Oddział KWK "Bobrek - Centrum" Ruch "Bobrek"

Oddział KWK "Bobrek - Centrum" Ruch "Bobrek"
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Na Ruchu "Bobrek" , obecnej części składowej KWK "Bobrek - Centrum" prowadzi się eksploatację od 1907 roku, w granicach dawnych obszarów górniczych "Bobrek" i "Miechowice", położonych na terenie miasta Bytomia.

Ruch "Bobrek" graniczy od wschodu z Ruchem "Centrum", a od północy Bytomską Spółką Restrukturyzacji Kopalń Spółka z o.o. KWK "Powstańców Śląskich - Bytom I".

Ruch "Bobrek" dysponuje pięcioma szybami:
 • szybem "Józef" o głębokości 870 m (wdechowy,zjazdowo-materiałowy),

 • szybem "Bolesław" o głębokości 779 m (wydobywczy, wdechowy, zjazdowo-materiałowy),

 • szybem "Zbigniew" o głębokości 758 m (wentylacyjny, podsadzkowy,zjazdowo-materiałowy),

 • szybem "Ignacy" o głębokości 642 m (wentylacyjny, podsadzkowy,zjazdowo-materiałowy),

 • szybem "Jan" o głębokości 742 m (wdechowy).
Zdolność wydobywcza szybu "Bolesław" wynosi 14.000 t/dobę.

Na Ruchu "Bobrek" funkcjonują dwa główne poziomy wydobywcze: 726 m i 840 m. Obszar górniczy wynosi 5,6 km 2, przy czym łączna powierzchnia terenów przemysłowych Zakładu Górniczego wynosi 25,05 ha. Zasoby węgla kamiennego (stan na 31.12.2006 r.) wynoszą
 • zasoby przemysłowe 43,596 mln ton,

 • zasoby operatywne 33,635 mln ton.
Produkcja

Zasoby węgla kamiennego zalegają w pokładach grupy siodłowej: 503, 504, 507, 509 i 510. Jest to węgiel gazowo - płomienny typu 32, węgiel gazowy typu 33 oraz węgiel gazowo-koksowy typu 34, o niskim zapopieleniu (A r = 7,0 %), niskiej średniej zawartości siarki (S = 0,6%) i wysokiej wartości opałowej (Q = 29,424 MJ/kg).

Kopalnia prowadzi eksploatację pokładów węgla kamiennego systemem ścianowym w odmianie poprzecznej i podłużnej z zawałem stropu. Wszystkie ściany wyposażone są w obudowy zmechanizowane typu Fazos i Glinik (oraz ich wersje zmodernizowane) , kombajny węglowe typu KGS i KSW współpracujące z przenośnikami typu Nowomag i Rybnik. Odstawa urobku ze ścian realizowana jest przy użyciu przenośników zgrzebłowych typu Grot, Kobra i taśmowych typu PTG-1000, Gwarek-1000 i Gwarek-1200.

Roboty przygotowawcze w pokładach wykonywane są przy użyciu kombajnów chodnikowych typu AM-50 i AM-75.
Dla poprawy wydajności ze ścian oraz intensyfikacji wydobycia, dokonano szeregu zmian techniczno-organizacjnych, a w etapie projektowania eksploatacji, przyjęto zasadę maksymalnego wykorzystania złoża, poprzez projektowanie ścian o maksymalnych wybiegach i długościach.

Koncepcja ta została ostatecznie wprowadzona w życie w IV kwartale 2005 r. Rozpoczęto eksploatację pokładu 503 udostępnionego z poziomu 726 m. Eksploatacja prowadzona jest nowocześnie wyposażonymi, wysokowydajnymi ścianami. Wybieg tych ścian przekracza 1600 m, a wydobycie z jednej ściany jest na poziomie ok. 4 500÷5 000 t/dobę.

1 czerwca 2006 r. Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu wydał dla Kompanii Węglowej S.A. Oddział KWK "Bobrek - Centrum" świadectwo badania nr 003, w którym orzeka się, że ekogroszek spełnia kryteria klasyfikacyjne na "Znak Bezpieczeństwa Ekologicznego" stawiane kwalifikowanym paliwom stałym dla gospodarki komunalnej i ogrzewnictwa indywidualnego w klasie AI.

Zatem od 2006 roku na terenie Oddział KWK "Bobrek - Centrum" Ruch "Bobrek" sprzedawany jest węgiel ekologiczny o nazwie ekogroszek PIEKLORZ.
Jest to paliwo o uziarnieniu 8-25 mm, wysokiej wartości opałowej (28-29,5 MJ/kg) oraz niskiej zawartości siarki (0,45-0,6%) i popiołu ( 4,0 - 7,0%).

Obecnie węgiel dostępny jest w sprzedaży luzem na samochody i na wagony. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów, ceniących czystość magazynowania opału dodatkowo od września 2006 roku zaoferujemy do sprzedaży ekogroszek PIEKLORZ w workach foliowych zabezpieczających przed zawilgoceniem.

Całkowita zdolność produkcyjna na Ruchu "Bobrek" wynosi 6 000-6 500 t/dobę.
Do przeróbki kopaliny na Ruchu "Bobrek" wykorzystuje się Zakład Przeróbki Mechanicznej węgla. Wydajność zakładu przeróbczego jest następująca:
 • sortownia 770 t/h,

 • płuczka c.c. 320 t/h.
Zakład przeróbczy produkuje następujące podstawowe sortymenty węgla:
 • kostka - eko

 • orzech

 • groszek I

 • ekogroszek PIEKLORZ

 • ekogroszek PIEKLORZ - workowany

 • groszek

 • miał
Pojemność zwałów wynosi 150.000 ton. Zakład posiada bocznicę kolejową, normalnotorową, przelotową. Możliwość sprzedaży drobnicowej wynosi ok. 3500 t/dobę. Istnieje możliwość załadowania węgla i miału zarówno na wagony kolejowe, jak i na samochody. Zakład uruchomił całodobową sprzedaż węgla. Ogrzewana część socjalna dla kierowców oczekujących na załadunek węgla, wyposażona jest w toalety z umywalniami.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

DANE KONTAKTOWE

Kompania Węglowa SA - Oddział KWK Bobrek - Centrum Ruch Bobrek

Adres: 41-905 Bytom, Konstytucji 76

Strona www: www.kwsa.pl

Ogólny adres e-mail: bobrek-centrum@kwsa.pl

Telefon: 32 283 77 77

Zarząd: Leonard Klabis - dyrektor

Struktura właścicielska: KW SA udział: 100%

KOPALNIE

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oddział KWK "Bobrek - Centrum" Ruch "Bobrek"

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.115.114
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!