Transformacja górnictwa spowoduje zmiany oraz konieczność wsparcia pracowników, którzy w założeniu zostaną najsilniej i bezpośrednio dotknięci jej skutkami. Wśród nich dominują osoby z wykształceniem średnim i udział ten jest wyższy niż wśród pracowników przemysłu. Relatywnie niższy, w stosunku do ogółu pracowników przemysłowych, jest też udział osób z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym, jak i wykształceniem wyższym - zaznaczono w raporcie Instytutu Badań Strukturalnych (IBS).
- Jak wynika z raportu "Województwo śląskie w punkcie zwrotnym transformacji", na stanowiskach robotniczych, zarówno pod ziemią jak i na powierzchni, większość pracowników ma wykształcenie zawodowe i średnie. Wśród pracowników dołowych dominują osoby z wykształceniem średnim. Wśród kadry inżynieryjno-technicznej pracującej na stanowiskach dołowych udział osób z wykształceniem wyższym jest większy niż wśród kadry zatrudnionej na powierzchni oraz pracowników administracyjnych.
- Badania przeprowadzone w II kwartale 2019 r. na grupie 305 górników zatrudnionych w Polskiej Grupie Górniczej (PGG) wskazały, że większość ankietowanych górników oceniała swoje kwalifikacje zawodowe jako umożliwiające zdobycie innej pracy w górnictwie lub w przedsiębiorstwie nie związanym bezpośrednio z wydobyciem i przeróbką węgla.