JSW odzyskała ponad połowę wartości. W tydzień

JSW odzyskała ponad połowę wartości. W tydzień
- Niewątpliwie 2019 rok był okresem spowolnienia gospodarczego na świecie - zaznacza Włodzimierz Hereźniak, prezes JSW. Fot. arch.
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: JD
 • Dodano: 20-03-2020 13:48

Zysk Jastrzębskiej Spółki Węglowej był w 2019 r. blisko trzykrotnie mniejszy niż w 2018 r. Prezes górniczej spółki Włodzimierz Hereźniak wskazuje, że to dlatego, że ubiegły rok był okresem spowolnienia gospodarczego na całym świecie. Jakub Szkopek, analityk mBanku ostrzega jednak, że to nie koniec, a przed JSW (choć firma ma atuty) nadal trudny czas. Tego pesymizmu nie podzielają jednak inwestorzy. Kurs górniczej spółki w ciągu ostatnich 7 dni wzrósł o prawie 60 proc.


Grupa Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) wypracowała w ub. roku 649,6 mln zł zysku netto, przy zmniejszonych rok do roku przychodach oraz mniejszej produkcji i sprzedaży węgla. Ubiegłoroczny zysk był prawie trzykrotnie niższy niż rok wcześniej, kiedy grupa zarobiła ponad 1,7 mld zł netto.

 Czytaj więcej: Jastrzębska Spółka Węglowa blisko trzykrotnie zmniejszyła zysk

- Na uzyskany poziom wyników wpływ miały przede wszystkim niższe przychody ze sprzedaży węgla, koksu i węglopochodnych, wynikające z niższego wolumenu sprzedaży i niższych średnich cen głównych produktów Grupy - podkreśla Radosław Załoziński, zastępca prezesa zarządu JSW ds. ekonomicznych. - Jesteśmy także pod ciągłą presją rynku dostawców towarów i usług, co ma odzwierciedlenie w kosztach Grupy - dodaje Radosław Załoziński.

W 2019 roku zakłady wchodzące w skład Grupy Kapitałowej JSW wyprodukowały 14,8 mln ton węgla oraz 3,2 mln ton koksu. Średnia cena sprzedaży węgla metalurgicznego (koksowego) do odbiorców zewnętrznych wyniosła 634,84 zł za tonę. Natomiast średnia cena sprzedaży koksu wyniosła 1 072,79 zł za tonę.

- Niewątpliwie 2019 rok był okresem spowolnienia gospodarczego na świecie. Do spadku aktywności w handlu międzynarodowym przyczyniły się kryzys w branży motoryzacyjnej, mniejsze zapotrzebowanie na stalw Europie oraz wojna celna pomiędzy USA a Chinami. Dlatego nasze obecne działania ukierunkowane są na intensyfikację sprzedaży oraz prowadzenie działań pozwalających stopniowo zwiększać efektywność operacyjną i kosztową - podkreśla Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Spółka cały czas stawia na zwiększanie wydajności. Ważne jest również intensyfikowanie sprzedaży na wymagającym rynku. Wydaje się, że właśnie to zadanie będzie szczególnie trudne w najbliższych miesiącach.

W komentarzu do wyników rocznych JSW, Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych, wskazywał z kolei, że linią obrony spółki przed schłodzeniem koniunktury są efektywność, bezpieczeństwo pracy i wzrost wydajności.

- Aby uzyskać spodziewane efekty, już w czasie poprzedniego kryzysu opracowaliśmy plany. W minionym roku koncentrowaliśmy się na rozwoju i wzroście efektywności produkcji we wszystkich segmentach naszej działalności. Większej efektywności, lepszej jakości ani poprawy bezpieczeństwa nie osiągniemy bez inwestycji - dodaje Artur Dyczko.

W JSW wykonano o dziesięć kilometrów więcej wyrobisk w porównaniu do analogicznego okresu 2018 roku. Powołano również dodatkowe brygady chodnikowe. Dzięki tym działaniom udało się uruchomić nowe fronty wydobywcze.

Informacja o ubiegłorocznych wynikach nie wpłynęła negatywnie na kurs spółki, który w piątek, 20 marca rósł o kilka procent na otwarciu. Więcej - widać że inwestorzy wierzą w lepszą przyszłość dla spółki. Na przestrzeni ostatnich 7 dniu notowania JSW zaliczyły mocne odbicie, wycena spółki wzrosła o prawie 60 proc.  Skąd ten optymizm?

- Generalnie rzecz biorąc, jest odbicie w branży wydobywczej, co dotyczy także Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która wydobywa głownie węgiel koksowy potrzebny do produkcji stali - komentuje dla portalu WNP.PL Jakub Szkopek. - Wiążę się to między innymi z zapowiedziami stymulowania monetarnego i fiskalnego gospodarki. Wyniki przedstawione przez JSW są powyżej oczekiwań, bowiem wydawało się, że czwarty kwartał będzie słaby. A nie okazał się najgorszy - dodaje Jakub Szkopek. 

Znaczne odbicie kursu JSW nastąpiło po ogłoszeniu decyzji o przełożeniu negocjacji płacowych na przyszłość z uwagi na epidemię koronawirusa. Strony mają wrócić do rozmów, gdy minie zagrożenie związane z epidemią.

- Sytuacja jest wyjątkowa. Nie możemy rozmawiać o płacach pod presją pandemii. Wrócimy do stołu negocjacyjnego najszybciej, jak będzie to możliwe - zaznaczał wtedy wiceprzewodniczący Solidarności w JSW Roman Brudziński.

Inwestorzy, jak widać, pozytywnie odebrali taką postawę strony społecznej. Ponadto - JSW wydobywa przede wszystkim węgiel koksowy potrzebny do produkcji stali. A bez niej nie ma nowoczesnej gospodarki. Jest ona potrzebna chociażby branży offshore, więc produkty oferowane przez Grupę JSW, czyli węgiel i koks mają duże znaczenie dla przemysłu. I to znaczenie będzie rosło, co dostrzegają inwestorzy.

Jakub Szkopek nie popada jednak w hurraoptymizm i zaznacza, że sytuacja JSW nie wygląda dobrze perspektywy drugiego kwartału 2020. Perspektywy wydają się słabe. Jaki jest tego powód?

- W związku z koronawirusem branża automotive zmniejsza produkcję, budownictwo również jest w odwrocie - wskazuje Jakub Szkopek. - ArcelorMittal  tnie produkcję stali, a mniejsze zapotrzebowanie na stal oznaczać  również będzie mniejsze zapotrzebowanie na węgiel koksowy. A zatem szykuje się trudny czas dla JSW - zaznacza Jakub Szkopek.

Grupa Kapitałowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej jest największym producentem węgla metalurgicznego (koksowego) na potrzeby koksownictwa i hutnictwa oraz znaczącym producentem koksu w Unii Europejskiej. Grupa jest jednym z największych pracodawców w Polsce. Łącznie zatrudnia 30 629 osób, w tym ponad 22 tys. w samej Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Zobacz także: JSW rekomenduje niewypłacanie dywidendy za 2019 r.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (17)

Do artykułu: JSW odzyskała ponad połowę wartości. W tydzień

 • Agnieszka 2020-03-25 21:08:39
  Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - loveto.one/agnieszka96
 • jaszy 2020-03-23 14:48:45
  "JSW odzyskała ponad połowę wartości. W tydzień." Której wartości? Jak można dać taki tytuł ? To są bzdury panie dziennikarzu. Gdyby odzyskała połowę wartości, to jej kurs byłby na poziomie 40PLN/akcję. To są wahania kursu w trendzie spadkowym, gamoniu.
 • jaszy 2020-03-23 14:43:27
  nawet zdechła żaba rzucona z 10 piętra na asfalt też się odbije.
 • Magi 2020-03-21 13:26:07
  Węgla koksowego po prostu może zabraknąć na rynku z powodu wirusa jeśli transport się załamie mogą być problemy z dostawami jak wiemy huty nie idzie wyłączyć z dnia na dzień państwa które pierwsze zwalczą epidemiię najmniej ucierpią i szybciej wyjdą z recesji.
 • Jano 2020-03-20 23:08:48
  To oddajcie byłym pracownikom za węgiel

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.201.96.43
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!