Kopalnia "Chwałowice" w Rybniku jest jednostką organizacyjną wchodzącą w skład Kompanii Węglowej S.A. Złoże węgla kamiennego chwałowickiej kopalni znajduje się w centralnej części niecki Chwałowickiej, zamkniętej od zachodu nasunięciem michałkowickim, zaś od wschodu nasunięciem orłowskim. Występują w nim warstwy załęskie, rudzkie, siodłowe i porębskie. Obszar górniczy KWK "Chwałowice" zajmuje powierzchnię 40,35 km2 i obejmuje obszar kopalni "Chwałowice" - 20,7 km2 i zlikwidowanej kopalni "Rymer" 19,65 km2.
W najbliższych latach poziom 305m będzie systematycznie upraszczany aż do całkowitej likwidacji. W trakcie budowy jest nowy poziom 700m, na którym wykonano wyrobiska łączące szyby II i VIII o długości ok. 310m i rozpoczęto drążenie wyrobisk dla wykonania odwadniania tymczasowego na tym poziomie. Poziomy 550m i 700m połączone są wyrobiskami pochyłymi o długości 913m. Złoże kopalni "Chwałowice" w granicach O.G. "Chwałowice" udostępnione jest 6-cioma szybami, z których szyby I, II i VIII zlokalizowane są w centralnej części złoża (powierzchnia główna kopalni) i są szybami wdechowymi, natomiast szyby V, VII i szyb "Marcin" zlokalizowane są peryferyjnie na obrzeżach O.G. "Chwałowice" i są szybami wentylacyjnymi.
Kopalnia eksploatuje węgle energetyczne typu 32,1 o średniej kaloryczności 23 500kJ/kg, średniej zawartości popiołu - 16 % oraz średniej zawartości siarki 0,78 % w następujących sortymentach: orzech, groszek, miał. W przyszłości w miarę schodzenia do coraz niższych pokładów wartość opałowa będzie rosła a pozostałe parametry jakościowe ulegną poprawie.
Aktualnie średnie wydobycie kopalni "Chwałowice" kształtuje się na poziomie 10 500 t/d przy 3 - 4 czynnych ścianach.
Zagrożenia naturalne występujące w kopalni:
1. Metanowe - aktualnie eksploatowane pokłady położone w części północnej obszaru górniczego są niemetanowe, w części południowo - wschodniej zaliczone zostały do I kategorii zagrożenia metanowego, a w części południowo - zachodniej do II i III kategorii zagrożenia metanowego.
2. Wyrzuty gazów i skał - nie stwierdzono warunków i zjawisk kwalifikujących eksploatowane pokłady do zaliczenia jako skłonne do występowania wyrzutów gazów i skał.
3. Pyłowe - klasa B.
4. Skłonność do samozapalenia - średnia i duża, co odpowiada III i IV grupie samozapalności.
5. Zagrożenie wodne - I i II stopień.
6. Tąpaniami - nie występowało
7.
Wielkość zasobów do poziomu 1000 m na dzień 31.12.2007r.:
· bilansowe (pozafilarowe)402 639 tyś. ton
· przemysłowe (pozafilarowe) 231 475 tyś. ton
· operatywne 151 338 tyś. ton
Szyby:
a. wdechowe:
- szyb I - jest szybem zjazdowym, wydobywczym, materiałowym o głębokości 415,24 m (-154,65m) z jednym wyciągiem szybowym.
- szyb II - jest szybem zjazdowym, wydobywczym, materiałowym o głębokości 723,6m (-462,6m), dwu przedziałowym z dwoma wyciągami szybowymi. Wyciąg szybowy w przedziale "A" szybu II eksploatowany jest do poz. 550 m, natomiast w przedziale "B" do poziomu 390 m.