PG SILESIA (Przedsiębiorstwo Górnicze "SILESIA" sp. z o.o.) jest spółką zajmującą się wydobyciem węgla kamiennego, działającą w południowej Polsce. Od 2012 r. będzie produkować węgiel kamienny przeznaczony głównie dla sektora energetycznego, ale również specyficzne rodzaje węgla kamiennego do sprzedaży detalicznej. Oprócz węgla kamiennego PG SILESIA będzie sprzedawać gaz kopalniany, kamień do celów budowlanych, a także dostarczać rozwiązania w zakresie ekologicznego składowania minerałów energetycznych (popiołu i pyłów dymnicowych).
PG SILESIA to prywatne przedsiębiorstwo należące do Energetický a průmyslový holding a.s., czołowej czeskiej grupy działającej w sektorze energetycznym i przemysłowym. Jednocześnie spółka jest dumna z faktu, że mniejszościowy pakiet udziałów w PG SILESIA należy bezpośrednio do pracowników.
Energetický a průmyslový holding a.s. jest wiodącym inwestorem strategicznym w sektorze energetycznym, a także w górnictwie i przemyśle. Przedsiębiorstwa należące do holdingu działają między innymi w branży produkcji energii elektrycznej oraz cieplnej. Zajmują się ponadto idystrybucją, obrotem gazu, a także działają aktywnie w branży wydobycia węgla. Za pośrednictwem swojej niemieckiej spółki MIBRAG, grupa rocznie eksploatuje 20 milionów ton węgla brunatnego.
Podstawowe dane techniczne
- Powierzchnia obszaru górniczego: 21,36 km²
- Sortymenty węgla: miał, groszek, orzech, kostka
- Forma złoża: pokładowa, 10 pokładów o miąższości od 1,50-2,90 m
- Dostępne kopaliny: węgiel kamienny energetyczny i gaz kopalniany metan
i Miedźna.
Jej zasoby bilansowe przekraczają 500 milionów ton węgla niskosiarkowego, a zasoby bilansowe metanu przekraczają wartość 1,2 mld m3.
Prowadząc eksploatację węgla kamiennego od niemal 110 lat, Kopalnia "Silesia” moze poszczycić się bogatą tradycją górniczą. Część podziemna zakładu górniczego obejmuje 2 poziomy wydobywcze oraz 2 poziomy wentylacyjne z siecią 31,6 kilometra wyrobisk górniczych.
Część powierzchniowa obejmuje zakład przeróbki mechanicznej węgla, zbiornik retencyjno-dozujący wód słonych oraz infrastrukturę mechaniczną, elektryczną i szybową. Część podziemna z częścią powierzchniową połączona jest 5 szybami: 3 wydobywczo-usługowymi oraz 2 wentylacyjnymi o maksymalnej głębokości do 556 metrów.