Południowy Koncern Węglowy S.A. Zakład Górniczy Janina prowadzi działalność produkcyjną na obszarze górniczym o powierzchni 62,3 km2. Jest to typowy zakład jednoruchowy, gdzie proces wydobywczo-przeróbczy skumulowany jest w rejonie szybów "Janina". Na południowy-zachód od szybów "Janina" znajduje się szyb "Zachodni", który pełni funkcję szybu wentylacyjnego.
Roboty górnicze prowadzi się obecnie w obrębie pokładu 118, 119/2 i 201/1. W perspektywie przewiduje się objęcie eksploatacją także pokład 203/3, 203/4 i 207.
Eksploatowane obecnie pokłady połączone są z czynnymi szybami siecią wyrobisk o charakterze przecznic, przekopów i chodników.
Udostępnienie perspektywicznych pokładów wiąże się z koniecznością wykonania znacznego zakresu wyrobisk pochyłych i poziomych o charakterze kamiennym oraz pogłębieniem szybu Janina VI.
Mając na względzie warunki zalegania złoża, stan jego rozpoznania, rozbudowaną sieć nieciągłości tektonicznych, zagospodarowanie powierzchni oraz aspekty ekonomiczne szacuje się, że efektywna baza zasobowa zostanie znacząco zredukowana, niemniej zapewnia stabilne funkcjonowanie zakładu przy założonym poziomie wydobycia przez ok. 80 - 100 lat.
Realizacja powyższych założeń wymagać będzie nakładów inwestycyjnych na pogłębienie szybów oraz budowę nowych poziomów wydobywczych.
Spośród zagrożeń naturalnych w zakładzie występuje jedynie zagrożenie pożarowe (pokłady bardzo skłonne do samozapalenia - V grupa samozapalności) oraz zagrożenia wodne (roboty górnicze prowadzone w części złoża zaliczonej do I, II i sporadycznie III stopnia zagrożenia wodnego).
W ramach eliminacji zagrożenia pożarowego prowadzony jest monitoring oraz prace z zakresu profilaktyki przeciwpożarowej a roboty górnicze wykonywane w częściach złoża zaliczonych do poszczególnych stopni zagrożenia wodnego prowadzi się z odpowiednimi rygorami.
Z uwagi na dopływ wód dołowych do wyrobisk podziemnych (oscylowały na poziomie ok. 17m3/min) utrzymywany jest system odwadniania zakładu wyposażony w określoną rezerwę pomp i pojemności wyrobisk wodnych zgodnie z przepisami.
Poziom bezpieczeństwa w odniesieniu do zagrożeń naturalnych jest jednym z elementów Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy.