Harmonogram wygaszania kopalń do zmiany

Harmonogram wygaszania kopalń do zmiany
Harmonogram wygaszania kopalń musi ulec zmianie - zaznacza Jacek Sasin fot. arch

W tym roku przedstawiony zostanie nowy harmonogram wygaszania kopalń węgla energetycznego, z zachowaniem horyzontu działania górnictwa do 2049 roku. Spółki węglowe intensywnie pracują też nad planem niezbędnych inwestycji w kopalniach – poinformował wicepremier Jacek Sasin.

  • Harmonogram wygaszania kopalń węgla energetycznego jest częścią podpisanej przed rokiem przez związkowców i przedstawicieli rządu umowy społecznej dotyczącej transformacji górnictwa. Podczas poniedziałkowej wizyty w Katowicach, Jacek Sasin potwierdził potrzebę zmiany harmonogramu, aby zaspokoić zapotrzebowanie na węgiel.
  • Jak mówił, rosnące w ostatnich miesiącach "w sposób zupełnie kosmiczny", ceny gazu, spowodowały, iż nie można uważać ten surowiec za paliwo pewne i stabilne. Dlatego to węgiel ma zapewniać stabilność energetyczną Polski do momentu przejścia na OZE i energetykę jądrową.
  • - Harmonogram musi ulec zmianie. Pracujemy w tej chwili nad nim, bo to wymaga również zaplanowania inwestycji. Przez ostatnie wiele lat inwestycje w górnictwie były bardzo mocno ograniczone ze względu na plany wygaszania górnictwa. Dzisiaj musimy te plany zrewidować" - zaznaczył szef MAP.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (12)

Do artykułu: Harmonogram wygaszania kopalń do zmiany

  • WĘGIELsponsorPRĄDU 2022-12-02 00:17:33
    A Bogdance płaci ENEA dalej 280 zł za tonę węgla Panie Premierze. Jak zatem w tych warunkach, ma te niezbędne inwestycje w nowe fronty, nowe ściany czy nowe szyby przeprowadzić... Jak...? Tak nie może być. To okradanie i zaprzepaszczanie potencjału Lubelskiego wydobycia. To wszystko Wam przypomną górnicy z Lubelszczyzny. Zwłaszcza Panu Sasinowi i Soboniowi, którzy tam kandydowali...
  • Zbyh 2022-06-01 09:40:20
    Brawo …… bezpieczeństwo przede wszystkim ….
  • (...)? 2022-06-01 09:27:18
    Jakiego wygaszania!? Całkiem was juź porąbało w tej polityce?
  • WĘGIELsponsorPRĄDU 2022-05-31 20:12:27
    Do MAP i PANA SASINA: Wyjaśnienia wymaga też niewątpliwie kwestia formuły kontraktów górnictwa z energetyką. Jeżeli bowiem – wnioskując z wypowiedzi najważniejszych polityków – Polska zamierza importować węgiel z Australii po cenie 40-50 zł/GJ, to nie widzę możliwości wytłumaczenia pracownikom kopalń, ani nawet urzędnikom UE w Brukseli, dlaczego my mamy dostarczać energetyce paliwo za 12 zł/GJ. Nie chcemy żyć z subsydiów, ale zarabiać na siebie i wykorzystać szansę. Tymczasem jesteśmy ponownie traktowani jak kotwica antyinflacyjna, gwarantując niskie koszty paliwa elektrowniom, które pracują teraz pełną parą zarabiając na eksporcie energii elektrycznej, zresztą bez jakiejkolwiek troski o budowanie zapasu węgla na późniejsze miesiące
  • WĘGIELsponsorPRĄDU 2022-05-31 20:11:30
    Do MAP i PANA SASINA: Wyjaśnienia wymaga też niewątpliwie kwestia formuły kontraktów górnictwa z energetyką. Jeżeli bowiem – wnioskując z wypowiedzi najważniejszych polityków – Polska zamierza importować węgiel z Australii po cenie 40-50 zł/GJ, to nie widzę możliwości wytłumaczenia pracownikom kopalń, ani nawet urzędnikom UE w Brukseli, dlaczego my mamy dostarczać energetyce paliwo za 12 zł/GJ. Nie chcemy żyć z subsydiów, ale zarabiać na siebie i wykorzystać szansę. Tymczasem jesteśmy ponownie traktowani jak kotwica antyinflacyjna, gwarantując niskie koszty paliwa elektrowniom, które pracują teraz pełną parą zarabiając na eksporcie energii elektrycznej, zresztą bez jakiejkolwiek troski o budowanie zapasu węgla na późniejsze miesiące.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.46.172
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!