oznacza to, że średnie miesięczne zarobki w "Budryku" będą w 2008 r. przeciętnie wyższe niż płace w 2006 r. o 1240 zł.

Częściowo wypełniającą dotychczasowe postulaty górników propozycją komitetu strajkowego byłoby rozpoczęcie już w tym roku tzw. procesu standaryzacji płac, czyli wyrównywania ich wysokości dla poszczególnych grup zawodowych we wszystkich kopalniach JSW. Skutkiem tego większość pracowników "Budryka" - zwłaszcza produkcji - dostałaby kolejne podwyżki.

Pracownicy większości grup zawodowych zarabiają obecnie w "Budryku" mniej, niż osoby na tych samych stanowiskach w pozostałych kopalniach spółki. Również rozbieżności w dotychczasowych pięciu kopalniach JSW sięgały w różnych grupach zawodowych nawet 500 zł.

Rozbieżności te wynikają ze zbiorowych układów pracy, zawieranych osobno dla każdej kopalni. Ponieważ jednak takie różnicowanie w obrębie jednej firmy nie powinny mieć miejsca, JSW rozpoczęła przygotowania do przeprowadzenia procesu ich wyrównywania.

Według pierwotnych planów spółki, standaryzacja w JSW miałaby potrwać do 2011 r. W toku negocjacji zarząd zgodził się, by wyrównywanie płac zakończyło się rok wcześniej. Prace zespołu, który miałby przygotować jej główne założenia, mogą rozpocząć się najwcześniej z początkiem marca, po podliczeniu finansów spółki za ubiegły rok - potrwają kilka tygodni.

Protestujący z "Budryka" w toku poprzednich negocjacji oczekiwali zrównania płac w swojej kopalni do poziomu dotychczas najgorzej opłacanej kopalni spółki - "Krupińskiego". Ponieważ okazało się jednak, że nie wszystkie grupy zawodowe w "Krupińskim" zarabiają najgorzej w odniesieniu do całej JSW, w poniedziałek zaproponowano inne rozwiązanie.

Zgodnie z nim, rozpoczęty już w tym roku proces wyrównywania płac w JSW zrównałby - jeszcze w 2008 r. - płace poszczególnych grup zawodowych w "Budryku" każdorazowo do poziomu piątej pod tym względem kopalni JSW. Przedstawiciele komitetu strajkowego domagali się w poniedziałek, by nastąpiło to już w 2008 r.

Takie rozwiązanie oznaczałoby dla górników "Budryka" kolejną podwyżkę, według wstępnych szacunków, w większości przekraczającą przyjęty w tym roku dla całej JSW 10 proc. wskaźnik wzrostu wynagrodzenia. W następnych latach nastąpiłyby kolejne podwyżki, tak by stosunkowo najmniej zarabiający w JSW górnicy "Budryka", w 2010 r. zarabiali tyle samo, co pracownicy na tych stanowiskach w całej spółce.

Według prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego, w poniedziałek protestujący "wreszcie zrozumieli sens propozycji spółki". "(Przedstawiciele komitetu strajkowego - PAP) dali swoją propozycję, którą musimy teraz przeanalizować, przeliczyć i uzgodnić z resztą strony społecznej - załogą naszej spółki, która normalnie pracuje" - powiedział Zagórowski.

Prezes wskazał również, że nadal sporna pozostaje propozycja, by nie wyciągać konsekwencji wobec organizatorów strajku. "To nie jest dla nas do przyjęcia, ale będziemy to jeszcze analizować" - powiedział.

Poniedziałkowe ustalenia - prócz uczestniczących w rozmowach przedstawicieli obu stron konfliktu, którzy będą je teraz szczegółowo rozpatrywać - muszą zaakceptować jeszcze protestujący w "Budryku" górnicy, a także przedstawiciele wszystkich działających w JSW związków, którzy w poniedziałkowych rozmowach nie brali udziału.

Według informacji przedstawicieli komitetu strajkowego z "Budryka", protest głodowy pod ziemią w poniedziałek kontynuowało stale 30 górników, na powierzchni głodowało 5 kolejnych. Strajk okupacyjny pod ziemią prowadziło około 150 osób; naziemne obiekty kopalni zajmowała podobna liczba strajkujących.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Górnicy z Budryka: to były merytoryczne rozmowy

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.172.111.47
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!