Akwizycja Przedsiębiorstwa Budowy Szybów przez Jastrzębską Spółkę Węglową ma jej pomóc w realizacji strategicznych planów inwestycyjnych. Kadra PBSz-u jest przygotowana do realizacji kolejnych kluczowych dla JSW, jak również innych rodzimych spółek wydobywczych, projektów. - W zasadzie wszystko, co związane z głębieniem czy pogłębianiem szybów w Polsce, ma początek swojej historii tu, w Przedsiębiorstwie Budowy Szybów - zaznacza Dariusz Modrzejewski, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Budowy Szybów.
- 3 kwietnia 2019 roku Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA wyraziło zgodę na zakup większościowego pakietu akcji Przedsiębiorstwa Budowy Szybów.
- JSW zakupiła 95,01 procent akcji Przedsiębiorstwa za kwotę 204 mln zł.
- Umowę podpisano w maju 2019 roku. PBSz ma być przydatny w sprawnej realizacji kluczowych dla JSW inwestycji.
- W mojej ocenie Jastrzębska Spółka Węglowa kupiła przyszłość - wskazuje Dariusz Modrzejewski, prezes Przedsiębiorstwa Budowy Szybów, cytowany w "Jastrzębskim Węglu" wydawanym przez Jastrzębską Spółkę Węglową. - Sceptycy akwizycji PBSz-u przy wycenie brali pod uwagę wyłącznie liczbę akcji i ich wartość. Tymczasem naszą wartością są przede wszystkim kontrakty, które firma wykonuje aktualnie, a także - a może przede wszystkim - te, które zamierzamy wykonywać już wkrótce - zaznacza Modrzejewski.
Przedsiębiorstwo Budowy Szybów ma zapewnić potencjał wykonawczy dla realizacji strategicznych planów inwestycyjnych Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Unikalne kompetencje i know-how
Wartością PBSz-u zawsze byli ludzie. Obecnie załoga firmy liczy ponad 1100 osób. I jest przygotowana do realizacji kluczowych dla JSW, jak i innych rodzimych spółek wydobywczych, projektów. PBSz dysponuje znaczącym know-how, bowiem w zasadzie wszystko, co związane z głębieniem czy pogłębianiem szybów w Polsce, ma początek swojej historii w Przedsiębiorstwie Budowy Szybów. Firma działa nieprzerwanie prawie 75 lat i w tym czasie zbudowała sobie dobrą markę zarówno w Polsce, jak i za granicą.Spółka realizuje kontrakty w Czechach i w Niemczech, budowała szyby w różnych miejscach świata. Zajmuje się rozbudową infrastruktury pionowej, a zatem drąży szyby, prowadzi roboty poziome, czyli prace udostępniające i przygotowawcze. Oprócz tego PBSz dysponuje własną bazą konstrukcyjno-remontową, co jest istotne, bowiem określone elementy do bieżących kontraktów - szczególnie wysokospecjalistyczne konstrukcje i remonty specjalistycznego sprzętu - w znacznym stopniu wykonuje sama.
Dużą wartością jest biuro projektów, w którym pracuje ok. 30 osób. PBSz ma pełne kompetencje do projektowania i budowy kopalń. W marcu 2018 roku w Przedsiębiorstwie Budowy Szybów zaszły zmiany organizacyjne, głównie w pionie technicznym. Postawiono na rozwój, innowacje, inwestycje. W firmie wyodrębniony został dział robót poziomych, który jest rozwijany.
- Mamy dużą, unikalną wiedzę i doświadczenie w budowie szybów - podkreśla prezes Modrzejewski, cytowany w "Jastrzębskim Węglu". - Jeśli chodzi o roboty poziome, to wiedza jest powszechna w branży, choć mamy już szereg pomysłów, które z czasem będziemy uruchamiać, żeby zyskać przewagę techniczną i technologiczną nad konkurencją. Ale jeśli chodzi o projektowanie i budowę szybów, to jesteśmy - nie boję się tego powiedzieć - wyjątkowi - podkreśla Modrzejewski.
PBSz posiada bowiem własne rozwiązania, czego przykładem prace wykonywane dla Tauron Wydobycie. PBSz po raz pierwszy w polskim górnictwie węgla kamiennego po 1989 roku głębi szyb z zastosowaniem zamrożenia górotworu.