Kopalnia Silesia pracuje pełną parą, a węgiel schodzi na pniu

Kopalnia Silesia pracuje pełną parą, a węgiel schodzi na pniu
Kopalnia Silesia fedruje w Czechowicach-Dziedzicach Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Obecnie kopalnia Silesia fedruje na trzech ścianach wydobywczych. Mamy rozpędzone przodki do uruchomienia następnych ścian. Ze sprzedażą węgla nie mamy żadnych problemów, schodzi on na pniu - podkreśla w rozmowie z portalem WNP.PL Grzegorz Babij, szef Solidarności w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia jest spółką zajmującą się wydobyciem węgla kamiennego.
 • Produkuje węgiel kamienny przeznaczony głównie dla sektora energetycznego, ale również specyficzne rodzaje węgla kamiennego do sprzedaży detalicznej.
 • Kopalnia należy teraz do Bumechu.
 • O aktualnej sytuacji w górnictwie rozmawiać będziemy w dniach 25-27 kwietnia na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Rejestracja na wydarzenie właśnie trwa.
- Obecnie Silesia pracuje z pełnym wykorzystaniem swoich mocy produkcyjnych - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL Grzegorz Babij, szef Solidarności w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia. - W zależności od dnia to jest około 10-12 tysięcy ton urobku brutto - wyjaśnia.

Zobacz również: Może nam zabraknąć około 9 mln ton węgla. "Chyba ludzie zaczną meblościanki rąbać"

Jednocześnie wskazuje, że strona społeczna od miesiąca prowadzi negocjacje płacowe z pracodawcą.

- Wierzymy, że pracodawca wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom załogi i podpisze z nami porozumienie płacowe w możliwie jak najkrótszym terminie - podkreśla Babij. - Średnia płaca w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia odbiega obecnie nieco od płac w innych spółkach węglowych. Zatem najwyższy czas, przy obecnym wydobyciu i obecnej wydajności w PG Silesia, zacząć tamte spółki doganiać w obszarze płac - dodaje.


Przypomina również, że przy zbliżonym poziomie wydobycia załoga Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia - kiedy właścicielem był jeszcze czeski Energetyczny i Przemysłowy Holding (EPH) - liczyła około 1800 osób.

- A obecnie wydobycie jest na takim samym poziomie, natomiast załoga liczy sobie około 1400 osób. Na pewno obecny właściciel, czyli firma Bumech, doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Warto zatem docenić wysiłek załogi i wyjść naprzeciw zgłoszonym postulatom płacowym - dodaje Grzegorz Babij.

Obecnie właścicielem Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia jest Bumech - firma świadcząca usługi dla górnictwa, między innymi w zakresie drążenia wyrobisk oraz serwisu i remontów maszyn.

Wcześniej właścicielem PG Silesia był Energetyczny i Przemysłowy Holding (EPH), który nabył kopalnię Silesia w grudniu 2010 roku od ówczesnej Kompanii Węglowej. O pozyskanie inwestora zabiegały wówczas działające w kopalni związki zawodowe, chcąc uchronić zakład przed likwidacją.

Mało kto wierzył wtedy, że Silesia zdoła przetrwać, ale - w dużej mierze dzięki wielkiemu wysiłkowi i uporowi przedstawicieli związków zawodowych, w tym między innymi ówczesnego szefa Solidarności w Silesii Dariusza Dudka - się udało. Dzisiaj kopalnia funkcjonuje i zatrudnia około 1400 osób.

Czytaj także: Kopalnia Silesia łapie drugi oddech i poszukuje pracowników

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (23)

Do artykułu: Kopalnia Silesia pracuje pełną parą, a węgiel schodzi na pniu

 • Ania 2022-05-03 17:38:45
  Jeden przypadek na tysiąc, akurat Baumech kupił za grosze w dole koniunktury i nagle weojna brakuje węgla, kurs baumechu rośnie z 2 zł na 50 zł na giełdzie
 • Ryl 2022-04-16 15:02:11
  Dalej yebiecie za 3tys ?
 • Sztygar 2022-04-16 01:54:30
  Jeżeli przy cenie węgla ARA ponad 300 USD/t Zarząd Bogdanki sprzedaje węgiel w cenie poniżej 300 zł/t, i nie dokonuje renegocjacji kontraktów, to działa na szkodę spółki i to jest przestępstwo i zostanie pociągnięty o to do odpowiedzialności. Pora by służby które strzegą Zarządu... by się tym same zajęły... Inaczej będą same w tym brały udział, że nie zawiadomiły...
 • Gosc 2022-04-14 23:35:13
  Wodór, PV, PC to przyszłość a węgiel to przeszłość
 • Roman 2022-04-14 23:07:13
  Widzę, że komuś tu bardzo zależy na polskim węglu. Szanuje to ponieważ doceniam ciężka pracę górników, ale wygrają czystsze i tańsze technologie. Polski węgiel jest coraz droższy i to się nie zmieni.... Nie łykaj już tych niebieskich tabletek i wsadź je sobie tam gdzie najbardziej lubisz

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.171.156
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!