Jest tylko jeden sposób, by przedłużyć życie kopalń

Od lat mówiło się u nas o tzw. inteligentnej kopalni, o potrzebie informatyzacji i automatyzacji w górnictwie. Zachodzi dziś pytanie, czy jest sens realizacji takich inwestycji, jeżeli do roku 2049 mamy zlikwidować u nas wydobycie węgla kamiennego energetycznego... - Temat jest bardzo istotny, pytanie też jak najbardziej na miejscu. Odpowiedź jest jasna - podkreśla w rozmowie z portalem WNP.PL Tomasz Jurkanis, partner w firmie doradczej McKinsey.

Zapraszamy na Międzynarodowe Targi Spawalnicze ExpoWELDING (18-20 października 2022 r.) pod patronatem WNP.PL w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Rejestracja trwa!

- Kiedy analizujemy inwestycje w kontekście inteligentnych kopalń, inteligentnych rozwiązań, cyfryzacji czy automatyzacji w górnictwie, widzimy, że są to rozwiązania, które najczęściej zwracają się w ciągu roku, dwóch, trzech lat - zaznacza Tomasz Jurkanis. - Mówimy o całościowych projektach oraz o ich częściach. To coś, na co chciałbym położyć nacisk... Górnictwo węgla kamiennego, poza węglem koksowym, ma zostać zlikwidowane do 2049 roku - przypomina Tomasz Jurkanis.

Zaznacza przy tym, że to od dziś jeszcze prawie trzy dekady...

- I przez te trzydzieści lat to wydobycie będzie trwało - wskazuje Tomasz Jurkanis. - Są w Polsce kopalnie efektywne i dochodowe. Muszą myśleć, jak zwiększyć swoją dochodowość. Ale są też te znajdujące się pod kreską - ale mogłyby być nad kreską, gdyby działały bardziej efektywnie - właśnie z punktu widzenia rozwiązań inteligentnych, cyfryzacji i automatyzacji.

Dlatego - podkreśla nasz rozmówca - nie powinniśmy absolutnie zatrzymywać trendu digitalizacyjnego. Być może w zakładach, które mają być wygaszane w ciągu roku, dwóch czy trzech lat, inwestycje się nie opłacają, ale jeżeli zakład ma jeszcze działać pięć, siedem czy dziesięć lat - tam jak najbardziej te inwestycje mogą się "spłacić" - akcentuje Tomasz Jurkanis.

Wiadomo, że na Górnym Śląsku warunki górniczo-geologiczne nie są sprzyjające - schodzimy z wydobyciem coraz głębiej. Tym bardziej nacisk na kwestie efektywnościowe ma znaczenie.

- Tylko konkurując kosztem wydobycia jesteśmy w stanie przedłużać życie zakładów górniczych. To jest klucz do przetrwania - ocenia Tomasz Jurkanis.

Zobacz całą rozmowę z Tomaszem Jurkanisem.

 

×

KOMENTARZE (11)

Do artykułu: Jest tylko jeden sposób, by przedłużyć życie kopalń

 • Damian 2021-10-07 08:14:39
  Przy cenach powyżej 200$ za tonę nawet biedaszyb będzie żyłą złota
 • m 2021-10-06 09:45:23
  dudala i ten fachowiec ztego artykulu niech namaluja ringom nozki i same beda chodzic do przodka (obaj sa tego samego wart czytaj niczego)
 • otek 2021-10-05 12:42:19
  Było jeszcze o rowerach dołowych wspomnieć.
 • Marcin 2021-10-05 09:48:27
  W Bogdance (naszej najlepszej i najnowocześniejszej kopalni) jeden górnik wydobywa średnio 1900 ton węgla rocznie. W najlepszej państwowej kopalni węgla jeden górnik wydobywa średnio 900 ton węgla, w innych jest jeszcze gorzej. Można? Można! Ale automatyzacja wiąże się ze zwolnieniami, a na to żaden związek zawodowy się nie zgodzi - będą ratować miejsca pracy za wszelką cenę, aż doprowadzą ten okręt na dno (i są już od dawna na bardzo dobrej drodze do tego).
 • ars 2021-10-05 08:54:16
  W tym przypadku to sztuczne nabijanie kieszeni producentom urządzeń i automatyki i sztuczna komplikacja prostych urządzeń. W warunkach dołowych często jest awaryjna. Brak wyszkolonych ludzi do obsługi ,brak szkoleń i kursów na obsługę też robi swoje. Brak elektryków, automatyków spowodowanych odejściami na emeryturę i brak chętnych do podjęcia pracy z powodu lepszych zarobków na powierzchni dla fachowców ale najważniejsze, że ryl dostanie 50 zł za metry i nadgodziny,
  • STARY RYL 2021-10-05 14:06:48
   tys je chyba z bobka

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.27.159
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!