PARTNERZY PORTALU

Kopalnia Olkusz-Pomorzany ma zostać zamknięta z końcem 2020 roku

Kopalnia Olkusz-Pomorzany ma zostać zamknięta z końcem 2020 roku
Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław” powstały w 1958 roku po połączeniu Zakładów Górniczych "Bolesław" z Zakładami Hutniczymi "Bolesław" Fot. PTWP
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Ireneusz Chojnacki
    ICH
  • Dodano: 30-04-2020 00:01

Zarząd ZGH Bolesław  podjął uchwałę o zakończeniu wydobycia rud cynkowo-ołowiowych z Kopalni Olkusz-Pomorzany  z dniem 31 grudnia 2020 roku. Koszt przeprowadzenia likwidacji kopalni szacowany jest na około 140 mln zł. Analizowano możliwość zakończenia wydobycia w końcu roku 2021. Jednak zmiany na rynku spowodowane wybuchem pandemii koronawirusa wpłynęły na spadki cen metali, przyspieszając decyzję o zakończeniu wydobycia - wynika z informacji podanych przez Stalprodukt, którego ZGH Bolesław jest spółką zależną.

  • Przez lata z Kopalni Olkusz-Pomorzany wydobywano ponad 2,6 mln ton rudy rocznie o zawartości procentowej cynku powyżej 4 proc. i powyżej 1,7 proc. ołowiu.
  • W 2019 roku wydobycie wyniosło już tylko 1,6 mln ton, a zawartość cynku była na poziomie 2,6 proc., a ołowiu 1,3 proc.
  • Łącznie z Kopalni  Olkusz-Pomorzany w latach 1974 – 2020 zostanie wydobyte 92,3 mln ton rudy. 
Stalprodukt poinformował, że 29 kwietnia 2020 rok otrzymał od spółki zależnej  ZGH Bolesław informację o podjęciu przez tę firmę decyzji o zakończeniu wydobycia rud cynkowo-ołowiowych z Kopalni Olkusz – Pomorzany z dniem 31 grudnia 2020 roku.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Kopalnia Olkusz-Pomorzany ma zostać zamknięta z końcem 2020 roku

  • EkseprtOZE 2020-05-01 09:49:24
    ODwadnienie kopalnie będzie najprowdopodobnniej prowadzone dalej - tak jak w przypadku innych polskich kopalni. Warto zauważyć, że proces odwadniania jest prowadzony za pieniądze Skarbu Państwa (bepośredenio), co jest rodzajem dotacji (ukrytej) do wydobycia w Polsce. Chetnie posłucham kogos kto ma odmienne zdanie i potrafi to uzsadanić:)
    • Hiob 2020-05-02 19:59:52
      Ale nic się nie martw. Wody przecież zaraz zabraknie
    • Ben 2020-05-07 08:53:24
      Rozumiem, że lepsze jest dotowanie OZE jak to było do niedawna w Niemczech? Aż w końcu Zieloni przetali być realną siłą w Bundestagu i wyszła prawda, że enegria z OZE jest najdroższym sposobem produkcji energii i zaprzestano jej dotowania.
      • Niemiec 2020-05-07 13:02:42
        Łżesz jak pies.
    • Rafał 2020-05-07 23:25:46
      Mylisz się kolego. Odwadnianie prowadzi się na zlikwidowanych kopalniach na Górnym Śląsku, które znajdują się w sąsiedztwie czynnych kopalń i stwarzają dla nich zagrożenie wodne. Tu nie dość, że nie ma sąsiadujących kopalń, to jeszcze zakład jest prywatny, dlatego nawet jakby miał czynną kopalnię obok to musiał by sobie pompować we własnym zakresie.
  • student agh 2020-04-30 11:38:14
    Gdyby w ogóle zaprzestali prowadzić odwadnianie kopalni, to skutki mogą być wręcz katastrofalne. Wstępne prognozy wskazują, że podniesienie się poziomu wód gruntowych spowoduje, że bardzo prawdopodobnie powstaną duże obszary zalewowe. Wśród zalanych terenów mogą znaleźć się okolice Błędowa, część Olkusza, północne tereny Klucz a zwłaszcza miejscowość Chechło, najniżej położona miejscowości w gminie Klucze. Jest tam około 600 gospodarstw, większość na poziomie 280 m n.p.m. i tereny te wypełnią się wodą, notabene przed powstaniem kopalni były to tereny bagniste
    • Werni 2020-05-07 13:01:24
      Spoko warszafka se działeczki wykupi I będzie git mazury są już za drogie dla stołecznych oni jakoś dziwnie nie widzą że siła nabywca ich zarobków sięga już dna

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.32.15
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!