KWK Mysłowice-Wesoła

KWK Mysłowice-Wesoła
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

KWK "Mysłowice-Wesoła" powstała 1 stycznia 2007 r. z połączenia kopalń "Mysłowice" i "Wesoła", tworząc jedną z największych kopalń węgla kamiennego w Polsce i Europie.

PODSTAWOWE KIERUNKI DZIAŁALNOŚCI
Wydobycie i wzbogacanie węgla kamiennego
Wydobywanie gazu ziemnego
Sprzedaż hurtowa paliw stałych i gazowych oraz produktów pochodnych
Działalność geologiczno poszukiwawcza
Prace badawczo - rozwojowe
Magazynowanie i przechowywanie towarów na składowiskach
Pobór i uzdatnianie wody

Kopalnia - posiada potężną bazę zasobów operatywnych w postaci blisko 232 mln ton, głównie wysokokalorycznego węgla o niskiej zawartości siarki, ulokowanych pod obszarem górniczym o łącznej powierzchni ok. 57,45 km2.

Obecnie eksploatowane są pokłady leżące zarówno w złożach byłej KWK "Wesoła" i KWK "Mysłowice": 404/1, 418, 501, 510. Wydobywany z nich węgiel należy do węgli energetycznych typu 32,1 a jego wartość opałowa przekracza 25 000 kJ/kg, natomiast średnia zawartość popiołu nie przekracza 10,00%. Ważną cechą oferowanych sortymentów jest ich wyjątkowo niska zawartość siarki na poziomie 0,5 %. W związku z globalnymi próbami ograniczania emisji zanieczyszczeń powietrza ma to obecnie szczególne znaczenie.

Należy również pokreślić, iż odbiorcy węgla nieposiadający instalacji odsiarczania spalin mogą korzystać z węgla oferowanego przez kopalnię "Mysłowice-"Wesoła" bez konieczności uiszczania opłat z tytułu zanieczyszczeń środowiska.

Kopalnia eksploatuje 10 szybów z czego na Ruchu "Wesoła" : "Bronisław", "Piotr", "Karol (szyby wdechowe) oraz "Wacław" i "Wentylacyjny II" (szyby wydechowe). Na Ruchu "Mysłowice": "Łokietek", "Sas", "Wschodni I", "Wschodni II" (szyby wdechowe) oraz "Południowy" (szyb wydechowy). Szyb "Jagiełło" na Ruchu "Mysłowice" został zasypany, kolejnym krokiem będzie likwidacja obiektów budowlanych związanych z szybem tj. budynku maszyny wyciągowej, wieży, budynku nadszybia.

KWK “Mysłowice - Wesoła“ jest kopalnią, w której występuje mnogość zagrożeń naturalnych, takich jak: pożarowe, tąpaniami, wybuchem pyłu węglowego, wodne i samozapalenia węgla. Dlatego też stosowane są specjalistyczne i nowoczesne systemy, które w sposób ciągły prowadzą monitoring występujących zagrożeń zabezpieczając załogę kopalni. Na poprawę warunków bezpieczeństwa i wydajności pracy szczególne znaczenie ma zastosowanie nowoczesnego wyposażenia technicznego, takiego jak: obudowy zmechanizowane, zdalnie sterowane kombajny ścianowe, wysoko wydajne przenośniki ścianowe i taśmowe, kombajny chodnikowe, kolejki podwieszane, spalinowe i spągowe.

Poza naturalnymi, materialnymi i organizacyjnymi zasobami decydującymi o potencjale KWK "Mysłowice-Wesoła" fundamentalnym zasobem są jej kadry. Dzisiejsi pracownicy kopalni to profesjonaliści wyspecjalizowani w różnych dziedzinach, obsługujący urządzenia najnowszej generacji i realizujący czynności w ramach nowoczesnych technologii. Wspomniana wcześniej współpraca kierownictwa firmy i załogi realizowana m.in. poprzez kontakty z reprezentantami pracowników zrzeszonych w związkach zawodowych przyczynia się do poprawy efektywności pracy i wpisuje się w zgodny z górniczą tradycją schemat wzajemnego szacunku dla pracy kierownictwa i załogi.
Zdobywane przez wiele lat doświadczenie tej załogi, metodyczne podnoszenie kompetencji kadry inżynieryjno - technicznej wdrażanie coraz nowocześniejszych technologii, etc. skutkują podnoszeniem bezpieczeństwa pracy, wzrostem wydajności firmy, wzrostem jej konkurencyjności oraz stabilizacją rynkową przedsiębiorstwa.

Potwierdzeniem ciągłego doskonalenia jakości funkcjonowania przedsiębiorstwa jest funkcjonujący w kopalni "Mysłowice-Wesoła" Zintegrowany System Zarządzania i uzyskany Certyfikat dla Zintegrowanego Systemu Zarządzania w oparciu o normy PN-EN ISO 9001:2001, PN-EN ISO 14001:2005, PN-N-18001.
Wykorzystywanie wspólnych doświadczeń, czerpanie z tego, co najlepsze w górniczej tradycji i stałe doskonalenie to elementy współtworzące progresywną kulturę Kopalni "Mysłowice-Wesoła", dającą nadzieję na stabilne funkcjonowanie zakładu w następnych dziesięcioleciach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

DANE KONTAKTOWE

Katowicki Holding Węglowy SA - KWK Mysłowice-Wesoła

Adres: 41-408 Mysłowice, Kopalniana 5

Strona www: www.khw.pl/94?p=6

Ogólny adres e-mail: marketing@kwk.wesola.pl

Telefon: 32 317 50 00

Fax: 32 225 38 49

Zarząd: Stanisław Łyda - dyrektor

KOPALNIE

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KWK Mysłowice-Wesoła

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.148.127
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!