Górnik z krwi i kości okaże się lepszy niż inni?

Górnik z krwi i kości okaże się lepszy niż inni?
Kopalnia Pniówek należąca do JSW Fot. JSW (Agnieszka Materna)
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Jerzy Dudała
  Jerzy Dudała
 • Dodano: 31-08-2021 00:28

Węgiel koksowy znajduje się na unijnej liście surowców strategicznych - jest potrzebny do produkcji stali. A ponieważ będzie rosło zapotrzebowanie na stal, to i zapotrzebowania na węgiel koksowy będzie się powiększać . W Europie jego największym producentem jest Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), której nowym prezesem został górnik z krwi i kości - Tomasz Cudny.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Grupa Kapitałowa JSW pozostaje największym producentem węgla koksowego hard w Unii Europejskiej i jednym z wiodących producentów koksu używanego do wytopu stali.
 • Produkcja i sprzedaż węgla koksowego oraz produkcja, sprzedaż koksu i węglopochodnych stanowią podstawową działalność Grupy JSW.
 • Teraz Jastrzębską Spółką Węglową zarządzał będzie Tomasz Cudny (wcześniej był m.in. prezesem Katowickiego Holdingu Węglowego, Spółki Restrukturyzacji Kopalń oraz Tauronu Wydobycie). Nowy prezes stanowisko objął 28 sierpnia. Czas pokaże, gdzie pod jego sterami dopłynie JSW.

- Tomasz Cudny jest dobrze oceniany w branży górniczej - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL Wacław Czerkawski, przewodniczący Rady OPZZ województwa śląskiego. - Ostatnio był "rzucany" na trudne odcinki frontu, był na przykład prezesem Tauronu Wydobycie. Tam, gdzie inni sobie nie radzili, tam kierowano Cudnego...

Wacław Czerkawski uważa, że niewątpliwą zaletą nowego szefa JSW, poza fachową wiedzą, pozostaje umiejętność znajdowania wspólnego języka z różnymi stronami w danej firmie.

Koniunktura sprzyja JSW

Jednocześnie zwraca uwagę, że rosnący popyt na węgiel koksowy oraz jego wysokie ceny sprzyjają Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Sytuacja na międzynarodowym rynku węgla koksowego, gdzie podaż nie nadąża za popytem, dobrze wróży jastrzębskiej spółce.

Powoli poprawia ona wyniki po trudnym roku 2020, gdzie pandemia spowodowała zatrzymanie wielu gałęzi gospodarki. W pierwszym półroczu 2021 roku produkcja węgla ogółem w przypadku JSW wyniosła 6,8 mln ton - w tym 5,5 mln ton węgla metalurgicznego,  a koksu - 1,8 mln ton.

Grupa odnotowała w tym okresie 330,5 mln zł straty netto wobec 973,8 mln zł straty netto rok wcześniej, EBITDA (bez zdarzeń jednorazowych) sięgnęła zaś 339,4 mln zł. Cena węgla metalurgicznego za sześć miesięcy tego roku doszła do 416,86 zł za tonę, a koksu - 1009,77 zł za tonę.

Przychody ze sprzedaży w pierwszym półroczu 2021 roku wyniosły blisko 4,2 mld zł i były o 22 proc. wyższe niż w analogicznym okresie zeszłego roku. To efekt wyższych przychodów ze sprzedaży węgla, koksu i węglopochodnych.

Jaka zaś była ogólna sprzedaż węgla wydobytego w zakładach Grupy? 7,6 mln ton, a zatem o ponad 20 proc. więcej niż w tym samym okresie ub. r. Przychody ze sprzedaży węgla do odbiorców zewnętrznych za okres sześciu miesięcy 2021 roku wyniosły ponad 1,8 mld zł (wzrost o 6 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2020 r. ). Ów przyrost jest spowodowany wyższym o 23,8 proc. wolumenem sprzedaży węgla (odnotujmy tu niższe średnie ceny sprzedaży węgla metalurgicznego oraz węgla do celów energetycznych).

W omawianym czasie przychody ze sprzedaży koksu i węglopochodnych do odbiorców zewnętrznych to prawie 2,1 mld zł, co oznacza przyrost o ponad 41 proc. rdr, spowodowany głównie wzrostem średniej ceny sprzedaży koksu o ponad 21 proc.

- Jastrzębska Spółka Węglowa jest firmą, która ma dobre perspektywy - ocenia Wacław Czerkawski. - Trzeba tam dużych kompetencji oraz dużego spokoju, by wykorzystać szansę, jaką daje koniunktura na rynku węgla koksowego.

Ten spokój (bądź jego brak) rzeczywiście może być kluczowy i będzie w dużej mierze uzależniony od tego, jak ułożą się relacje nowego prezesa JSW ze związkami zawodowymi  spółce, z Solidarnością na czele.

Zjadł zęby na górnictwie

Nowy prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Tomasz Cudny jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie o specjalności technika podziemnej eksploatacji złóż, ukończył także studia podyplomowe w zakresie zamówień publicznych na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej.

Po ukończeniu studiów Tomasz Cudny pracował w kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu, gdzie przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej - od stażysty do kierownika działu górniczego, zastępcy kierownika ruchu zakładu górniczego.

W latach 2007-2010 był zatrudniony w biurze zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego. W roku 2011 został głównym inżynierem górniczym, dyrektorem technicznym oraz dyrektorem w należących do KHW kopalniach Wujek i Murcki-Staszic. 


Od 8 czerwca 2015 roku Tomasz Cudny pełnił funkcję wiceprezesa ds. technicznych w spółce Tauron Wydobycie. Później, 6 czerwca 2016 roku, zasiadł w fotelu prezesa Katowickiego Holdingu Węglowego, który w trudnym czasie poprowadził do fuzji z Polską Grupą Górniczą. Potem był prezesem Spółki Restrukturyzacji Kopalń, a od 5 sierpnia 2019 roku do 12 lutego 2021 roku - prezesem zarządu Tauronu Wydobycie. Można zatem powiedzieć, że branżę górniczą zna od podszewki.

- Nareszcie prezesem Jastrzębskiej Spółki Węglowej został górnik - podkreśla w rozmowie z portalem WNP.PL Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki. - To powoduje, że zna realia sektora i nie musi się uczyć techniki górniczej, bo się na niej wychował. Z kolei mechanizmów rynkowych i uwarunkowań makroekonomicznych nauczy go życie... W jednej sprawie ma szczęście, został bowiem prezesem JSW u progu wielkiej koniunktury na węgiel koksowy. W realiach spółki wieloproduktowej działającej w obszarach węgiel, koks, ciepło i energia można zrobić naprawdę wspaniałe rzeczy! Aż zazdroszczę takiej szansy, bo to wielkie, intrygujące wyzwanie.

Przypomnijmy przy okazji, że węgiel koksowy, nazywany też metalurgicznym, uznano za jeden z 30 surowców krytycznych dla Unii Europejskiej, co oznacza strategiczne znaczenie gospodarcze.

Węgiel koksowy (na razie) niezastąpiony

Węgiel koksowy to niezbędny składnik w produkcji stali – kluczowego  komponentu dla rozwoju innowacyjnej gospodarki i nowoczesnej infrastruktury. Nie ma dziś jeszcze alternatywnych i ekonomicznie uzasadnionych technologii i stosowanych na szeroką skalę wytopu stali bez użycia węgla koksowego.

Mimo prac nad zastąpieniem węgla koksowego wodorem dominującą technologią produkcji stali w skali światowej pozostaje proces wielkopiecowy. A zatem koks wytwarzany z węgli koksowych pozostanie jeszcze długo podstawowym materiałem w produkcji stali.

Węgiel koksowy i koks to surowce wykorzystywane także w tworzeniu infrastruktury "zielonej" energetyki wiatrowej... Aby zbudować jeden duży wiatrak, potrzeba ponad 400 ton stali. Aby ją wytopić, potrzeba około 140 ton koksu, a do tego należy zużyć 200 ton węgla koksowego.

Przemysł stalowy z kolei ma przemożny wpływ na kluczowe segmenty gospodarki, jak chociażby: przemysł motoryzacyjny, kolejowy, stoczniowy, budowlany, paliwowy czy AGD. W ogóle stal jest niezbędna do rozwoju innowacyjnej gospodarki niskoemisyjnej.

Zobacz także: Znany związkowiec: JSW powinna jak najszybciej przejąć kopalnie Bielszowice i Halemba

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (25)

Do artykułu: Górnik z krwi i kości okaże się lepszy niż inni?

 • Młynarski 2021-09-01 11:40:58
  Katowicki Holding Węglowy, Tauron Wydobycie, teraz JSW pasmo sukcesów menadżerskich. Była taka piosenka Młynarskiego : A więc: faceci wokół się snują co są już tacy, Że czego dotkną, zaraz zepsują. W domu czy w pracy Już się prężą mózgów szeregi, wzrok się pali, Już widzimy, żeśmy kolegi nie doceniali. A oni myślą w ciszy domowej czy w mózgów treście: "Co by tu jeszcze spieprzyc, Panowie? Co by tu jeszcze?"
 • Obiektywny 2021-09-01 11:22:19
  To tylko świadczy o kiepskim poziomie zarządzających górnictwem. Historyk i specjalista od nauk politycznych mogą tylko tworzyć historie i to kiepską.!!!!????? I tylko górników żal że muszą to wszystko przeżyć i oglądać. Biedna jesteś POLSKO przy takich tęgich głowach rządzących. A pan Mało-Cudny po raz kolejny robi za klauna.!!!! Żal mi go.!!!!!!
 • jeff 2021-09-01 08:01:58
  cudny bierz sie do roboty bo 200 tys ton w plecy - tylko w sierpniu!! a to -36mln zł w kasie.
 • Poinformowany 2021-09-01 07:52:28
  W piątek wybrany został nowy prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Został nim Tomasz Cudny, który do lutego był prezesem Tauronu Wydobycie. Wydaje się, że będzie mieć teraz twardy orzech do zgryzienia: jego obecna firma może wejść w spór prawny z poprzednią. Spór dotyczy budowy szybu kopalnianego za pół miliarda zł! Związki PBSz piszą do premiera Kilka dni temu związkowcy ze spółki wysłali do premiera list, wskazując w nim na działania nowego prezesa JSW z czasów, gdy rządził Tauronem. Związkowcy twierdzą, że spółka nie otrzymała wynagrodzenia za przeprowadzone prace i dodatkowo ponosi koszty, związane z dotychczasowym utrzymaniem szybu Oznacza to, że przez 18 miesięcy, jakie upłynęły od momentu zastopowania budowy, PBSz (należące, przypomnijmy, do JSW) straciło tylko na kosztach utrzymania 18 mln zł. Krakowska kancelaria adwokacka Macieja Hałuszczyńskiego i Grzegorz Krawczyk przygotowała opinię, która jasno mówi, iż przejście członka zarządu z jednej strony sporu (TW) do drugiej strony (JSW) przed jego zakończeniem jest aktywnością zarobkową, rodzącą konflikt interesów wobec działalności interesów JSW! Z pytaniami zwróciliśmy się też do prezesa GIG-u, prof. Stanisława Pruska. Zapytaliśmy, czy Główny Instytut Górnictwa wydał opinię w kwestii budowy szybu. Prusek wymigał się od odpowiedzi Pikanterii sprawie dodaje fakt, że prof. Stanisław Prusek zasiada także w… radzie nadzorczej JSW.
 • Nie ważne 2021-08-31 23:28:45
  A co robi prezes w spółce takiej jak JSW? Co 3miesiące jest nowy. Po co taka figura? Po co zarząd, dziesiątki jeśli nie setki dyrektorów którzy za nic nie odpowiadają. Skaczą ze stołka na stołek. Po co tysiące ekonomistów którzy węgla na oczy nie widzieli a podejmują "strategiczne" decyzje. JSW zatrudnia 23 tyś pracowników. Ilu z nich pracuje na "pierwszej linii" przy produkcji?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.168.16
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!