Obecnie kopalnia Silesia fedruje na trzech ścianach wydobywczych. Mamy rozpędzone przodki do uruchomienia następnych ścian. Ze sprzedażą węgla nie mamy żadnych problemów, schodzi on na pniu - podkreśla w rozmowie z portalem WNP.PL Grzegorz Babij, szef Solidarności w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
- Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia jest spółką zajmującą się wydobyciem węgla kamiennego.
- Produkuje węgiel kamienny przeznaczony głównie dla sektora energetycznego, ale również specyficzne rodzaje węgla kamiennego do sprzedaży detalicznej.
- Kopalnia należy teraz do Bumechu.
- O aktualnej sytuacji w górnictwie rozmawiać będziemy w dniach 25-27 kwietnia na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Rejestracja na wydarzenie właśnie trwa.
Zobacz również: Może nam zabraknąć około 9 mln ton węgla. "Chyba ludzie zaczną meblościanki rąbać"
Jednocześnie wskazuje, że strona społeczna od miesiąca prowadzi negocjacje płacowe z pracodawcą.
- Wierzymy, że pracodawca wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom załogi i podpisze z nami porozumienie płacowe w możliwie jak najkrótszym terminie - podkreśla Babij. - Średnia płaca w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia odbiega obecnie nieco od płac w innych spółkach węglowych. Zatem najwyższy czas, przy obecnym wydobyciu i obecnej wydajności w PG Silesia, zacząć tamte spółki doganiać w obszarze płac - dodaje.
Przypomina również, że przy zbliżonym poziomie wydobycia załoga Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia - kiedy właścicielem był jeszcze czeski Energetyczny i Przemysłowy Holding (EPH) - liczyła około 1800 osób.
- A obecnie wydobycie jest na takim samym poziomie, natomiast załoga liczy sobie około 1400 osób. Na pewno obecny właściciel, czyli firma Bumech, doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Warto zatem docenić wysiłek załogi i wyjść naprzeciw zgłoszonym postulatom płacowym - dodaje Grzegorz Babij.
Obecnie właścicielem Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia jest Bumech - firma świadcząca usługi dla górnictwa, między innymi w zakresie drążenia wyrobisk oraz serwisu i remontów maszyn.
Wcześniej właścicielem PG Silesia był Energetyczny i Przemysłowy Holding (EPH), który nabył kopalnię Silesia w grudniu 2010 roku od ówczesnej Kompanii Węglowej. O pozyskanie inwestora zabiegały wówczas działające w kopalni związki zawodowe, chcąc uchronić zakład przed likwidacją.
Mało kto wierzył wtedy, że Silesia zdoła przetrwać, ale - w dużej mierze dzięki wielkiemu wysiłkowi i uporowi przedstawicieli związków zawodowych, w tym między innymi ówczesnego szefa Solidarności w Silesii Dariusza Dudka - się udało. Dzisiaj kopalnia funkcjonuje i zatrudnia około 1400 osób.
Czytaj także: Kopalnia Silesia łapie drugi oddech i poszukuje pracowników