KWK "Mysłowice-Wesoła" powstała 1 stycznia 2007 r. z połączenia kopalń "Mysłowice" i "Wesoła", tworząc jedną z największych kopalń węgla kamiennego w Polsce i Europie.
Wydobycie i wzbogacanie węgla kamiennego
Wydobywanie gazu ziemnego
Sprzedaż hurtowa paliw stałych i gazowych oraz produktów pochodnych
Działalność geologiczno poszukiwawcza
Prace badawczo - rozwojowe
Magazynowanie i przechowywanie towarów na składowiskach
Pobór i uzdatnianie wody
Kopalnia - posiada potężną bazę zasobów operatywnych w postaci blisko 232 mln ton, głównie wysokokalorycznego węgla o niskiej zawartości siarki, ulokowanych pod obszarem górniczym o łącznej powierzchni ok. 57,45 km2.
Obecnie eksploatowane są pokłady leżące zarówno w złożach byłej KWK "Wesoła" i KWK "Mysłowice": 404/1, 418, 501, 510. Wydobywany z nich węgiel należy do węgli energetycznych typu 32,1 a jego wartość opałowa przekracza 25 000 kJ/kg, natomiast średnia zawartość popiołu nie przekracza 10,00%. Ważną cechą oferowanych sortymentów jest ich wyjątkowo niska zawartość siarki na poziomie 0,5 %. W związku z globalnymi próbami ograniczania emisji zanieczyszczeń powietrza ma to obecnie szczególne znaczenie.
Należy również pokreślić, iż odbiorcy węgla nieposiadający instalacji odsiarczania spalin mogą korzystać z węgla oferowanego przez kopalnię "Mysłowice-"Wesoła" bez konieczności uiszczania opłat z tytułu zanieczyszczeń środowiska.
Kopalnia eksploatuje 10 szybów z czego na Ruchu "Wesoła" : "Bronisław", "Piotr", "Karol (szyby wdechowe) oraz "Wacław" i "Wentylacyjny II" (szyby wydechowe). Na Ruchu "Mysłowice": "Łokietek", "Sas", "Wschodni I", "Wschodni II" (szyby wdechowe) oraz "Południowy" (szyb wydechowy). Szyb "Jagiełło" na Ruchu "Mysłowice" został zasypany, kolejnym krokiem będzie likwidacja obiektów budowlanych związanych z szybem tj. budynku maszyny wyciągowej, wieży, budynku nadszybia.
KWK “Mysłowice - Wesoła“ jest kopalnią, w której występuje mnogość zagrożeń naturalnych, takich jak: pożarowe, tąpaniami, wybuchem pyłu węglowego, wodne i samozapalenia węgla. Dlatego też stosowane są specjalistyczne i nowoczesne systemy, które w sposób ciągły prowadzą monitoring występujących zagrożeń zabezpieczając załogę kopalni. Na poprawę warunków bezpieczeństwa i wydajności pracy szczególne znaczenie ma zastosowanie nowoczesnego wyposażenia technicznego, takiego jak: obudowy zmechanizowane, zdalnie sterowane kombajny ścianowe, wysoko wydajne przenośniki ścianowe i taśmowe, kombajny chodnikowe, kolejki podwieszane, spalinowe i spągowe.
Poza naturalnymi, materialnymi i organizacyjnymi zasobami decydującymi o potencjale KWK "Mysłowice-Wesoła" fundamentalnym zasobem są jej kadry. Dzisiejsi pracownicy kopalni to profesjonaliści wyspecjalizowani w różnych dziedzinach, obsługujący urządzenia najnowszej generacji i realizujący czynności w ramach nowoczesnych technologii. Wspomniana wcześniej współpraca kierownictwa firmy i załogi realizowana m.in. poprzez kontakty z reprezentantami pracowników zrzeszonych w związkach zawodowych przyczynia się do poprawy efektywności pracy i wpisuje się w zgodny z górniczą tradycją schemat wzajemnego szacunku dla pracy kierownictwa i załogi.
Zdobywane przez wiele lat doświadczenie tej załogi, metodyczne podnoszenie kompetencji kadry inżynieryjno - technicznej wdrażanie coraz nowocześniejszych technologii, etc. skutkują podnoszeniem bezpieczeństwa pracy, wzrostem wydajności firmy, wzrostem jej konkurencyjności oraz stabilizacją rynkową przedsiębiorstwa.
Potwierdzeniem ciągłego doskonalenia jakości funkcjonowania przedsiębiorstwa jest funkcjonujący w kopalni "Mysłowice-Wesoła" Zintegrowany System Zarządzania i uzyskany Certyfikat dla Zintegrowanego Systemu Zarządzania w oparciu o normy PN-EN ISO 9001:2001, PN-EN ISO 14001:2005, PN-N-18001.
Wykorzystywanie wspólnych doświadczeń, czerpanie z tego, co najlepsze w górniczej tradycji i stałe doskonalenie to elementy współtworzące progresywną kulturę Kopalni "Mysłowice-Wesoła", dającą nadzieję na stabilne funkcjonowanie zakładu w następnych dziesięcioleciach.