PARTNERZY PORTALU

KE zaakceptowała 6 z 19 polskich projektów zgłoszonych do inicjatywy Coal Regions in Transition

KE zaakceptowała 6 z 19 polskich projektów zgłoszonych do inicjatywy Coal Regions in Transition
Komisja Europejska zaakceptowała dotąd 6 z 19 polskich projektów zgłoszonych do realizacji w ramach unijnej inicjatywy wsparcia regionów górniczych będących w transformacji (Coal Regions in Transition). Fot. Shutterstock
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/PM
  • Dodano: 09-03-2019 10:17

Komisja Europejska zaakceptowała dotąd 6 z 19 polskich projektów zgłoszonych do realizacji w ramach unijnej inicjatywy wsparcia regionów górniczych będących w transformacji (Coal Regions in Transition). Pozostałe projekty wymagają jeszcze doprecyzowania i uzupełnienia dokumentacji – podał resortu energii.

  • Kolejne spotkanie strony polskiej z przedstawicielami KE w tej sprawie jest przewidziane na kwiecień.
  • Oprócz województwa śląskiego ze wsparcia będą mogły skorzystać Dolny Śląsk i Wielkopolska. 
  • Obecnie trwają prace dotyczące szczegółowych źródeł finansowania projektów. 

Postępy prac związanych z platformą wsparcia regionów górniczych w kontekście realizacji rządowego Programu dla Śląska były w piątek tematem obrad sejmowej podkomisji nadzwyczajnej do spraw polityki energetycznej Unii Europejskiej.

Wiceminister energii Tomasz Dąbrowski poinformował, że zgłoszone projekty są omawiane z przedstawicielami Komisji Europejskiej podczas kolejnych spotkań - ostatnie odbyło się w listopadzie ub. roku, następne zaplanowano na początek kwietnia br.

Dotychczas, po zapoznaniu się z dokumentacją, Komisja zaakceptowała projekty dotyczące rozbudowy systemu zarządzania terenami pogórniczymi w woj. śląskim, stworzenia ogólnodostępnej platformy informacji "Tereny poprzemysłowe i zdegradowane" (OPI-TPP), walki ze smogiem w wielorodzinnych budynkach komunalnych, uruchomienia platformy informacyjno-edukacyjnej InfoSMOG-MED, budowy regionalnej platformy aktywizacji gospodarczej, modernizacji Parku Śląskiego w Chorzowie oraz wartego ponad 100 mln zł przedsięwzięcia antysmogowego "Silesia pod błękitnym niebem".

Czytaj także: Rekultywacja gruntów zdegradowanych działalnością górniczą

- Pozostałe projekty wymagają jeszcze doprecyzowania i uzupełnienia dokumentacji zgodnie z rekomendacjami, które wynikają ze spotkań, jakie dotychczas przeprowadzono z Komisją Europejską, i będą omawiane na kolejnych spotkaniach - zapowiedział wiceminister Dąbrowski.

Jak poinformował, oprócz przedsięwzięć z woj. śląskiego, swoje projekty przygotowują obecnie także inne regiony, które będą mogły skorzystać ze wsparcia w ramach tej inicjatywy: Dolny Śląsk i Wielkopolska. Również ich przedsięwzięcia zostaną przedstawione Komisji Europejskiej, gdy będą gotowe.

Projekty zgłaszane w ramach Coal Regions in Transition dotyczą trzech głównych obszarów: restrukturyzacji regionów górniczych, prac badawczo-rozwojowych w zakresie czystych technologii węglowych oraz zagospodarowania terenów inwestycyjnych likwidowanych kopalń tak, aby możliwe było posadowienie tam innych gałęzi przemysłu - przyszłościowych z punktu widzenia regionów i miejsc pracy. Projekty mogą realizować zarówno samorządy, uczelnie czy instytucje badawcze, jak i podmioty gospodarcze.

Obecnie trwają prace dotyczące szczegółowych źródeł finansowania projektów, które będą realizowane w ramach unijnej inicjatywy. Prawdopodobnie będzie to połączenie środków unijnych i krajowych; polscy europarlamentarzyści zabiegają, by jak największa część środków pochodziła z funduszy europejskich.

- W trakcie prac Parlamentu Europejskiego nad przyszłymi ramami finansowymi (…) , przy okazji sprawozdania okresowego w sprawie wieloletnich ram finansowych przewidziane zostało utworzenie specjalnego funduszu dla regionów górniczych w kwocie 4,8 mld euro - przypomniał wiceminister energii. Wskazał, że była to inicjatywa b. premiera i b. przewodniczącego PE Jerzego Buzka.

Czytaj także: "Nie można likwidować kopalń bez oglądania się na otoczenie"

- Ponadto, PE domaga się przekazania 25 proc. budżetu programu wspierania reform strukturalnych do funduszy strukturalnych na potrzeby dodatkowego wsparcia w regionach zależnych od węgla, dotkniętych transformacją ze względu na konieczne przejście strukturalne do gospodarki niskoemisyjnej - dodał Dąbrowski.

Podczas prac w europarlamencie podkreślano, że takie regiony powinny mieć dostęp do dodatkowego wsparcia, ponieważ jest to niezbędne do osiągnięcia celów Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności w zakresie poziomu emisji dwutlenku węgla.

Uczestniczący w piątkowym posiedzeniu podkomisji przedstawiciel Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju zapowiedział, że niebawem do 19 projektów, zgłoszonych już przez Polskę do inicjatywy Coal Regions in Transition, dołączy kolejny, dotyczący inwestycji w innowacje społeczne, a współfinansowany z programu operacyjnego "Wiedza, edukacja, rozwój".

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE zaakceptowała 6 z 19 polskich projektów zgłoszonych do inicjatywy Coal Regions in Transition

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.140.84
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!