PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Janusz Olszowski: w perspektywie 2050 r. nie ma alternatywy dla węgla

Autor: PAP/KM
23-11-2018 17:09

Co najmniej do 2050 r. nie ma alternatywy dla stosowania węgla w polskiej energetyce, a zmniejszenie jego udziału w miksie energetycznym nie musi oznaczać zmniejszenia ilości zużywanego węgla - ocenia prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Olszowski.

- Różnice między tymi trzema scenariuszami to ok. 15 mln ton węgla. Kluczowe znaczenie ma, jaką przyjmiemy wielkość wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną. Może się okazać, że jeżeli nawet w 2050 r. zejdziemy z węglem do 40 czy 30 proc. udziału w miksie energetycznym, to ilościowo węgla może być tyle samo co w chwili obecnej - w granicach 50 mln ton rocznie do energetyki zawodowej i elektrowni - wyjaśnił prezes Izby, wskazując na stabilną pozycję węgla jako nośnika energii w Polsce.

- Wiem, że podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach padną propozycje, aby przyjąć model energetyki zeroemisyjnej do 2050 roku, polegający m.in. na całkowitej eliminacji węgla z miksu energetycznego Unii Europejskiej. Uważam, że jest to kompletna utopia - skomentował prezes.

Z projektu Polityki Energetycznej Polski wynika, że od 2033 r., co dwa lata będzie oddawany nowy blok jądrowy - w sumie w Polce ma powstać sześć bloków o mocy 6-9 GW. Gaz w elektroenergetyce będzie stosowany głównie w celach regulacyjnych.

Pytany, czy docelowo atom może stać się stabilizatorem systemu, zastępującym w tej roli węgiel, prezes GIPH zwrócił uwagę na długotrwałość procesu rozwoju energetyki atomowej oraz związane z tym koszty.

- Warto zapytać, kto sfinansuje budowę tych bloków? Pod względem kosztów inwestycji, energia jądrowa jest w tej chwili najdroższa - zauważył Olszowski.

Zwrócił także uwagę na stopień uzależnienia Unii Europejskiej od dostaw nośników energii z zewnątrz, przy jednoczesnym odchodzeniu od rodzimego surowca, jakim jest węgiel. Jak mówił, zmniejszanie procentowego udziału węgla w miksie energetycznym nie jest równoznaczne z dekarbonizacją. Ostrzegł przy tym, by pojęcia "transformacji energetycznej" nie utożsamiać z likwidacją górnictwa węglowego.

- Transformacja energetyki powinna następować i polegać na tym, że zastępujemy obecne źródła wytwarzania energii źródłami mniej emisyjnymi, niskoemisyjnymi, ale włącznie z energetyką węglową. Zastępujemy stare, nieefektywne elektrownie blokami węglowymi o wysokich technologiach, wysokiej sprawności i niskich emisjach, przy równoczesnym korzystaniu z OZE, gazu i atomu - podsumował.
Podobał się artykuł? Podziel się!
 • XI Europejski Kongres Gospodarczy

  13-15 maja 2019, Katowice • Spodek + Międzynarodowe Centrum Kongresowe
 • Panel o dostępności, który miałem przyjemność poprowadzić na #eec2019 #ekg2019 @EECKatowice @PKN_ORLEN @UTKgovpl @MIR_GOV_PL @kamilwyszkowski @Niepe_pl @FIRR_PL @Aktywizacja twitter.com/pulshr_pl/stat…
  @EECKatowice - (RT) @PrzemyslawZydok
 • O planach spółki, prognozach dla rynku mieszkaniowego rozmawialiśmy z Nikodemen Iskrą, prezesem @GrupaMurapol podczas @EECKatowice youtube.com/watch?v=_fiw7G…
  @EECKatowice - (RT) @AgencjaISB
 • Wywiadu 🎥 nt. wyzwań branży farmaceutycznej w Polsce udzieliła @KDubno podczas @EECKatowice @MyCompanyPolska youtube.com/watch?v=1Uoyd-…
  @EECKatowice - (RT) @PZPPF1
 • Podczas @EECKatowice Ernest Jelito - Przewodniczący #SPC i Prezes Zarządu #GórażdżeCement - podkreślił wagę wykorzystania w branży #cement.owej produktów ubocznych procesu produkcji innych branż. ➡ bit.ly/2YXXhtY @forsalpl
  @EECKatowice - (RT) @PolskiCement
 • Automatyzacja i robotyzacja stawia nas przed wyzwaniem. Musimy podnosić kwalifikacje pracowników tak, by mogli wykonywać bardziej kreatywne zajęcia - Sanjay Samaddar, wiceprezes @ArcelorMittal na @wnppl: wnp.pl/tech/technolog… @EECKatowice
  @EECKatowice - (RT) @ArcelorMittalPL
 • Przez światową gospodarkę przetacza się czwarta rewolucja przemysłowa, która na nowo definiuje wiele gałęzi gospodarki. Ten trend coraz mocniej widoczny jest również w uważanym za konserwatywną branżę budownictwie. Zapis debaty na @EECKatowice. bit.ly/2W9dDOo https://t.co/VsSFOvKVBt
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czego szukają smart konsumenci i jak będzie wyglądał handel w przyszłości? O tym w relacji @rzeczpospolita z Kongresu @EECKatowice 👇 accntu.re/2KpYBBN
  @EECKatowice - (RT) @AccenturePolska
 • Finansowanie długoterminowe korzystniejsze dla wdrażania innowacji. tiny.pl/twhgf #KGHM #EEC2019 https://t.co/qvyaSKhN7n
  @EECKatowice - (RT) @CentrumPrasowe
 • #InwestorBezGranic przeżyjmy to jeszcze raz bit.ly/2YO46hF #EEC2019 #EKG2019 @EECKatowice
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • Moja rozmowa z @MaciekOrlos podczas #EEC2019 I "My Way. Inspiracje": Marek Zmyslowski youtu.be/4onkvC3RMCY
  @EECKatowice - (RT) @marekchinedu
Pobierz aplikację EEC

KOMENTARZE (7)

 • ed 2018-11-23 18:03:27
  czytajcie Prison planet,alexjones,anonymus i oglądajcie filmy na youtube o GEOINŻYNIERII to dlatego taki wysyp anomali pogodowych,sterują pogodą a nam wmawiają że to anomalie pogodowe spowodowane globalnym ociepleniem ,globalne ocieplenie globalna bzdura na czele GEOINŻYNIERII stoi naukowiec David Keith youtube Niemiecka tv o chemtralis youtube Warto dodać że manipulacja pogodą, to również manipulacja ciśnieniem atmosferycznym, wilgotnością, zjawiskami zachodzącymi w tropopauzie i stratosferze. UWAGA ! Nie tylko instalacje naziemne typu HAARP , EISCAT czy SURA, ale wiele wojskowych satelit pogodowych.
  • Misiek 2018-11-23 19:23:14
   Nie przesadzaj. PrisonPlanet lubi popłynąć i to czasem bardzo mocno. Jest oczywiste że global worming jest zjawiskiem rzeczywistym. Tak samo jak jest oczywiste że koncerny i grupy lobbystów próbują wykorzystać to zjawisko by sprzedać beznadziejne i nieefektywne technologie z gruby hajs. Nie ma dowodów na to że klimat ociepla się w wyniku działalności człowieka a wiadomo że klimat zmienia się cały czas. Ale pisanie o geoinżynierii w ten sposób to jakaś mitomania i robienie sobie jaj z inteligencji ludzkiej.
 • realista 2018-11-23 18:45:38
  Lobbysta węglowy Olszowski nie wie o czym mówi jak twierdzi że w 2050 roku energetyka będzie zużywała 50 mln t węgla. Według raportu TCI już w 2030 roku w europie energetyka węglowa będzie nierentowna z powodu bardzo wysokich cen za emisje CO2. Do 2030 roku 23 kraje zrezygnuje z energii z węgla a reszta krajów łącznie z Niemcami do 2050 roku a nawet niektóre kraje już ogłosiły że będą miały 100% energii z OZE. Dlatego Olszowski nie ma pojęcia o czym mówi jak twierdzi że w 2050 roku będziemy jedynymi w europie którzy będą jeszcze spalali węgiel.
  • Rico 2018-11-24 11:13:04
   Do 2050 roku ludzie twego myślenia nie będą już mieli swojej narodowości, bo będą już tylko poddanymi , miłościwie wam panujących rządów Niemiec, i będziecie musieli robić tylko to co wam nakażą miłościwie sprawujący władzę.
 • Osiem 2018-11-23 19:27:33
  Zaczyna się szczekanie lobbystów czyli przekupionych para polityków i pseudo naukowców. Uważam że atom to jedyna rozsadna alternatywa dla Polski. Innej nie ma. Najgłupsze co można zrobić to ścieżka niemiecka czyli iść w gaz. Nie daj Boże z Rosji (co Niemcy zresztą robią) a przejście całkowicie na energię z wiatraków to mitomania.
  • Rico 2018-11-24 11:17:56
   Widać tutaj hejterów bo nie myślę żeby mądry Polak myślał o rosyjskim uzależnieniu od gazu, bo czym to się kończy ,to widać cały czas nowe obrazki i postępki sąsiada.
 • Gall A(n)tonim 2018-11-24 19:14:56
  Panie Januszu i pozostali eksperci!!! Brednie, brednie i jeszcze raz brednie. W perspektywie 30 lat polskie górnictwo węgla kamiennego, jeżeli jeszcze będzie istniało, to w szczątkowym kształcie. Kopalnie nie będą zamykane, ale same się "wygaszą", jak mówi "dobra zmiana". A nowych nie będzie. Energetyka już dzisiaj nie chce inwestować, a właściwie dopłacać kopalń. Górnictwo podziemne w polskich warunkach nie ma przyszłości!!! I im szybciej to sobie uświadomimy, tym lepiej. Energetyki w oparciu o węgiel kamienny i brunatny w dłuższej perspektywie nasze społeczeństwo nie udźwignie. Dzisiaj cena energii elektrycznej w Polsce jest najwyższa w Europie, a energetyka życzy sobie wzrost cen od przyszłego roku o 30%! Górników należy sukcesywnie wyprowadzać z dołu. Rozwijać badania w zakresie podziemnego zgazowania węgla. W tak lubianym, słownie, "mikście energetycznym", najszybciej i najtaniej oraz mniej szkodliwym dla środowiska, powinien rosnąć i będzie rósł udział gazu. Gaz będzie sprowadzany z różnych kierunków. Dla gazu sprowadzanego statkami wcale nie potrzeba budować specjalnych gazoportów z kosztownymi zbiornikami. Jeżeli ktoś powie, że nie ma takiej możliwości, aby bezpośrednio ze statku tłoczyć gaz do rurociągów, to nie mam zamiaru dyskutować. To jest tylko bzdet techniczny. Jestem przekonany, że przeprosimy się z Rosją i udział ich gazu w naszym mikście będzie znaczny. Ponadto nie ma odwrotu od rozwoju energetyki ze źródeł odnawialnych. Energii wokół nas jest dosyć. I tylko musi rozwijać się technika i technologia jej uzyskiwania i odzyskiwania. Dzisiaj może jeszcze nie, ale w perspektywie do 2050 roku, kto wie? I sądzę, a nawet jestem przekonany, że jest to bardziej prawdopodobne niż taki wysoki udział węgla w mikście energetycznym. Czy to są brednie? Być może. Ale na pewno mniejsze niż wspomnianych na wstępie "autorytetów". P.S. Swego czasu J.W. Elżbieta II spotkała się na jednej z uczelni w Londynie z "autorytetami" ekonomicznymi, w tym noblistami, którzy w sposób jasny, klarowny i zrozumiały wytłumaczyli, Jej Królewskiej Mości, przyczyny światowego kryzysu w 2008 roku. Na koniec Elżbieta II zadała im naiwne i proste pytanie: "Szanowni Panowie. Jesteście elitą w świecie nauk ekonomicznych, ekspertami w dziedzinie finansów. DLACZEGO NIKT WCZEŚNIE TEGO NIE PRZEWIDZIAŁ?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.94.196.192
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


POLSKA I ŚWIAT

27 869 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

0 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

6 218 ofert w bazie

397 692 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.