Obszar górniczy kopalni wynosi 38,49 km2. Złoże stanowią utwory karbonu produktywnego tj: warstwy orzeskie, rudzkie, siodłowe i porębskie. Eksploatacja węgla prowadzona jest obecnie w pokładach warstw orzeskich i rudzkich.
Aktualnie kopalnia zatrudnia 3460 pracowników z czego 2620 osoby to pracownicy dołowi. Średniodobowe wydobycie w ilości 11500 ton uzyskiwane jest z trzech ścian, wyposażonych w nowoczesne kompleksy ścianowe.
W kopalni stosowane są następujące obudowy ścianowe: Fazos 12/28, Pioma 24/47, Tagor 12/35, Tagor 10/24, do urabiania węgla wykorzystuje się kombajny: KGS-500, KSW- 460N, KSW-475. W robotach przygotowawczych stosowany jest kombajn AM-50z.
W ostatnich kilkunastu latach zakład jest gruntownie modernizowany, by do końca 2005 roku przekształcić się w kopalnię jednopolową (likwidacja Pola Foch) z jednym poziomem wydobywczym - 850 m. Prowadzone obecnie działania inwestycyjne skierowane są na uruchomienie odstawy urobku z poziomu 850 m, ukończenie prac modernizacyjnych szybu Jan oraz zakładu przeróbczego na Polu Wschód. Na budowanym poziomie 850 m zostanie zastosowany taśmowy transport urobku wprost do zbiornika retencyjnego przy szybie Jan.
Prace modernizacyjne zakładu przeróbczego dotyczą płuczki mułowej, flotacji, obiegu wodno-mułowego, podstawowych ciągów technologicznych oraz automatyzacji tych procesów. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na 2004 r.
Prowadzone są również prace mające na celu udostępnienie pokładów z grupy warstw siodłowych w rejonie przekopu C8W. Zasoby operatywne w warstwach siodłowych oszacowano na 53 mln ton. Ogółem zasoby operatywne to prawie 130 mln ton węgla, co zapewnia eksploatację w kopalni na około 30 - 40 lat. W tym rejonie skupiona będzie eksploatacja w najbliższych latach. W planach perspektywicznych kopalni istotną rolę odgrywa ochrona środowiska naturalnego. W tym zakresie będą kontynuowane prace rekultywacyjne terenów Centralnego Składowiska Odpadów Górniczych, wykorzystania wód słonych do lokowania pyłów i odpadów poflotacyjnych w poziemnych wyrobiskach, a także utylizacja tych wód w Zakładzie Odsalania "Dębieńsko". Trwają również prace przy budowie zakładowej oczyszczalni ścieków, której uruchomienie nastąpi w b.r.
Szczególną uwagę poświęca się sprawom związanym z poprawą bezpieczeństwa pracy oraz działaniom profilaktycznym w tym zakresie. Od kilku lat realizowany jest w kopalni program zarządzania bezpieczeństwem. Działania te przyczyniły się do spadku ogólnej liczby wypadków w kopalni jak również do obniżenia się wskaźnika ciężkości wypadków.
Tradycje, kultura i sport
Historia Kopalni "Knurów", to również 100 lat tradycji oraz bogatych osiągnięć kulturalnych i sportowych.
Najdawniejsze tradycje górnicze w kopalni wiążą się nierozerwalnie z kultem św. Barbary - patronki górników. W kopalni znajdują się dwa wizerunki św. Barbary. Pierwszy z nich to wspaniała mozaika o wymiarach 230 x 130 cm w cechowni Polu Wschód odsłonięta uroczyście 4 grudnia 1904 roku. Autorem dzieła jest Jan Odorico z Berlina. W byłej cechowni Pola Zachód znajduje się rzeźba św. Barbary wysokości 110 cm. Autor dzieła nie jest znany.