PARTNERZY PORTALU

Oddział KWK "Halemba - Wirek" Ruch "Wirek"

Oddział KWK "Halemba - Wirek" Ruch "Wirek"
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Obszar górniczy kopalni ma powierzchnię około 32 km2, jednak obszar czynny - część eksploatacyjna - posiada powierzchnię 7,9 km2. Wynika to z faktu, że rejon dawnej kopalni "Polska" został całkowicie zlikwidowany (w roku 2000) i obecnie z tego nieczynnego eksploatacyjnie rejonu odprowadzane są jedynie wody dołowe. Złoże kopalni "Polska-Wirek" usytuowane jest w samym centrum Zagłębia Górnośląskiego.

Kopalnia posiada koncesję na wydobywanie węgla do 2020 roku. Zasoby operatywne wynoszą około 30 mln ton. Aktualnie eksploatowane i przygotowywane do eksploatacji są pokłady:
  • siodłowe - 502, 510 (grubości około 6 m i 9 m) oraz

  • rudzkie - 413, 415, 416 (grubości do 2 m).
Kopalnia produkuje bardzo dobry jakościowo węgiel, i to zarówno pod względem energetycznym (wysoka kaloryczność), jak i ekologicznym (niskie zapopielenie i bardzo niska zawartość siarki). Kopalnia posiada zdolność wydobywczą (stabilną) na poziomie 2 mln ton węgla handlowego rocznie, co odpowiada około 8 tys. ton /dobę.

Eksploatacja prowadzona jest w pokładach zaliczonych do pokładów o słabych zagrożeniach naturalnych (głównie I stopień zagrożenia tąpaniami oraz I i II kategoria zagrożenia metanowego). Najpoważniejszym z zagrożeń jest zagrożenie pożarowe, realnie istniejące w każdej kopalni. Eksploatacja w tych pokładach, prowadzona jest wyłącznie systemem na zawał.

Strukturę sieci wentylacyjnej kopalnia można określić jako nieskomplikowaną. Łączna długość wyrobisk podziemnych wynosi około 63 km. Kopalnia posiada 5 szybów, w tym 2 z zabudowanym stacjami wentylatorów głównych (wentylatory typu WPK-3,1 i WPK-3,3 o wydajności łącznej około 20 000 m3/min). Naturalny dopływ wody w kopalni utrzymuje się na poziomie około 8,0 m3, w tym około 6,0 m3 ze zlikwidowanego rejonu "Polska". Ciągnienie urobku jest prowadzone dwuprzedziałowym szybem "Wirek", z dwóch poziomów wydobywczych (poziomu 636 m oraz poziomu 711 m). Transport główny urobku odbywa się na poziomie 711 m przenośnikami taśmowymi do zbiornika retencyjnego o pojemności 1000 t, natomiast na poziomie 636 m wozami o pojemności 3 t.

Kopalnia prowadzi eksploatację średnio 2÷3 ścianami z średnim wydobyciem dobowym 1500-4000 ton. Średnia długość ścian eksploatowanych w ostatnich latach i projektowanych w najbliższej przyszłości wynosi około 250 m.

Ściany wyposażone są w maszyny i urządzenia polskiej produkcji. Obudowy zmechanizowane (1100 sekcji) to głownie obudowy zmodernizowane, w pełni spełniające wymogi znowelizowanych przepisów. Główne stosowane typy obudów to:
  • PUMAR - 12/32 - POz - 213 sekcji,

  • PUMAR - 08/22 - POz - 498 sekcji,

  • Glinik - 08/22 - OzK - 330 sekcji (modernizacja planowana w tym roku),

  • POLTECH - 15/40 - 59 sekcji.
Kopalnia posiada następujące kombajny ścianowe: KGS - 345, KSW - 460 (2 szt.), KGS - 245, KGS - 445 oraz KGS - 324.

Stosowane w ścianach przenośniki ścianowe to przenośniki typu Rybnik - 225/750 o długości maksymalnej do 350 m. Pracujące na kopalni kombajny chodnikowe to: AM - 50 (4 szt.), ZAM - IBS. Zakład przeróbczy kopalni jest nowoczesny, posiada wydajność 650 t/h. Kopalnia posiada zwałowisko przeznaczone na zwałowanie miałów węglowych o pojemności 90 tys. ton.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

DANE KONTAKTOWE

Kompania Węglowa SA - Oddział KWK Halemba-Wirek Ruch Halemba

Adres: 41-706 Ruda Śląska, Kłodnicka 54

Strona www: www.kwsa.pl

Ogólny adres e-mail: halemba@kwsa.pl

Telefon: 32 242 02 41

Fax: 32 242 28 24

Zarząd: Dariusz Smuga - dyrektor

Struktura właścicielska: KW SA udział: 100%

KOPALNIE

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oddział KWK "Halemba - Wirek" Ruch "Wirek"

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.229.131.158
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!