Import węgla szkodzi podwójnie

Import węgla szkodzi podwójnie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: JD
 • Dodano: 27-12-2019 13:26

Unijny rynek węgla koksowego uzależniony jest od importu. Surowiec, niezbędny do produkcji stali, trafia do Europy głównie ze Stanów Zjednoczonych i Australii. To odległość rzędu 24 tysięcy kilometrów, którą musi pokonać surowiec. To wiąże się z dodatkową emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Jak podkreślają analitycy z JSW Innowacje, chcąc rzeczywiście pomóc w walce o klimat Unia Europejska powinna postawić na rozwój podmiotów wydobywających węgiel koksowy w krajach członkowskich UE.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Najwięcej węgla koksowego Unia Europejska importuje ze Stanów Zjednoczonych i Australii (ponad 70 proc.).
 • Wskaźnik uzależnienia od importu wynosi 63 proc., co oznacza, że Unia importuje więcej węgla koksowego niż sama produkuje.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (24)

Do artykułu: Import węgla szkodzi podwójnie

 • Ola 2019-12-30 17:22:25
  Australijskie BHP największy eksporter emituje łącznie ok 15 mln ton CO2 przy produkcji węgla ok 70-80 mln ton, plus miedź, ruda i inne surowce. Ślad węglowy JSW to ponad 8 mln ton przy produkcji ok 15 mln ton plus 3 mln ton koksu. Czyli kto emituje więcej w przeliczeniu na tonę?
  • Kasia 2019-12-31 10:30:36
   17 mln ton węgla importowanego do europy razy 250 kg CO2/t na skutek transportu drogą morską + transport kolejowy do portu w Newcastle + transport z portów ARA do Hut... Z całą pewnością bardziej emisyjny jest węgiel koksowy importowany z Autralii do UE niż ten wydobywany w Polsce.
  • Prawda objawiona 2019-12-31 10:43:34
   Piękna manipulacja. Sęk w tym, że podajesz wartości CO2 dla BHP Billiton wyłącznie bezpośredniej emisji CO2, bez przeliczenia śladu węglowego. Dane przedstawione przez Ciebie dla JSW pokazują zbiorczo CO2 + metan + emisję powstalą na skutek wszystkich procesów towarzyszących wydobyciu, przeróbce i produkcji węgla koksowego. To tak jakbyś porównywała wydatki dwóch gospodarstw domowych i dla pierwszego liczyła jedynie wydatki na pieczywo, a dla drugiego całość środków przeznaczanych na życie. MANIPULACJA!!! WSTYD!!!
  • haha 2019-12-31 10:45:48
   Manipulacja typowa dla ekooszołomów! Gratuluję! Populizm lvl greenpeace. Kreatywność księgowa lvl Getin Bank.
 • miki 2019-12-28 04:03:16
  gimbaza w JSW - masakra. Z tego co kojarzę, to na giełdzie jest spółka Cognor. Niby niewielka - ale ma pełny proces produkcji hutniczej, tyle że korzysta ze złomu czyli jeśli dobrze kojarzę nie potrzebuje koksu. Czyli brednia nr 1. Brednia nr 2 - UE nie zakazuje JSW rozwijania wydobycia - tyle, że JSW pod rządami Tchórzewskiego tak zwiększył koszty, że dziś ma kasę tylko na wypłaty (przesadzam). Dodajmy "ślad węglowy" w transporcie.... naprawdę fakt transportu statkiem, w przeliczeniu na tonę to bardzo niewiele. Dodajmy - JSW - podobnie jak PGG w zasadzie nie płaci podatków (choć państwo nie oddaje dochodowego jak w PGG)... itp itd - sektor to "miszczowie" wykazywania jak to jesteśmy niezbędni więc jak chcecie być bezpieczni to zwolnijcie nas z podatków i dodawajcie nam dudki..... Przerażające
  • Leo 2019-12-28 10:03:28
   1. Przetapianie stali nie wymaga koksu, a jej produkcja wymaga, omnibusie. 2. UE poprzez wszelkie represje regulacyjne i finansowe zdecydowanie uniemożliwia działania polskiego górnictwa. 3. Górnictwo jest sektorem obciążonym blisko 30 różnymi podatkami. W ciągu ostatnich 10 lat zapłaciło ponad 110 mld PLN podatków przyjmując subwencje państwa na łączną kwotę ok 13 mld. 4. Następnym razem jak nie wiesz co napisać, to zwyczajnie złóż ludziom życzenia świąteczne, zamiast szkodzić propagowaniem swojej niewiedzy
   • miki 2019-12-28 16:23:00
    1. czyli dałem przykład, że koks nie jest niezbędny. i o to tylko chodziło. 2. 110 mld podatków w 10 lat - daje 11 mld rocznie. Średnia SPRZEDAŻ węgla wynosi ok 28-30 mld zł rocznie. Średnia wartość wynagrodzeń w tym czasie zbliża się do 15 mld złotych rocznie. Z twojej pisaniny wynika więc, że poza płacami i podatkami górnictwo na inwestycje, zakupy maszyn, prąd i inne bzdury zwane CAPEX i OPEX przeznacza ok 350 mln zł rocznie. Z tego co kojarzę same inwestycje w tym roku będą prawie 2 razy wyższe. Dziękuję za mądre pouczenie. Szkoda, że merytorycznie albo nic nie wniosłeś - czytaj potwierdziłeś oczywisty przykład albo co najwyżej pokłamałeś - i to mało inteligentnie. w twojej koncepcji 30 podatków coś kompletnie nie gra - poziom opodatkowania górnictwa to niecałe 5% obrotów - czyli ok 1,5 mld zł rocznie - ale to tylko w dobrym roku. Dla JSW to łatwo sprawdzić bo to spółka giełdowa
 • as 2019-12-27 20:26:34
  jak doliczą do tego naszego węgla koksowego za emisje metanu który jest 30 bardziej gazem cieplarnianym niż co2 to wszystkie te kopalnie padną w ciągu roku,
 • Simon 2019-12-27 18:22:30
  Pobudka. Przecież wyrok już zapadł. To wodór ma w UE zastąpić koks. Radzę sprawdzić co w tym temacie kombinuje ArcelorMittal. Szwedzi już za kilka lat planują całkowitą rezygnację z koksu. W Polsce blisko połowa stali pochodzi z pieców elektrycznych, one nie potrzebują koksu, by produkować blachę dla wiatraków.
  • Rafa 2019-12-27 18:53:20
   Haha. Produkcja stali bez węgla. Polecam powrót szkoły średniej o odrobienie zaległości z chemii. Jeden ekomatoł rzucił w eter i teraz stado owieczek bezmyślnie powtarza.
   • Simon 2019-12-27 20:49:47
    Radzę wyjść spod kamienia. "Huty, zamiast węgla, będą musiały używać wodoru – mówi wiceszef KE Frans Timmermans". W Hucie Warszawa są dni otwarte, więc niektórzy mądrale mogą naocznie się przekonać czy używa się tam koksu. Jesteśmy dużym eksporterem złomu, więc taka huta w Krakowie też może przejść na wytop elektryczny, co na pewno mieszkańcom Krakowa by się spodobało, ze względu na dużo niższe emisje.
   • miki 2019-12-29 09:09:38
    Simon - utrata temperatury na trasie Dąbrowa - kraków nie przekracza 2 stopni..... i chyba zaczyna zbliżać się do 1 stopnia..... więc po co? No chyba, że ekolodzy zaczną blokować transporty strasząc rozlaniem się ładunq.......
  • Zbig 2019-12-28 11:47:42
   Simon ty jesteś niedouczony i tyle. Piszesz o przetopieniu złomu, a nie o produkcji stali. A to jest różnica. Humanista jestes i tyle. Pewnie swoje dzieci uczysz jak je masz w co zresztą wątpię, że mleko jest z biedronki...
   • Simon 2019-12-28 16:59:12
    Używając twojej dziwacznej terminologii ISD Huta Częstochowa produkuje, a przepraszam przetapia złom, z którego otrzymuje elementy potrzebne dla morskich farm wiatrowych. Czy potrzebuje do tego koksu? Nie. We Włoszech drugim w UE producencie stali tak otrzymuje się 78% produkcji, w USA 63%. Huta Warszawa nie bez powodu chwali się, że jest największym zakładem recyklingu w okolicy, bo przetwarza rocznie 600 tys. ton złomu. Nie zmienia to faktu, że jest producentem stali według Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, a nie twojego widzimisię. Papier też można otrzymywać z celulozy lub makulatury. Liczy się wyrób finalny. UE dąży do gospodarki o obiegu zamkniętym co jest elementem zielonego ładu, więc w przyszłości lwia część produkcji będzie pochodzić z odzysku. Osobiste wycieczki sobie daruję, tak to jest jak brakuje wiedzy i argumentów.
   • Luj 2020-01-04 19:51:56
    Człowieku jak skończyłeś SPZ(szkołę poszukiwaczy złota ) to oszczędź tych wypocin nie rób wstydu rodzicom i parz dalej kawe związkowcom !!!!!!
   • Luj 2020-01-04 19:53:06
    On ich przynajmniej uczy a ty z tym masz tyle wspólnego co świnia z kolorami KOCHAJ PIS BO TAK SZYBKO CIE WYR>>>>CHA
  • obserwator 2019-12-30 22:44:54
   Simon masz rację że już niedługo węgiel w hutnictwie zostanie zastąpiony przez wodór bo nad tą nową technologię już od dawna są prowadzone zaawansowane badania nie tylko w Szwecji ale też w koncernach hutniczych na świecie. No ale niektórzy znają tylko stare technologie i nie mają o tym zielonego pojęcia bo nawet nie czytają wnp które już pisało o tym nawet kilka razy. Tak samo jest z naszym zacofanym górnictwem którego zupełnie nie interesują nowe technologie gospodarki obiegu zamkniętego umożliwiające zamianę szkodliwych odpadów na użyteczne surowce. Górnictwo na pozbycie się odpadów mułów poflotacyjnych traci nawet dziesiątki milionów zł (osadniki, wywóz i rekultywację terenu) zamiast je wykorzystać jako pełnowartościowe paliwo w reaktorach toroidalnych a otrzymany popiół dodawany do betonu podnosi jego wytrzymałość o 20-40%. Inny odpad skała płonna po spaleniu jej części palnych staje się normalnym kruszywem budowlanym. Twórcy tych technologii już 3 lata temu złożyli propozycje spółkom górniczym ale te do dzisiaj nie odpowiedzieli. /biznesalert.pl/muly-popluczkowe-wegiel-energetyka/
  • zatroskany 2019-12-31 17:55:26
   Zawsze mówiłem, że reforma oświatowa AWS (dziś PiS)-UW (dziś PO), skończy się wielką katastrofą, ale żeby aż tak wielką?
   • rober 2020-01-02 09:19:30
    oni chcą produkować wodorotlenek żelaza zamiast stali... paradne :))
 • Witold 2019-12-27 16:14:33
  Ale jaki jest ten ślad węglowy wynikający z transportu. jaki jest ten ślad związany z transportem w porównaniu do całego związanego z importem i użyciem tego węgla? Czy to jest tajne? Artykuł ciekawy, ale gdyby pojawiły się konkrety byłby jeszcze lepszy.
  • Spec 2019-12-27 18:54:16
   Przecież jest napisane w artykule... przeczytoj do końca.
   • miki 2019-12-29 08:33:46
    niby gdzie? Mnie interesuje "ślad węglowy" w odkrywce i kilometr pod ziemią. Ile tego śladu jest przy wielkich ale prostych maszynach, a ile przy małych głębinowych. Mam tu na myśli stworzenie i eksploatacje. Jaki ślad węglowy jest przy transportowaniu węgla na odległość 6 km urządzeniem o szerokości kilku metrów, a jak to się ma w warunkach śląskich? Moim zdaniem tylko te różnice są spore. Chętnie bym o niej przeczytał. Stąd moja uwaga o gimbazie......

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.250.73
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!