JSW chce nowych kopalni. Liczy na pieniądze z Londynu i Australii

JSW chce nowych kopalni. Liczy na pieniądze z Londynu i Australii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) rozmawia z Prairie Mining na temat jej projektów węglowych Dębieńsko na Górnym Śląsku oraz Jan Karski na Lubelszczyźnie. - Dla nas istotną wartością w przypadku przejęcia kontroli nad tą spółką jest to, że jest ona obecna na giełdzie australijskiej i na giełdzie w Londynie - wskazuje Daniel Ozon, prezes zarządu JSW, w rozmowie z portalem WNP.PL.

  • Prezes JSW opowiada również m.in. o planach zastosowania w kopalniach spółki obudowy kotwiowej oraz zamyśle wdrożenia autonomicznego systemu ścianowego.
  • Wskazuje również na korzyści, jakie mogą się pojawić w kontekście planów produkcji przez JSW włókien węglowych pożądanych przez przemysł motoryzacyjny i lotniczy.

- To już prawie rok rozmów z Prairie Mining. Pierwsze pół roku to były analizy geologiczne, techniczne, prawne i finansowe - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. - Od kilku ostatnich miesięcy pracujemy intensywnie nad wypracowaniem warunków, na bazie których moglibyśmy przejąć kontrolę nad tymi projektami. W ostatnich tygodniach ten temat był omawiany na radzie nadzorczej. Mam nadzieję, że wkrótce uzyskamy zgody na dalsze kontynuowanie tych prac, zlecenie wycen. Tak, żeby z partnerem australijskim i jego akcjonariuszami móc usiąść do stołu - podkreśla prezes Daniel Ozon.

Wskazuje przy tym, że w ten projekt zaangażowana jest szeroka rzesza doradców, w tym 4 kancelarie, 2 polskie i 2 zagraniczne oraz banki inwestycyjne.

- Dla nas istotną wartością w przypadku przejęcia kontroli nad tą spółką jest to, że jest ona obecna na giełdzie australijskiej i na giełdzie w Londynie. Tam surowce są rozumiane, inwestorzy cały czas tam są - wskazuje Daniel Ozon.  JSW mogłaby tam plasować emisje. - Widzimy możliwość zbierania pieniędzy z tych rynków, co jest szczególnie ważne gdy część europejskich bankach odcięło finansowanie dla naszego sektora - dodaje wprost Daniel Ozon.

Prezes JSW opowiada również w wywiadzie m.in. o planach zastosowania obudowy kotwiowej oraz zamyśle wdrożenia autonomicznego systemu ścianowego, który umożliwi eksploatację węgla przy maksymalnym ograniczeniu obecności załogi w najbardziej niebezpiecznych rejonach. 
Istotny jest też temat chęci zaangażowania się JSW w produkcję włókien węglowych poszukiwanych na rynku m.in. przez firmy motoryzacyjne i lotnicze.

Zobacz całą rozmowę z prezesem JSW Danielem Ozonem:

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (12)

Do artykułu: JSW chce nowych kopalni. Liczy na pieniądze z Londynu i Australii

  • waldemar 2019-05-20 12:59:00
    Witam a może portal zainteresował się nagannym zjawiskiem w kopalni Knurów-Szczygłowice gdzie to zatrudnieni inspektorzy działu gospodarki majątkiem na ruchu Sczygłowice wykorzystują fikcyjne wykonane zjazdy na dól kopalni aby tym samym uzyskać emeryturę górniczą po 25 latach pracy potrzeba konkretna ilośc zjazdów Oczywiście inspektorzy nie zjezdzaja na dól tylko odbijają swoje dyskietki w czytnikach lub co bardzo tam popularne daja dla swoich zaufanych gospodarzy oddziałów którzy to za nich wykonują te fikcyjne zjazdy i tak można siedzieć w biurze na ciepłym stołeczku i zagladac w internet a dniówka dołowa leci w najlepsze . Proceder oczywiście jest znany od dawna dyrekcji kopalni teraźniejszy wiceprezes PanTomasz Sledz zna jeszcze te praktyki z ruchu Knurów tutaj prym wiodła gospodarka materiałowa oraz dział inwestycji - gdzie był dyrektorem i sam wykorzystywał ten proceder tolerował to latami Takich mamy o to górników emerytów co nie znali dołu tylko z opowieści Polecam się przyjrzeć temu zjawisku
  • Bogdan Kasierski 2019-05-19 22:51:23
    komercyjne mini reaktory termojądrowe już za 4-10 lat, czas zwijać kopalnie
  • Wiktor 2019-05-17 16:10:31
    No to kiedy rusza KWK KRUPIŃSKI? Pan Prezes chyba nie zapomniał o zlozach jakie tam zalegają? Albo nie, Panie Prezesie niech Pan już nawet nie myśli o tej kopalni bo w tym przypadku JSW S.A. bardzo źle mi się kojarzy, oj bardzo źle i wszyscy którzy podpisaliscie się pod likwidacja tej kopalni!
  • Johan 2019-05-17 09:09:29
    Pan Prezes albo czegoś nie kontroluje do końca albo czegoś nie jest świadomy. Bolter faktycznie już jest zmontowany w Lebanon w stanie Kentucky USA ale.... pracowników którzy mają 5 lat praktyki na tym kombajnie sprowadzono z Czech do JSW SiG obietnicami późniejszego przeniesienia do JSW SA teraz sie zwodzi i delikatnie mówiąc robi sie w balona. Cześć wciąż czeka na przyjęcie do SIG a ci którzy już w nim są mogą trafić do JSW PBSz który pod skrzydłami JSW Innowacje ma jechać Bolterem. Nie dziwi mnie fakt że pracownicy( Pepiki jak my ich nazywamy na Budryku) chcą wracać do Czech zamiast trafić do kolejnej córki JSW. Jak sami mówią nie taka była umowa. Kilku specjalistów mechanicznych wciąż siedzi w Czechach i żyją obietnicami przyjęcia pod JSW . Jak widać tam u góry wszystko wygląda cacy ale na samym dole projektu bagno jak nie wiem co. Nasze chłopaki z Budryka rękami i nogami bronią się przed pracą w tej obudowie i jedynie "Pepiki" twierdzą że się nie boją bo dla nich to pestka. Skończy sie tak że ten medialny gigant o którym tyle czytamy pozostanie przekazany firmie która może taniej wykona pracę ale wykończy kombajn i ten ostatecznie wyląduje na złomie. Wtedy wszyscy specjaliści z branży powie " a nie mówiłem że to się u nas nie sprawdzi " Z wielką uwagą będę śledził losy tego wielkiego projektu. 15 panów z Czech zrobino w balona jakiegoś speca od mechaniki i paru wiertaczy wciąż zwodza obietnicami a na końcu pojadą tym piekarze albo blacharze bo stary górnik tam nie pójdzie. Wielkie plany piękne słowa Prezesa ale coś mi się zdaje że pod koniec kadencji pan Ozon traci kontrolę na swoim podwórku. PANIE PREZESIE MY TEŻ TU NA DOLE MAMY INTERNET I CZYTAMY. A giełda leci w dół...hmm
  • ck 2019-05-17 08:36:33
    Brawo. Dwie uwagi. Po pierwsze urzędnicy nie rozumieją, że JSW chce dokonać NACJONALIZACJI Prairie Mining, co z automatu wygasi wszelkie sporne kwestie. Po drugie, urzędnicy nie rozumieją, że w przypadku niepowodzenia negocjacji, Prairie Mining nie będzie pozywała jakiegoś konkretnego ministra (który uważa, że przecież nic złego nie zrobił) ale Prairie pozwie Polskę za całokształt naruszeń. Podam przykład: Jeśli urzędnik podnosi argument, że Prairie korzysta w istocie ze starej dokumentacji a powinno wykonać samodzielnie z 200 nowych wierceń, to ten sam urzędnik nie rozumie, że jeśli złoże zostanie przyznane np Bogdance,czy JSW to Bogdanka czy JSW również nie będą mogła korzystać ze starej dokumentacji bo inaczej mamy do czynienia z naruszeniem zasady równości przez Polskę. Zdaje się, że JSW na tej nowej kopalni Bzie- Dębina również korzysta ze starej dokumentacji a sama wywierciła tylko kilka otworów (mogę się mylić). Jeśli państwowa kopalnia dostanie koncesję i wszelkie pozwolenia na jakieś złoże w 2 lata to jak wytłumaczyć przed sądem, że Prairie nie może dostać takich pozwoleń np w 4 czy 6 lat. Prairie Mining będzie szukała takich naruszeń od początku obowiązywania umowy z Australią. Brawo również dla związkowców, bo walczą jak lwy o nowoczesną kopalnię. Pozdrawiam.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.117.166
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!