PARTNERZY PORTALU

JSW chce w pierwszym kwartale 2019 przejąć PBSz i kontynuuje rozmowy z Prairie

JSW chce w pierwszym kwartale 2019 przejąć PBSz i kontynuuje rozmowy z Prairie
Adobe Stock
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: PAP/PA
 • Dodano: 25-11-2018 11:30

Jastrzębska Spółka Węglowa chce w pierwszym kwartale 2019 r. sfinalizować negocjowane od kilku miesięcy przejęcie Przedsiębiorstwa Budowy Szybów (PBSz). Kontynuuje też prace nad wyceną i komercyjnymi warunkami przejęcia kontroli nad aktywami firmy Prairie Mining: Dębieńsko i Jan Karski.

 • Rozmowy JSW w sprawie przejęcia Przedsiębiorstwa Budowy Szybów (PBSz) będą kontynuowane.
 • Do końca pierwszego kwartału 2019 roku powinny zakończyć się negocjacje w sprawie przejęcia kontroli nad aktywami firmy Prairie Mining.
 • JSW ocenia, że jest w stanie sfinansować to przejęcie z własnych środków.

Nawiązując do przygotowywanego od kilku miesięcy przejęcia przez JSW wykonującej roboty górnicze firmy PBSz (była częścią grupy Kopex, przejętej przez firmę inwestycyjną TDJ - właściciela m.in. Famuru), Ozon poinformował, że rozmowy w tej sprawie, których horyzont określono początkowo do 4 grudnia br., zostaną przedłużone.

Obecnie większościowy właściciel JSW (Skarb Państwa) analizuje m.in., czy cena ustalona przez strony wartość transakcji - 205 mln zł - jest prawidłowa. Po zakończeniu tych analiz potrzebna będzie jeszcze m.in. zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz zgoda walnego zgromadzenia spółki.

Jak mówił prezes, przejęcie zatrudniającego ok. tysiąc osób PBSz ma kluczowe znaczenie dla zintensyfikowania robót przygotowawczych w kopalniach JSW - obecnie dynamika drążenia nowych wyrobisk zmniejszyła się w związku z kryzysem na rynku firm usługowych, świadczących takie usługi. W ciągu trzech kwartałów wydrążono 48,8 km nowych wyrobisk - 11,6 proc. mniej niż w tym samym czasie przed rokiem. Aby rozwijać się w odpowiednim tempie, JSW powinna drążyć ok. 77-78 km nowych wyrobisk rocznie (ok. 5 m na każde tysiąc ton węgla).

Oprócz przejęcia PBSz, w zintensyfikowaniu robót przygotowawczych ma pomóc utworzenie w kopalniach JSW 50 dodatkowych brygad przodkowych, każda złożona z 13 górników - tym samym do końca przyszłego roku roboty korytarzowe będzie prowadzić ponad 600 dodatkowych pracowników. Wydłużany jest także czas pracy w drążonych wyrobiskach, trwają prace również w weekendy.

Odnosząc się do rozmów na temat potencjalnego przejęcia kontroli (nie musi to oznaczać zakupu) nad aktywami Prairie Mining: Dębieńsko na Śląsku i Jan Karski na Lubelszczyźnie, prezes Ozon poinformował, że wstępne audyty obu aktywów wypadły pozytywnie i JSW jest zainteresowana tymi złożami. Rozmowy są kontynuowane, trwają prace związane z wyceną i komercyjnymi parametrami przedsięwzięcia oraz konsultacje z większościowym właścicielem JSW. Potencjalnym terminem rozstrzygnięć w tej sprawie jest koniec pierwszego kwartału przyszłego roku. JSW ocenia, że jest w stanie sfinansować przejęcie kontroli nad aktywami Prairie z własnych środków.

Ozon przypomniał, że w pierwszym etapie - przed wybudowaniem nowego szybu - ze złoża Dębieńsko JSW mogłaby pozyskiwać ok. 0,5 mln ton węgla rocznie, od strony kopalni Szczygłowice. W przypadku złóż Jan Karski, gdzie oprócz węgla koksowego jest także energetyczny, możliwa byłaby współpraca z kopalnią Bogdanka. Prezes JSW zaznaczył, że formuła ewentualnego przejęcia kontroli nad projektami Prairie nie jest jeszcze przesądzona.

Pół mln ton węgla rocznie, pozyskiwane ze złoża Dębieńsko, byłoby uzupełnieniem ubytku, związanego z utratą partii H w kopalni Zofiówka, po tragicznym tąpnięciu w tym rejonie w maju tego roku. Przyszłość tej partii będzie znana w perspektywie kilku lat, po rozmowach z urzędem górniczym. Ozon przypomniał, że priorytetem JSW jest powiększanie bazy zasobowej oraz zwiększanie wydobycia i sprzedaży węgla.

Odnosząc się do prowadzonych przez JSW rozmów na temat refinansowania, prezes przypomniał, że rozważane były dwa warianty: emisja obligacji na rynku amerykańskim oraz pozyskanie finansowania z polskich banków. Po rozmowach z właścicielem wybrano ścieżkę refinansowania na rynku polskim, w ramach której konsorcjum banków ma - po sfinalizowaniu rozmów - udostępnić JSW ok. 750 mln zł w kilku transzach - to środki m.in. na akwizycję PBSz oraz środki obrotowe, na siedem lat.

Ponadto JSW pozyskuje ok. 250 mln zł (na 8 lat) z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na inwestycje proekologiczne i prace badawcze. Spółka otrzymała również 200 mln zł preferencyjnej pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na modernizację baterii w koksowni Przyjaźń, a także 130 mln zł na inwestycję w elektrociepłownię Radlin.

Po stworzeniu funduszu stabilizacyjnego, w którym JSW ulokowała 1,5 mld zł, firma przymierza się do ulokowania w kolejnym zamkniętym funduszu inwestycyjnym w pierwszym etapie 300 mln zł, a docelowo 1 mld zł. W przeciwieństwie do pierwszego funduszu, który jest rodzajem zabezpieczenia płynnościowego na wypadek dekoniunktury, środki z drugiego będą mogły być przeznaczane także na inwestycje.

Prezes JSW poinformował, że spółka powołała fundację odpowiedzialną za relacje i dialog z gminami górniczymi. Chodzi m.in. o uzgadnianie kwestii środowiskowych związanych np. z lokowaniem na powierzchni wydobywanego wraz z węglem kamienia - JSW wydobywa go rocznie ok. 15 mln ton - tyle samo ma wynieść tegoroczne wydobycie węgla netto w kopalniach spółki. Na przyszły rok zakładany jest kilkuprocentowy wzrost produkcji węgla. Ozon potwierdził, że planowane jest wyodrębnienie z kopalni zespolonej Borynia-Zofiówka-Jastrzębie odrębnej kopalni Bzie-Dębina.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: JSW chce w pierwszym kwartale 2019 przejąć PBSz i kontynuuje rozmowy z Prairie

 • KCZK 2018-11-25 19:55:18
  Famur wszystkie długi KOPEX'u przerzucił na PBSz, który teraz ma zakupić kontrolowane przez Skarb Państwa JSW. Czy to jest legalne i korzystne dla kogoś poza władzami Famur'u?
  • greg 2018-11-26 10:53:40
   Do PBSZ jest przypisana transza B ok.240m zł która po przejęciu będzie spłacona ze środków pozyskanych ze sprzedaży i dywidendy z PBSZ. Famur z transakcji nie będzie miał nic poza wyczyszczeniem bilansu z długu.
 • Tadzik 2018-11-25 16:57:42
  Czarno.widze te transakcje

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.225.221.130
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!