PARTNERZY PORTALU

Oddział KWK "Piast"

Oddział KWK "Piast"
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: KWK "Piast"
 • Dodano: 17-11-2008 00:00

Kopalnia Węgla Kamiennego "PIAST" jest bardzo nowoczesnym oraz stosunkowo młodym zakładem wydobywczym, zatrudniającym ok. 6,5 tysiąca osób i produkującym ponad 5 mln ton węgla na rok. Udostępnione zasoby węgla umożliwiają prowadzenie wydobycia na dotychczasowym poziomie jeszcze przez ok. 30 lat.

Lokalizacja

Rejon, w którym położony jest obszar górniczy "Bieruń" kopalni "PIAST", znajduje się w południowo-wschodniej części Górnośląskiego Zagłębia Węglowego.
Obszar górniczy Ruchu I, o powierzchni 48,31 km2 obejmuje gminy: Bieruń, Bojszowy, Chełm Śląski, Chełmek, Lędziny oraz Oświęcim. Obszar Ruchu II, o powierzchni przekraczającej 30,56 km2, zlokalizowany jest na terenie gmin: Bieruń, Bojszowy, Brzeszcze i Miedźna. Cały obszar górniczy kopalni Ruch-I i Ruch-II wynosi 78,87 km2.

Model kopalni

KWK "Piast" jest kopalnią o modelu dwuruchowym:
 • Ruch I
  Kopalnia dwupoziomowa, z poziomami wydobywczymi 500 i 650m, bez klasycznych poziomów wentylacyjnych. Zamiast poziomów wentylacyjnych zaprojektowano wloty wentylacyjne z poszczególnych pokładów do odpowiednich szybów wydechowych.

 • Ruch II
  W likwidacji zgodnie z Planem Ruchu Likwidowanej Części Zakładu Górniczego na lata 2005-2008
Docelowo KWK "Piast" będzie kopalnią o modelu jedno ruchowym.

Eksploatacja

W kopalni eksploatację złóż węgla prowadzi się w całości systemem ścianowym z zawałem stropu. Wszystkie ściany eksploatacyjne wyposażone są w obudowę zmechanizowaną produkcji krajowej oraz wysokowydajne kombajny ścianowe i przenośniki zgrzebłowe.
Stosuje się m. in. kombajny ścianowe typu KGS, KSW i JOY, przenośniki zgrzebłowe JOY i Rybnik oraz przenośniki taśmowe Gwarek, Pioma i Mifama.
Kopalnia planuje utrzymanie istniejącego modelu wydobycia z wykorzystaniem ścian o wysokiej koncentracji wydobycia - tam gdzie pozwalają na to warunki geologiczne i górnicze. Obecnie eksploatacja węgla prowadzona jest siedmioma ścianami wydobywczymi. Średnie wydobycie ze ściany w roku 2006 wynosiło 3,6 tys. ton/dobę. W celu uwzględnienia wymagań jakościowych kontrahentów, kopalnia prowadzi eksploatację ścian w sposób planowy i selektywny, umożliwiający uzyskanie oczekiwanych parametrów jakościowych urobku.
 • Transport materiałów
  Wydobywanie surowca wymaga systematycznego dostarczania pod ziemię niezbędnych materiałów, maszyn i urządzeń. Trafiają one głównie do przodków robót eksploatacyjnych i przygotowawczych. W kopalni dokonano restrukturyzacji tradycyjnego modelu transportu z wykorzystaniem kołowrotów z liną otwartą i wdrożono bardziej mobilne i wydajne, a przede wszystkim zapewniające większe bezpieczeństwo kolejki podwieszane. Obecnie w kopalni pracują cztery takie zestawy transportowe firmy Scharf oraz siedem zestawów firmy FERRIT. Łącznie obsługują one trasy o długości około 40 km.

 • Transport urobku
  Transport urobku na dole kopalni z wyrobisk eksploatacyjnych prowadzony jest za pomocą przenośników taśmowych. System transportu urobku umożliwia uzyskiwanie mieszanek o pożądanych parametrach jakościowych, odpowiadających potrzebom konkretnego klienta, poprzez tworzenie mieszanek miału surowego otrzymywanego z różnych poziomów i rejonów wydobywczych lub dodatkowe uzupełnienie mieszanki miałem wzbogaconym dla poprawy końcowych parametrów jakościowych mieszanki.
Ochrona środowiska

W myśl koncepcji "zrównoważonego rozwoju" wszelkie planowane działania podejmowane przez KWK "Piast" dążą do rozwoju przedsiębiorstwa przy jednoczesnej świadomości, że nie powinny one powodować trwałego zubożenia zasobów przyrodniczych.
Wychodząc naprzeciw stawianym wymaganiom kopalnia wykonała szereg przedsięwzięć, których efektem jest:
 • redukcja zanieczyszczeń promieniotwórczych i zanieczyszczeń mechanicznych przed odpompowaniem i zrzutem wód dołowych do rzeki,

 • minimalizacja powstawania odpadów górniczych,

 • wykorzystanie odpadów górniczych w budownictwie inżynieryjnym,

 • rekultywacja terenów zdegradowanych,

 • produkcja nowatorskich ekologicznych produktów będących źródłem "czystej energii".
Ciągłe przemiany zachodzące w kopalni Piast, będące wynikiem rozpoczętej restrukturyzacji procesów techniczno-technologicznych i organizacyjnych, mają na celu dostosowanie jej do wymogów gospodarki rynkowej oraz wzrostu efektów ekonomicznych przedsiębiorstwa. Dziś o jej nowoczesności świadczą wdrożone systemy:
 • system zarządzania jakością zgodny z wymaganiami normy PN-EN ISO 9001:2001

 • system zarządzania bezpieczeństwem zgodny z wymaganiami normy PN-N 18001:2004
a także nowatorskie produkty ekologiczne o odpowiedniej jakości oraz stosowanie zaawansowanych technologicznie maszyny i urządzeń.
Atrakcyjna oferta handlowa, sprzedaż całości produkowanego węgla oraz zadowolenie klienta gruntuje i stabilizuje mocną pozycję rynkową kopalni Piast.

Nowatorskie produkty ekologiczne

W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku kopalnia ciągle dostosowuje technologię produkcji tworząc nowatorskie ekologiczne produkty do kotłów wytwarzających "czystą energię" w skali przemysłowej oraz gospodarstwach indywidualnych, tj.:
produkowany w KWK "Piast miał o uziarnieniu 6-25mm - węgiel wzbogacony spełniający wymagania paliwa dla niskoemisyjnych kotłów retortowych.
Zwiększając atrakcyjność oferty produkcyjnej KWK "Piast" zbudowano linię paczkowania węgla wraz z urządzeniami niezbędnymi do dystrybucji.
Taka forma produktu umożliwia zdobywanie nowych kanałów dystrybucji dynamizujących sprzedaż. Wydajność linii do paczkowania węgla wynosi 9 ton na godzinę, co przy 25 kilogramowych workach pozwoli wyprodukować 360 worków w ciągu godziny.
W 2002r. sprzedano 22 tys. ton, w 2003r. 129 tys. ton, a w 2004 już 270 tys. ton. Obecnie wielkość sprzedaży ukształtowała się na poziomie ponad 250 tys. ton Obserwuje się duże zainteresowanie klientów zakupem tego rodzaju węgla. Wciąż intensyfikowana jest działalność marketingowa wokół tego produktu.

Aktualnie obowiązujące normy emisyjne wskazują, że odbiorcy węgla kamiennego używanego do produkcji energii są zmuszeni do instalowania technologii spalania, które w efekcie umożliwiają dotrzymanie norm emisji obecnie i w dalszej perspektywie lat.

Kotły fluidalne są jedną z możliwości spalania węgla o dużej zawartości siarki, spełniając normy emisji tak obecnie jak i w przyszłości.

Kotły fluidalne wymagają specjalnego przygotowania węgla pod względem składu ziarnowego - wydzielenie klasy 0 - 6mm.

Bazując na doświadczeniach produkcji od 1998 r. w byłej KWK "Czeczott" (aktualnie KWK "Piast" Ruch II) specyficznego węgla dla tego rodzaju kotłów wykorzystuje się unikatową technologię nowoczesnego odsiewania na przesiewaczach z odpowiednio skonstruowanym pokładem sit strunowych. Technologia ta gwarantuje niższy koszt zakupu inwestycyjnego oraz dużo niższe koszty eksploatacji w porównaniu do dających podobne efekty technologiczne rozwiązań zagranicznych. Tak otrzymane paliwo skierowane do spalania w kotłach fluidalnych jest źródłem "czystej energii".

KONCENTRATY MIAŁOWE

Miał wzbogacony o obniżonej zawartości siarki < 1% i wartości opałowej 23000 - 25000 kJ/kg. Produkt ten może być wykorzystywany do:
 • zasilania ekologicznych niskoemisyjnych kotłów miałowych w gospodarstwach domowych

 • nawęglania energetyki zawodowej umożliwiając zmniejszenie obciążenia emisją dwutlenku siarki oraz pyłów.
Produkty standardowe

1. SORTYMENT MIAŁ II - w odpowiedzi na zapotrzebowanie energetyki zawodowej oraz indywidualnych odbiorców kopalnia produkuje sortyment miał M II o klasycznym uziarnieniu 0-20mm w pięciu klasach handlowych wartości opałowej od 18 000 do 22 000 kJ/kg w postaci mieszanek miałowych o gwarantowanych stabilnych parametrach jakościowych.
2. SORTYMENTY GRUBE - Kopalnia Piast jest znaczącym i uznanym na rynku odbiorców producentem sortymentów Grubych. Węgiel Gruby zużywany jest przez indywidualnych odbiorców głównie do celów grzewczych. Sortyment ten cechuje się niską podatnością na rozkruszanie w związku z tym doskonale nadaje się do dalszego transportu oraz składowania. Poniżej na wykresie przedstawiono wielkość sprzedaży sortymentów grubych z KWK Piast w minionych latach.

3. SORTYMENTY ŚREDNIE - coraz popularniejsze jako ekonomiczne paliwo dla nowoczesnych kotłów w gospodarstwach domowych.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

DANE KONTAKTOWE

Kompania Węglowa SA - Oddział KWK Piast

Adres: 43-155 Bieruń, Granitowa 16

Strona www: www.kwsa.pl

Ogólny adres e-mail: piast@kwsa.pl

Telefon: 32 323 50 00

Fax: 32 216 20 82

Zarząd: Jacek Kudela - dyrektor

Struktura właścicielska: KW SA udział: 100%

KOPALNIE

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oddział KWK "Piast"

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.240.77
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!