KWK Kazimierz-Juliusz

KWK Kazimierz-Juliusz
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Początki działalności górniczej na terenie obszaru górniczego Kopalni KAZIMIERZ-JULIUSZ sięgają XIX wieku. W roku 1814 bowiem, w pobliżu Kazimierza Górniczego (obecnej dzielnicy Sosnowca), na terenach osiedla Ostrowy Górnicze, uruchomiono odkrywkową kopalnię węgla FELIKS, która w 1823 roku stała się kopalnią głębinową.

Po wykonaniu szybu Feliks II, w 1877 roku, rozpoczęto eksploatację pokładu Reden - tj. pokładu 510. Ponadto w rejonie kolonii Bory, około 2,5 km na wschód od kopalni KAZIMIERZ, powstała kopalnia DOROTA, która w latach 1829-1834 eksploatowała pokład Reden oraz pokłady grupy brzeżnej przy wykorzystaniu sztolni pochyłych.

W 1884 roku towarzystwo akcyjne p.n. Warszawskie Towarzystwo Kopalń i Zakładów Hutniczych powstałe z zadaniem rozszerzania działalności górniczej, w związku ze stale wzrastającym zapotrzebowaniem na węgiel, oddało do eksploatacji nową, większą kopalnię o nazwie KAZIMIERZ leżącą przy trasie intensywnie rozwijającej się Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Szyby nowej kopalni KAZIMIERZ głębiono w latach 1879-1883 a w 1884 roku rozpoczęto regularną eksploatację. Stosowano system zabierkowo-komorowy, początkowo na zawał, a od 1903 roku z zastosowaniem podsadzki płynnej.

Kopalnię JULIUSZ rozpoczęto budować w 1902 roku. W 1914 roku uzyskano z niej pierwsze tony urobku węglowego. Po wykonaniu wyrobisk górniczych łączących Kopalnię KAZIMIERZ z Kopalnią JULIUSZ, w 1938 roku, Kopalnie te zostały połączone organizacyjnie w jedno przedsiębiorstwo pod nazwą Kopalnia KAZIMIERZ - JULIUSZ, która to nazwa przetrwała do chwili obecnej.

W okresie powojennym dokonano rozbudowy Kopalni głębiąc dwa szyby peryferyjne Maczki i Bory oraz wybudowano nowe kompleksy BHP, oddano do użytku nowoczesną stację sejsmoakustyczną, dyspozytornię i Kopalnianą Stację Ratownictwa Górniczego.

W latach siedemdziesiątych przeprowadzono modernizację urządzeń wydobywczo-przeróbczych w Ruchu Juliusz oraz urządzeń wyciągowych w Ruchu Kazimierz, wraz z budową nowego zakładu przeróbki mechanicznej węgla.

Pierwsze kombajny ścianowe zaczęto stosować w Kopalni już w 1959 roku, zaś kombajny chodnikowe i obudowy zmechanizowane stosuje się od 1972 roku.

W 1974 roku przeprowadzono pierwsze w resorcie próby odprężenia pokładu w III stopniu zagrożenia tąpaniami przez wybierkę warstwy podstropowej na zawał z zastosowaniem specjalnie skonstruowanej do tych warunków obudowy zmechanizowanej. Ta metoda odprężenia pokładu tąpiącego była i jest stosowana w Kopalni do dnia dzisiejszego z pozytywnym skutkiem.

Ogólna charakterystyka obszaru górniczego Kopalni i złoża
Obszar górniczy kopalni zajmuje powierzchnię 23,08 km2 (wielkość terenu górniczego 24,06 km2) i znajduje się w północno-wschodniej części Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Obszar górniczy KWK Kazimierz-Juliusz graniczy z obszarami górniczymi zlikwidowanych kopalni Porąbka-Klimontów, Niwka-Modrzejów i Jan Kanty, natomiast na wschód od obszaru znajduje się pole rezerwowe. Zagospodarowanie terenu górniczego jest zróżnicowane. Zabudowa mieszkaniowa zajmuje 26% powierzchni, tereny leśne 22% powierzchni. W granicach obszaru górniczego złoże tworzy dużą synklinę zwaną niecką kazimierzowską, gdzie w części wschodniej prowadzona jest eksploatacja pokładu 510 o grubości do 21 m. Złoże Kopalni poprzecinane jest pięcioma dużymi uskokami o zrzutach 150-300 m, o przebiegu południkowym, tworząc parcele o szerokości od 200 m do 1500 m licząc po linii równoleżnikowej. Niezależnie od tych głównych uskoków występują bardzo liczne uskoki o przebiegu równoleżnikowym o zrzutach 12-35 m utrudniające tworzenie parcel ścianowych o parametrach pozwalających na osiąganie wysokiego wydobycia.

Występujące zagrożenia naturalne w Kopalni charakteryzuje pokład 510, który zaliczony jest do :

I kategorii zagrożenia metanowego,
klasy B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego,
I-III stopnia zagrożenia tąpaniami,
I-III stopnia zagrożenia wodnego,
IV i V grupy samozapalności.
Model kopalni
Do niedawna kopalnia KAZIMIERZ - JULIUSZ była kopalnią zespoloną składającą się z dwóch ruchów, w których znajdowały się niezależne kompleksy wydobywczo-przeróbcze z całą infrastrukturą techniczną i usługową dla prowadzenia działalności produkcyjnej.

W wyniku przeprowadzonej restrukturyzacji techniczno-organizacyjnej i likwidacji części zakładu górniczego (Ruchu II Juliusz) utworzono Kopalnie jednoruchową.

Aktualnie Kopalnia KAZIMIERZ - JULIUSZ jest kopalnią jednoruchową, z jednym kompleksem wydobywczo-przeróbczym w Rejonie KAZIMIERZ. Model kopalni tworzą szyby centralne: K-II - wydobywczy, K-I - zjazdowo-materiałowy i K-V - wentylacyjno-materiałowy oraz dwa szyby peryferyjne w Rejonie JULIUSZ, tj. Maczki - wentylacyjno-materiałowo-podsadzkowy i Karol - materiałowo-zjazdowy. Ponadto model kopalni tworzy 1 poziom wydobywczy IV (-306 m) z transportem urobku do zbiornika skarpowego przy szybie K-ll na poziomie IV oraz poziomy wentylacyjne: poziom -123 i poziom +50 przy szybie Maczki. Z uwagi na prowadzenie eksploatacji grubego pokładu struktura udostępnienia jest w przeważającej części kamienna.

Działalność eksploatacyjna kopalni oraz zamierzenia na przyszłość
Wielkość wydobycia Kopalni na 2006 r. planowana jest na poziomie 775 100 ton, tj. ok. 3100 t/d. Front eksploatacyjny Kopalni oparty jest o jeden ciąg ścian zmechanizowanych zawałowych o średnim wydobyciu 1900 t/d oraz ciąg przodków podbierkowych o wydobyciu rzędu 800 t/d. Eksploatacja skoncentrowana jest w grubym pokładzie 510 w partii M-3 w skrzydle północnym z systemem ścianowym, natomiast w skrzydle południowym (pole A i B) systemem podbierkowym z chodnika eksploatacyjnego.

Perspektywicznie w latach następnych do 2012 roku eksploatacja prowadzona będzie w podobny sposób kolejnymi ścianami zmechanizowanymi zawałowymi i podbierkami w szeregowym ciągu. Natomiast od 2013 roku eksploatacja prowadzona będzie tylko systemem podbierkowym z chodnika eksploatacyjnego kolejnymi podbierkami (pole E i C).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

DANE KONTAKTOWE

KWK KAZIMIERZ-JULIUSZ SP. Z O.O.

Adres: 41-215 Sosnowiec, Ogrodowa 1

Strona www: www.kwkkazimierzjuliusz.pl

Ogólny adres e-mail: sekretariat@kwkkazimierzjuliusz.pl

Telefon: 32 3685000

Fax: 32 2635997

Zarząd: Zbigniew Kościelniak - prezes zarządu

KOPALNIE

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KWK Kazimierz-Juliusz

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.175.191.46
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!