PARTNERZY PORTALU

Janusz Olszowski: w perspektywie 2050 r. nie ma alternatywy dla węgla

Janusz Olszowski: w perspektywie 2050 r. nie ma alternatywy dla węgla
W mojej opinii Polska nie ma alternatywy, żeby zastąpić węgiel jakimkolwiek innym nośnikiem energii, przynajmniej w perspektywie 2050 roku - tłumaczy Janusz Olszowski. Fot. Shutterstock
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: PAP/KM
 • Dodano: 23-11-2018 17:09

Co najmniej do 2050 r. nie ma alternatywy dla stosowania węgla w polskiej energetyce, a zmniejszenie jego udziału w miksie energetycznym nie musi oznaczać zmniejszenia ilości zużywanego węgla - ocenia prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Olszowski.

 • W mojej opinii Polska nie ma alternatywy, żeby zastąpić węgiel jakimkolwiek innym nośnikiem energii, przynajmniej w perspektywie 2050 roku - tłumaczy Janusz Olszowski.
 • Plan Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku zakłada m.in. że w 2030 r. 60 proc. wytwarzanej w Polce energii nadal będzie pochodziło z węgla (obecnie jest to średnio niespełna 80 proc.), przy utrzymaniu rocznego zużycia tego surowca na obecnym poziomie.
 • Przyjęta w ub. roku strategia dla górnictwa zakłada trzy scenariusze zapotrzebowania na węgiel - od ok. 50 mln ton w scenariuszu niskim, do ponad 80 mln ton rocznie w scenariuszu wysokim.

- W mojej opinii Polska nie ma alternatywy, żeby zastąpić węgiel jakimkolwiek innym nośnikiem energii, przynajmniej w perspektywie 2050 roku (...). Nie mamy szans, aby w tym okresie zastąpić węgiel innym nośnikiem po rozsądnych, umiarkowanych cenach" - powiedział prezes Górniczej Izby Przemysłowo - Handlowej Janusz Olszowski, komentując przygotowany w resorcie energii projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku.

Na temat projektu więcej przeczytasz TUTAJ

Przedstawiciele Ministerstwa Energii przedstawili projekt podczas konferencji prasowej w Warszawie. Dokument zakłada m.in. że w 2030 r. 60 proc. wytwarzanej w Polce energii nadal będzie pochodziło z węgla (obecnie jest to średnio niespełna 80 proc.), przy utrzymaniu rocznego zużycia tego surowca na obecnym poziomie. Do 2040 r. udział węgla w produkcji prądu ma zmniejszyć się do poziomu poniżej 30 proc.

- Należy zwrócić uwagę na to, abyśmy nie patrzyli jedynie na procentowy udział węgla w miksie energetycznym, bo to bardzo mylące. Musimy brać pod uwagę, że w tym czasie nastąpi wzrost zużycia energii, stąd raczej powinniśmy brać pod uwagę ilości węgla, jakie nam będą potrzebne w tym miksie  - zauważył prezes Olszowski.

Przypomniał, że przyjęta w ub. roku strategia dla górnictwa zakłada trzy scenariusze zapotrzebowania na węgiel - od ok. 50 mln ton w scenariuszu niskim, do ponad 80 mln ton rocznie w scenariuszu wysokim.

- Różnice między tymi trzema scenariuszami to ok. 15 mln ton węgla. Kluczowe znaczenie ma, jaką przyjmiemy wielkość wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną. Może się okazać, że jeżeli nawet w 2050 r. zejdziemy z węglem do 40 czy 30 proc. udziału w miksie energetycznym, to ilościowo węgla może być tyle samo co w chwili obecnej - w granicach 50 mln ton rocznie do energetyki zawodowej i elektrowni - wyjaśnił prezes Izby, wskazując na stabilną pozycję węgla jako nośnika energii w Polsce.

- Wiem, że podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach padną propozycje, aby przyjąć model energetyki zeroemisyjnej do 2050 roku, polegający m.in. na całkowitej eliminacji węgla z miksu energetycznego Unii Europejskiej. Uważam, że jest to kompletna utopia - skomentował prezes.

Z projektu Polityki Energetycznej Polski wynika, że od 2033 r., co dwa lata będzie oddawany nowy blok jądrowy - w sumie w Polce ma powstać sześć bloków o mocy 6-9 GW. Gaz w elektroenergetyce będzie stosowany głównie w celach regulacyjnych.

Pytany, czy docelowo atom może stać się stabilizatorem systemu, zastępującym w tej roli węgiel, prezes GIPH zwrócił uwagę na długotrwałość procesu rozwoju energetyki atomowej oraz związane z tym koszty.

- Warto zapytać, kto sfinansuje budowę tych bloków? Pod względem kosztów inwestycji, energia jądrowa jest w tej chwili najdroższa - zauważył Olszowski.

Zwrócił także uwagę na stopień uzależnienia Unii Europejskiej od dostaw nośników energii z zewnątrz, przy jednoczesnym odchodzeniu od rodzimego surowca, jakim jest węgiel. Jak mówił, zmniejszanie procentowego udziału węgla w miksie energetycznym nie jest równoznaczne z dekarbonizacją. Ostrzegł przy tym, by pojęcia "transformacji energetycznej" nie utożsamiać z likwidacją górnictwa węglowego.

- Transformacja energetyki powinna następować i polegać na tym, że zastępujemy obecne źródła wytwarzania energii źródłami mniej emisyjnymi, niskoemisyjnymi, ale włącznie z energetyką węglową. Zastępujemy stare, nieefektywne elektrownie blokami węglowymi o wysokich technologiach, wysokiej sprawności i niskich emisjach, przy równoczesnym korzystaniu z OZE, gazu i atomu - podsumował.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Janusz Olszowski: w perspektywie 2050 r. nie ma alternatywy dla węgla

 • Gall A(n)tonim 2018-11-24 19:14:56
  Panie Januszu i pozostali eksperci!!! Brednie, brednie i jeszcze raz brednie. W perspektywie 30 lat polskie górnictwo węgla kamiennego, jeżeli jeszcze będzie istniało, to w szczątkowym kształcie. Kopalnie nie będą zamykane, ale same się "wygaszą", jak mówi "dobra zmiana". A nowych nie będzie. Energetyka już dzisiaj nie chce inwestować, a właściwie dopłacać kopalń. Górnictwo podziemne w polskich warunkach nie ma przyszłości!!! I im szybciej to sobie uświadomimy, tym lepiej. Energetyki w oparciu o węgiel kamienny i brunatny w dłuższej perspektywie nasze społeczeństwo nie udźwignie. Dzisiaj cena energii elektrycznej w Polsce jest najwyższa w Europie, a energetyka życzy sobie wzrost cen od przyszłego roku o 30%! Górników należy sukcesywnie wyprowadzać z dołu. Rozwijać badania w zakresie podziemnego zgazowania węgla. W tak lubianym, słownie, "mikście energetycznym", najszybciej i najtaniej oraz mniej szkodliwym dla środowiska, powinien rosnąć i będzie rósł udział gazu. Gaz będzie sprowadzany z różnych kierunków. Dla gazu sprowadzanego statkami wcale nie potrzeba budować specjalnych gazoportów z kosztownymi zbiornikami. Jeżeli ktoś powie, że nie ma takiej możliwości, aby bezpośrednio ze statku tłoczyć gaz do rurociągów, to nie mam zamiaru dyskutować. To jest tylko bzdet techniczny. Jestem przekonany, że przeprosimy się z Rosją i udział ich gazu w naszym mikście będzie znaczny. Ponadto nie ma odwrotu od rozwoju energetyki ze źródeł odnawialnych. Energii wokół nas jest dosyć. I tylko musi rozwijać się technika i technologia jej uzyskiwania i odzyskiwania. Dzisiaj może jeszcze nie, ale w perspektywie do 2050 roku, kto wie? I sądzę, a nawet jestem przekonany, że jest to bardziej prawdopodobne niż taki wysoki udział węgla w mikście energetycznym. Czy to są brednie? Być może. Ale na pewno mniejsze niż wspomnianych na wstępie "autorytetów". P.S. Swego czasu J.W. Elżbieta II spotkała się na jednej z uczelni w Londynie z "autorytetami" ekonomicznymi, w tym noblistami, którzy w sposób jasny, klarowny i zrozumiały wytłumaczyli, Jej Królewskiej Mości, przyczyny światowego kryzysu w 2008 roku. Na koniec Elżbieta II zadała im naiwne i proste pytanie: "Szanowni Panowie. Jesteście elitą w świecie nauk ekonomicznych, ekspertami w dziedzinie finansów. DLACZEGO NIKT WCZEŚNIE TEGO NIE PRZEWIDZIAŁ?
 • Osiem 2018-11-23 19:27:33
  Zaczyna się szczekanie lobbystów czyli przekupionych para polityków i pseudo naukowców. Uważam że atom to jedyna rozsadna alternatywa dla Polski. Innej nie ma. Najgłupsze co można zrobić to ścieżka niemiecka czyli iść w gaz. Nie daj Boże z Rosji (co Niemcy zresztą robią) a przejście całkowicie na energię z wiatraków to mitomania.
  • Rico 2018-11-24 11:17:56
   Widać tutaj hejterów bo nie myślę żeby mądry Polak myślał o rosyjskim uzależnieniu od gazu, bo czym to się kończy ,to widać cały czas nowe obrazki i postępki sąsiada.
 • realista 2018-11-23 18:45:38
  Lobbysta węglowy Olszowski nie wie o czym mówi jak twierdzi że w 2050 roku energetyka będzie zużywała 50 mln t węgla. Według raportu TCI już w 2030 roku w europie energetyka węglowa będzie nierentowna z powodu bardzo wysokich cen za emisje CO2. Do 2030 roku 23 kraje zrezygnuje z energii z węgla a reszta krajów łącznie z Niemcami do 2050 roku a nawet niektóre kraje już ogłosiły że będą miały 100% energii z OZE. Dlatego Olszowski nie ma pojęcia o czym mówi jak twierdzi że w 2050 roku będziemy jedynymi w europie którzy będą jeszcze spalali węgiel.
  • Rico 2018-11-24 11:13:04
   Do 2050 roku ludzie twego myślenia nie będą już mieli swojej narodowości, bo będą już tylko poddanymi , miłościwie wam panujących rządów Niemiec, i będziecie musieli robić tylko to co wam nakażą miłościwie sprawujący władzę.
 • ed 2018-11-23 18:03:27
  czytajcie Prison planet,alexjones,anonymus i oglądajcie filmy na youtube o GEOINŻYNIERII to dlatego taki wysyp anomali pogodowych,sterują pogodą a nam wmawiają że to anomalie pogodowe spowodowane globalnym ociepleniem ,globalne ocieplenie globalna bzdura na czele GEOINŻYNIERII stoi naukowiec David Keith youtube Niemiecka tv o chemtralis youtube Warto dodać że manipulacja pogodą, to również manipulacja ciśnieniem atmosferycznym, wilgotnością, zjawiskami zachodzącymi w tropopauzie i stratosferze. UWAGA ! Nie tylko instalacje naziemne typu HAARP , EISCAT czy SURA, ale wiele wojskowych satelit pogodowych.
  • Misiek 2018-11-23 19:23:14
   Nie przesadzaj. PrisonPlanet lubi popłynąć i to czasem bardzo mocno. Jest oczywiste że global worming jest zjawiskiem rzeczywistym. Tak samo jak jest oczywiste że koncerny i grupy lobbystów próbują wykorzystać to zjawisko by sprzedać beznadziejne i nieefektywne technologie z gruby hajs. Nie ma dowodów na to że klimat ociepla się w wyniku działalności człowieka a wiadomo że klimat zmienia się cały czas. Ale pisanie o geoinżynierii w ten sposób to jakaś mitomania i robienie sobie jaj z inteligencji ludzkiej.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.233.217.106
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!