PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
 POLSKIE KOPALNIE

Wystarczyło kilka dni, by zdemolować rynek. Odczuje to cała polska gospodarka

Skutki tego, co uczyniono z rynkiem energii w ostatnich dniach ubiegłego roku, odczuje cała polska gospodarka. Ignorowanie trendów, które zmieniają europejską i światową energetykę, nie wyjdzie nam na zdrowie - pisze Janusz Steinhoff dla(...)

Grafen, nanorurki, ogniwa paliwowe - polski węgiel może zyskać nowe życie?

- Wśród perspektywicznych kierunków wykorzystania węgla wymienić można zgazowanie dla potrzeb karbochemii, produkcję materiałów takich jak grafen, nanorurki czy ogniwa paliwowe - zaznacza prof. Stanisław Prusek, naczelny dyrektor Głównego(...)

Famur ma nowy pomysł na rozwój biznesu

Utrzymanie pozycji lidera w kraju jest dla nas kluczowe, by móc intensyfikować działalność międzynarodową, która w roku 2023 ma stanowić ponad połowę naszych przychodów - mówi Mirosław Bendzera, prezes zarządu Famuru, w rozmowie z(...)

Suma strachów paraliżuje Polskę

Polska energetyka bazuje obecnie głównie na węglu, którego np. w 2017 r. kopalnie wyprodukowały ok. 65,5 mln ton. Jednak mając na uwadze unijną politykę klimatyczną, musimy dywersyfikować nasz miks energetyczny i rozwijać także inne(...)

Czarny, ale nie brudny. Węgiel nie jest na straconej pozycji

Podczas gdy cały świat mówi o dekarbonizacji, polska gospodarka wciąż w istotnej części opiera się na wydobywaniu i spalaniu węgla. Czy rzeczywiście jest tak, że każda jego tona trafiająca do przemysłu, energetyki i ciepłownictwa(...)

Węgiel na fali. Tak dobrze nie było od lat

Węgiel stawia się pod pręgierzem nie tylko przy okazji szczytu klimatycznego. Można byłoby odnieść wrażenie, że era tego paliwa się skończy. Tymczasem na świecie ma się on najlepiej od lat!

Dwutlenek węgla pod ciśnieniem

Nadchodzą głębokie zmiany w funkcjonowaniu unijnego systemu handlu emisjami gazów cieplarnianych (EU ETS). Rynek odebrał te sygnały jednoznacznie - ceny CO2 poszybowały do poziomów niewidzianych od lat.

Polski węgiel nie składa broni. Mróz zelżał?

Polskie górnictwo nadal przykuwa uwagę: UE, rządu, opozycji, menedżerów tego przemysłu i z branży okołogórniczej, energetyków, ekologów, naukowców i konsumentów; firm i osób prywatnych. Obraz zastygł, czy może widać jakieś(...)

Złoże w komputerze i tablety na przodku. Tak teraz wyglądają polskie kopalnie

Zaawansowane rozwiązania techniczne w zakładach wydobywczych mają zwiększać efektywność i podnosić bezpieczeństwo pracy górników. W kopalniach przyszłości (nieodległej) ludzie będą ściśle współpracować z automatami i sztuczną(...)

Gaz i wiatr to przyszłość. Węgiel? Ostrożnie. Zobacz raport o polskim prądzie

Stopniowo przybywa zapowiedzi budowy w Polsce niskoemisyjnych źródeł wytwarzania energii. Tego typu inwestycjom sprzyja unijna polityka klimatyczno-energetyczna. Dużą rolę do odegrania mają krajowe systemy wsparcia.

Węgiel polski - idą zmiany

Koniunktura na rynku węgla sprzyja producentom tego surowca, pozwalając uzyskiwać niezłe wyniki. Dochodzą jednak pierwsze niepokojące sygnały... Czy polskie górnictwo jest przygotowane na schłodzenie koniunktury?

Na węglu wciąż wyż

W 2017 roku koniunktura na globalnym rynku węgla kamiennego, zarówno energetycznego, jak i koksującego, była korzystna dla producentów i najprawdopodobniej branża nie będzie miała też powodów do narzekań na sytuację na koniec 2018 roku.

Klimat w Europie się zaostrza. Szczególnie dla Polski

Nakreślone kilka lat temu dość ogólnie cele unijnej polityki klimatyczno-energetycznej na 2030 rok zaczynają nabierać konkretniejszych kształtów prawnych. Wyrażane w nich ambicje polityków przekroczyły oczekiwania.

Dlaczego wprowadzono restrykcyjne dla Polski obostrzenie? Unijny komisarz odpowiada

- UE sprawdziła się jako kluczowy i skuteczny negocjator na rzecz ochrony klimatu. Chcemy utrzymać wiodącą rolę i konstruktywnie współpracować, by osiągnąć ustalone w Paryżu cele i pomóc światu w niezbędnym przejściu na gospodarkę(...)

Czy w polskich kopalniach mogą pracować cudzoziemcy?

Zróżnicowanie krajowych systemów kształcenia zawodowego w państwach członkowskich UE stanowiło przez długi czas barierę dla swobodnego przepływu pracowników w jej granicach. Jednym z rozwiązań zachęcających do przepływu pracowników i(...)

 KOPALNIE
Nazwa firmy
Branża
Region

POLECAMY W SERWISACH