JSW dowierciła się do nowych złóż węgla

JSW dowierciła się do nowych złóż węgla
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pierwsze dwa z pięciu otworów badawczych, wykonywanych przez Jastrzębską Spółkę Węglową (JSW) w złożu Bzie-Dębina 2-Zachód, dotarły do pokładów węgla; obecnie badane są jego parametry - wynika z informacji JSW. Spółka bada tamtejsze złoża z myślą o poszerzeniu swojej bazy zasobowej.

  • Odwierty badawcze w obszarze górniczym Bzie-Dębina-2 Zachód zaczęto wykonywać w połowie października ub. roku. Każdy z pięciu otworów sięgnie głębokości 1,3 tys. metrów.
  • Obecnie dwa pierwsze odwierty, które dotarły już do węglonośnych warstw karbonu, sięgają około 70 proc. zakładanej głębokości, a trzy pozostałe od 30 do 55 proc. docelowej głębokości.
  • W ub. roku prezes JSW Daniel Ozon zapowiedział wyodrębnienie w strukturze spółki nowej kopalni Bzie-Dębina, która obejmie część złóż węgla należących obecnie do kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie.

"Nawiercono już pierwsze pokłady węgla, w tym jeden o miąższości 2,55 m, a więc spełniający kryteria przemysłowej opłacalności wydobycia. Rdzeń z pokładów węgla uzyskany podczas wiercenia przekazywany jest systematycznie do Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego JSW, gdzie prowadzone są badania parametrów jakościowych uzyskanego węgla, ze szczególnym naciskiem na jego parametry koksownicze" - poinformowała we wtorek rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Badania będą prowadzone - w zależności od tempa wiercenia i udostępnienia kolejnych pokładów węgla w otworach - przez następne trzy-cztery miesiące. Odwierty mają potwierdzić prognozowaną jakość węgla w złożu Bzie-Dębina 2-Zachód przed dotarciem do parceli eksploatacyjnych wyrobiskami dołowymi. "Uzyskane wyniki pomogą lepiej sprawdzić budowę geologiczną złoża, sposób jego zalegania i - co najważniejsze - zweryfikować tektonikę występującą w złożu" - wyjaśniła rzeczniczka.

Złoże Bzie-Dębina 2-Zachód zostało ujęte w strategii rozwoju JSW, zmierzającej do zwiększenia udziału węgla koksowego typu 35 w projektowanych ścianach oraz wzrostu wydobycia węgla - docelowo do poziomu ok. 18 mln ton rocznie. Przedstawiciele spółki oceniają, że pierwsze wyniki odwiertów są bardzo optymistyczne.

W ub. roku prezes JSW Daniel Ozon zapowiedział wyodrębnienie w strukturze spółki nowej kopalni Bzie-Dębina, która obejmie część złóż węgla należących obecnie do kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie. Ma to pomóc w zintensyfikowaniu robót górniczych w tym rejonie, by w perspektywie rozpocząć tam wydobycie węgla koksowego.

Tzw. zasoby operatywne nowej kopalni Bzie-Dębina szacowano wcześniej wstępnie na ponad 180 mln ton węgla, znajdującego się w złożach Bzie-Dębina 1-Zachód (prawie 71,5 mln ton zasobów) oraz Bzie-Dębina 2-Zachód (113,8 mln ton). Wstępne badania wykazały, że ok. 95 proc. zasobów w złożach Bzie-Dębina to węgiel koksowy typu 35. Aby rozpocząć pełne wydobycie węgla z tej kopalni, konieczne jest uruchomienie nowego szybu - obecnie szyb 1-Bzie sięga poziomu 1164 m. Powiększenie bazy zasobowej należy do priorytetów JSW, zawartych w jej strategii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: JSW dowierciła się do nowych złóż węgla

  • LSC 2019-01-09 10:41:31
    Wiecie dlaczego kopalnie przynoszą straty? Bo tam się kradnie od dołu do góry. Wszyscy umoczeni. Batożył bym hanysów za każdą, nawet najdrobniejszą złodziejkę i może wtedy były by zyski
  • Tomek 2019-01-08 21:59:15
    Trzeba wam jeszcze dowalić podatek od wydobycia tak jak nam w kghm i będzie ok. Przestaniecie się chwalić że macie wysokie dochody jak wam połowę Państwo zabierze...
  • Realista 2019-01-08 18:59:14
    Dzisiaj Krupiński mógłby spokojne na siebie zarobić.Koszty jakie wypracowuje w SRK nie fedrujac już dawno przekroczyły straty jakie kopalnia przynosiła w chwili zamknięcia Czas ją wskrzesić ,panowie decydenci .Ludzie czekają!!!
  • A 2019-01-08 18:26:55
    1164 metry. Gratulacje. Jesteśmy najlepsi na świecie. Czym niżej tym tańszy węgiel - nawet logiczne
  • Gość 2019-01-08 17:05:37
    Górnicy chcieliście mieć nową kopalnię? No to ją będziecie mieli. Ale jak dojna zmiana wywali prezesa Ozona to jej nie będzie.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.117.166
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!