PARTNERZY PORTALU

Oddział KWK "Knurów"

Oddział KWK "Knurów"
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: KWK Knurów
  • Dodano: 17-11-2008 00:00

Obszar górniczy kopalni wynosi 38,49 km2. Złoże stanowią utwory karbonu produktywnego tj: warstwy orzeskie, rudzkie, siodłowe i porębskie. Eksploatacja węgla prowadzona jest obecnie w pokładach warstw orzeskich i rudzkich.

Złoże charakteryzuje się intensywną tektoniką fałdowo-uskokową. Nachylenie warstw w złożu wynosi od 3o do 87o w rejonie fałdów. Zasoby bilansowe kopalni zostały oszacowane na 444 mln. ton.

Aktualnie kopalnia zatrudnia 3460 pracowników z czego 2620 osoby to pracownicy dołowi. Średniodobowe wydobycie w ilości 11500 ton uzyskiwane jest z trzech ścian, wyposażonych w nowoczesne kompleksy ścianowe.

W kopalni stosowane są następujące obudowy ścianowe: Fazos 12/28, Pioma 24/47, Tagor 12/35, Tagor 10/24, do urabiania węgla wykorzystuje się kombajny: KGS-500, KSW- 460N, KSW-475. W robotach przygotowawczych stosowany jest kombajn AM-50z.

W ostatnich kilkunastu latach zakład jest gruntownie modernizowany, by do końca 2005 roku przekształcić się w kopalnię jednopolową (likwidacja Pola Foch) z jednym poziomem wydobywczym - 850 m. Prowadzone obecnie działania inwestycyjne skierowane są na uruchomienie odstawy urobku z poziomu 850 m, ukończenie prac modernizacyjnych szybu Jan oraz zakładu przeróbczego na Polu Wschód. Na budowanym poziomie 850 m zostanie zastosowany taśmowy transport urobku wprost do zbiornika retencyjnego przy szybie Jan.

Prace modernizacyjne zakładu przeróbczego dotyczą płuczki mułowej, flotacji, obiegu wodno-mułowego, podstawowych ciągów technologicznych oraz automatyzacji tych procesów. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na 2004 r.

Prowadzone są również prace mające na celu udostępnienie pokładów z grupy warstw siodłowych w rejonie przekopu C8W. Zasoby operatywne w warstwach siodłowych oszacowano na 53 mln ton. Ogółem zasoby operatywne to prawie 130 mln ton węgla, co zapewnia eksploatację w kopalni na około 30 - 40 lat. W tym rejonie skupiona będzie eksploatacja w najbliższych latach. W planach perspektywicznych kopalni istotną rolę odgrywa ochrona środowiska naturalnego. W tym zakresie będą kontynuowane prace rekultywacyjne terenów Centralnego Składowiska Odpadów Górniczych, wykorzystania wód słonych do lokowania pyłów i odpadów poflotacyjnych w poziemnych wyrobiskach, a także utylizacja tych wód w Zakładzie Odsalania "Dębieńsko". Trwają również prace przy budowie zakładowej oczyszczalni ścieków, której uruchomienie nastąpi w b.r.

Szczególną uwagę poświęca się sprawom związanym z poprawą bezpieczeństwa pracy oraz działaniom profilaktycznym w tym zakresie. Od kilku lat realizowany jest w kopalni program zarządzania bezpieczeństwem. Działania te przyczyniły się do spadku ogólnej liczby wypadków w kopalni jak również do obniżenia się wskaźnika ciężkości wypadków.

Tradycje, kultura i sport

Historia Kopalni "Knurów", to również 100 lat tradycji oraz bogatych osiągnięć kulturalnych i sportowych.

Najdawniejsze tradycje górnicze w kopalni wiążą się nierozerwalnie z kultem św. Barbary - patronki górników. W kopalni znajdują się dwa wizerunki św. Barbary. Pierwszy z nich to wspaniała mozaika o wymiarach 230 x 130 cm w cechowni Polu Wschód odsłonięta uroczyście 4 grudnia 1904 roku. Autorem dzieła jest Jan Odorico z Berlina. W byłej cechowni Pola Zachód znajduje się rzeźba św. Barbary wysokości 110 cm. Autor dzieła nie jest znany.

Od chwili swego powstania Kopalnia promowała i aktywnie wspierała wszelkie inicjatywy kulturalne i sportowe pracowników. Już w trzy lata po rozpoczęciu jej budowy, podjęto decyzję o utworzeniu zakładowej orkiestry dętej. Pierwszy koncert 22 osobowej wówczas orkiestry odbył się w 1907 roku pod kierownictwem kapelmistrza Pawła Opplera. Pierwszy znaczący sukces orkiestra odniosła w 1936 roku zajmują I miejsce w Konkursie Orkiestr Dętych Województwa Katowickiego. Dalszy rozwój orkiestry nastąpił po II wojnie światowej. Orkiestra brała udział w licznych konkursach i festiwalach zdobywając wiele cennych nagród i wyróżnień. W latach 1983-1990 orkiestra liczyła 60 muzyków i 15 doboszy. W 1985 roku orkiestra otrzymała wysokie wyróżnienie - Laur 75-lecia"nadany przez Zarząd Główny Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, w 1987 roku zdobyła I miejsce w III przeglądzie Górniczych Orkiestr Dętych w Rudzie Śląskiej. Obecnie pracami zespołu dyryguje Mariusz Kowalczyk. Orkiestra koncertowała w wielu miastach w kraju jak również za granicą m.in. w Niemczech, Czechach , Słowacji i na Węgrzech. W czerwcu 1997 roku w uznaniu zasług w rozsławianiu miasta Knurowa, Rada Miejska uhonorowała Orkiestrę Dętą KWK "Knurów" prestiżową nagrodą - "Laurem Knurowa".

W latach 1946-1995 kopalnia posiadała Zakładowy Dom Kultury. Przez jego pracownie i kółka artystyczne przewinęło się wielu artystów-amatorów, w zdecydowanej większości dzieci pracowników kopalni. Wielkie zasługi w kształtowaniu wizerunku artystycznego Domu Kultury położył jego wieloletni kierownik Tadeusz Zgoda-Zgodziński. W szczytowym okresie działalności w placówce działały następujące zespoły: teatrzyk lalkowy SKRZAT, zespół teatralno-rewiowy. SIÓDEMKA, chóry SKOWRONEK i SLAWICA-MUSA, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny, zespoły modelarskie, plastyczne i wiele innych. Za swoją działalność Dom Kultury został uhonorowany "Medalem za zasługi dla kultury" nadanym przez Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej oraz wyróżnieniem Ministra Edukacji Narodowej.

Realia ekonomiczne ostatnich lat nie pozwalają Kopalni na dalsze promowanie inicjatyw kulturalnych w dotychczasowej formie. W ostatnich latach funkcję patrona tradycji kopalnianych i działalności kulturalnej przejęło Zakładowe Koło Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa. Z inicjatywy Koła w czerwcu 1997 roku uroczyście otwarto i udostępniono do zwiedzania IZBĘ TRADYCJI KWK "KNURÓW" w zabytkowym budynku NOT. Obecnie IZBA TRADYCJI to małe muzeum miejskie, w którym w pięciu salach wystawowych zgromadzono setki eksponatów i pamiątek historycznych o kopalni i mieście. IZBA TRADYCJI jest również miejscem, gdzie odbywają się "żywe" lekcje historii uczniów szkół knurowskich. Szczególne zasługi w gromadzeniu pamiątek oraz tworzeniu Izby Tradycji posiada Ignacy Janosz, będący jednocześnie autorem "Kroniki Kopalni "Knurów" obejmującej lata 1903 - 1945.

29 czerwca 1991 roku reaktywowano Święto Patronów Kopalni - Piotra i Pawła. Jest to powrót do tradycji z 1922 roku kiedy to uroczyście nadano imiona szybom Piotr i Paweł ustanawiając jednocześnie święto.
W 1993 roku dla uczczenia 90 rocznicy powstania Kopalni, w hołdzie górnikom poległym na stanowiskach pracy odsłonięto Pomnik Tragicznie Zmarłych Górników. Corocznie z okazji Święta Patronów Kopalni jak również Dnia Górnika po uroczystych mszach św. przedstawiciele kierownictwa Kopalni i związków zawodowych składają pod pomnikiem wiązanki kwiatów.

Z okazji ważnych wydarzeń w historii Kopalni, organizowane są również "Poczty Szybowe". Pierwsza "poczta" miała miejsce w 1993 roku z okazji 90 lat istnienia Kopalni. Poczta zbiegła się z obchodami III Krajowej Wystawy Filatelistycznej Górnictwa. Kolejną "pocztę" zorganizowano w roku 1998. W br. z okazji jubileuszu 100 lat Kopalni odbędzie się trzecia edycja "poczty". Przesyłki pocztowe zostaną przetransportowane szybami Jan - Paweł i opieczętowane okolicznościowym datownikiem.

Z historią Kopalni nierozerwalnie związana jest historia sportu w Knurowie. 5 sierpnia 1923 roku powstał w mieście Klub Sportowy, który w następnym roku Kopalnia objęła patronatem przyczyniając się w znaczący sposób do jego rozwoju i sukcesów sportowych. Wielu zawodników i działaczy klubowych było pracownikami Kopalni. Klub przyjął nazwę "CONCORDIA". Największe sukcesy odnosili zawodnicy skupieni w sekcjach: bokserskiej, piłki nożnej i piłki ręcznej , w 1996 roku bokserzy K.S. "CONCORDIA" zdobyli tytuł drużynowych mistrzów Polski. Wychowankiem klubu jest również bramkarz reprezentacji Polski - Jerzy Dudek. Obecnie klub prowadzi zajęcia sportowe dla prawie 200 dzieci i młodzieży z Knurowa i najbliższej okolicy. Młodzi piłkarze "CONCORDII" występują obecnie w IV lidze.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

DANE KONTAKTOWE

Kompania Węglowa SA - Oddział KWK Knurów

Adres: 44-190 Knurów, Dworcowa 3a

Strona www: www.kwsa.pl

Ogólny adres e-mail: knurow@kwsa.pl

Zarząd: Grzegorz Michalik - dyrektor

Struktura właścicielska: KW SA udział: 100%

KOPALNIE

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oddział KWK "Knurów"

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.27.143
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!