Kopalnia Węgla Kamiennego "PIAST" jest bardzo nowoczesnym oraz stosunkowo młodym zakładem wydobywczym, zatrudniającym ok. 6,5 tysiąca osób i produkującym ponad 5 mln ton węgla na rok. Udostępnione zasoby węgla umożliwiają prowadzenie wydobycia na dotychczasowym poziomie jeszcze przez ok. 30 lat.
Rejon, w którym położony jest obszar górniczy "Bieruń" kopalni "PIAST", znajduje się w południowo-wschodniej części Górnośląskiego Zagłębia Węglowego.
Obszar górniczy Ruchu I, o powierzchni 48,31 km2 obejmuje gminy: Bieruń, Bojszowy, Chełm Śląski, Chełmek, Lędziny oraz Oświęcim. Obszar Ruchu II, o powierzchni przekraczającej 30,56 km2, zlokalizowany jest na terenie gmin: Bieruń, Bojszowy, Brzeszcze i Miedźna. Cały obszar górniczy kopalni Ruch-I i Ruch-II wynosi 78,87 km2.
Model kopalni
KWK "Piast" jest kopalnią o modelu dwuruchowym:
- Ruch I
Kopalnia dwupoziomowa, z poziomami wydobywczymi 500 i 650m, bez klasycznych poziomów wentylacyjnych. Zamiast poziomów wentylacyjnych zaprojektowano wloty wentylacyjne z poszczególnych pokładów do odpowiednich szybów wydechowych. - Ruch II
W likwidacji zgodnie z Planem Ruchu Likwidowanej Części Zakładu Górniczego na lata 2005-2008
Eksploatacja
W kopalni eksploatację złóż węgla prowadzi się w całości systemem ścianowym z zawałem stropu. Wszystkie ściany eksploatacyjne wyposażone są w obudowę zmechanizowaną produkcji krajowej oraz wysokowydajne kombajny ścianowe i przenośniki zgrzebłowe.
Stosuje się m. in. kombajny ścianowe typu KGS, KSW i JOY, przenośniki zgrzebłowe JOY i Rybnik oraz przenośniki taśmowe Gwarek, Pioma i Mifama.
Kopalnia planuje utrzymanie istniejącego modelu wydobycia z wykorzystaniem ścian o wysokiej koncentracji wydobycia - tam gdzie pozwalają na to warunki geologiczne i górnicze. Obecnie eksploatacja węgla prowadzona jest siedmioma ścianami wydobywczymi. Średnie wydobycie ze ściany w roku 2006 wynosiło 3,6 tys. ton/dobę. W celu uwzględnienia wymagań jakościowych kontrahentów, kopalnia prowadzi eksploatację ścian w sposób planowy i selektywny, umożliwiający uzyskanie oczekiwanych parametrów jakościowych urobku.
- Transport materiałów
Wydobywanie surowca wymaga systematycznego dostarczania pod ziemię niezbędnych materiałów, maszyn i urządzeń. Trafiają one głównie do przodków robót eksploatacyjnych i przygotowawczych. W kopalni dokonano restrukturyzacji tradycyjnego modelu transportu z wykorzystaniem kołowrotów z liną otwartą i wdrożono bardziej mobilne i wydajne, a przede wszystkim zapewniające większe bezpieczeństwo kolejki podwieszane. Obecnie w kopalni pracują cztery takie zestawy transportowe firmy Scharf oraz siedem zestawów firmy FERRIT. Łącznie obsługują one trasy o długości około 40 km. - Transport urobku
Transport urobku na dole kopalni z wyrobisk eksploatacyjnych prowadzony jest za pomocą przenośników taśmowych. System transportu urobku umożliwia uzyskiwanie mieszanek o pożądanych parametrach jakościowych, odpowiadających potrzebom konkretnego klienta, poprzez tworzenie mieszanek miału surowego otrzymywanego z różnych poziomów i rejonów wydobywczych lub dodatkowe uzupełnienie mieszanki miałem wzbogaconym dla poprawy końcowych parametrów jakościowych mieszanki.
W myśl koncepcji "zrównoważonego rozwoju" wszelkie planowane działania podejmowane przez KWK "Piast" dążą do rozwoju przedsiębiorstwa przy jednoczesnej świadomości, że nie powinny one powodować trwałego zubożenia zasobów przyrodniczych.