70 proc. przypadających na Polskę środków z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji powinno trafić do woj. śląskiego – postulują związkowcy w projekcie umowy społecznej dotyczącej górnictwa. Chcą też m.in., by dochody z aukcji praw do emisji CO2 wsparły inwestycje w czyste technologie węglowe.
- Wśród postulowanych przez stronę społeczną rozwiązań - obok budżetowego wsparcia dla kopalń w rozpisanym do 2049 roku okresie transformacji - jest także postulat uwzględnienia przy wyliczaniu dopłat indeksacji przeciętnego wynagrodzenia górników w poszczególnych kopalniach w kolejnych latach o 2 punkty procentowe powyżej poziomu średniorocznej inflacji.
- W poniedziałek związkowcy wysłali swój projekt umowy społecznej do Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP) i Kancelarii Premiera, a we wtorek upublicznili kluczowe założenia dokumentu - m.in. postulat powołania Śląskiego Funduszu Rozwoju oraz proponowaną kwotę odpraw dla odchodzących z pracy górników, w wysokości 120 tys. zł netto.
- W związkowym projekcie zawarto także propozycje dotyczące mechanizmów finansowania: zarówno samego sektora węglowego, jak i inwestycji w czyste technologie węglowe oraz innych procesów związanych z transformacją regionu.