Kopalnia posiada koncesję do 31 września 2013 r. na wydobycie ze złoża węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej. Zasoby operatywne do pozyskania przy obecnym poziomie wiedzy i techniki górniczej szacuje się na 23,6 mln. ton.
Pozostałe do eksploatacji złoże stanowią 4 pokłady tj. 703/1-2, 707/1-2, 713/1-2, 718/1-2
o średniej miąższości 1,8 - 2,6 m i nachyleniu 0 ÷ 10 ° .
Kopalnia jest zakładem o uporządkowanym jednopoziomowym modelu wydobywczym, nie wymagającym drążenia wyrobisk przekopowych.
Roboty przygotowawcze sprowadzają się zasadniczo do robót węglowo - kamiennych mających na celu przygotowanie kolejnych parcel eksploatacyjnych. Odstawa urobku
z oddziałów wydobywczych i przygotowawczych, oparta jest o główne staśmowanie na bazie przenośników GWAREK 1400.
Zdolność wydobywcza jest określona na poziomie 7400 - 8000 t/dobę.
Całość wydobywanego węgla stanowi węgiel gazowo - koksowy typu 34,2 na bieżąco sprzedawany w 80 % na kraj i 20 % na eksport.
II OCHRONA ŚRODOWISKA
Kopalnia posiada uregulowany stan prawny w zakresie odprowadzania wód dołowych, ścieków socjalno - bytowych, wód opadowych, emisji zanieczyszczeń do atmosfery jak i w zakresie gospodarki odpadami.
Zrzut zasolonych wód dołowych do cieków powierzchniowych został ograniczony do minimum i wynosi obecnie 5 - 10 % ( 50 - 100 m3/d ) ogółu wód wypompowanych na powierzchnię, pozostała ilość wód jest zagospodarowywana na terenie zakładu. Zrzut wód dołowych odbywa się pod stałą kontrolą systemu pomiarowego podłączonego do sieci komputerowej kopalni.
Suszarnia flotokoncentratu jest głównym źródłem emisji zanieczyszczeń pyłowo - gazowych, jednakże prace remontowo - modernizacyjne pozwalają na dotrzymanie norm emisji na poziomie dopuszczonym w decyzji.
W 2002 roku została zakończona inwestycja której zadaniem było wyciszenie stacji wentylatorów głównego przewietrzania. Po zrealizowaniu zamierzeń projektowych równoważny poziom hałasu na terenach przyległych nie przekracza wartości 40 dB (A), co jest zgodne z posiadaną decyzją.
Kopalnia prowadzi selektywną zbiórkę ponad 20 odpadów powstających na terenie zakładu, których odbiór do odzysku lub utylizacji prowadzą specjalistyczne firmy posiadające stosowne pozwolenia.
Na terenie byłych osadników mułowych stożka "Wrzosy" kopalnia przy użyciu skały płonnej realizuje projekt budowlany polegający na ukształtowaniu
i zagospodarowaniu tego terenu w kierunku rekreacyjno sportowym. Na przełomie roku 2003/2004 powstanie kompleks kortów tenisowych, boisk do koszykówki i siatkówki jak również sieć ścieżek pieszo - rowerowych. Tereny te w powiązaniu z istniejącą bazą sportową miasta Pszów mogą być w przyszłości miejscem odpoczynku i rekreacji dla mieszkańców okolicznych miejscowości.
Zamierzenia w zakresie ochrony środowiska są skierowane przede wszystkim na minimalizacje szkodliwego oddziaływania zakładu na otaczające je środowisko.
III. INICJATYWY KULTURALNE
Od 1925 roku kopalnia posiada Zakładową Orkiestrę Dętą, która zajmuje czołowe miejsce na licznych przeglądach orkiestr dętych w kraju i za granicą.
Na Międzynarodowym Konkursie Orkiestr Dętych w Ostrawie 1985 roku orkiestra KWK "Anna" zdobyła trzecią nagrodę .
W 1996 roku orkiestra wzięła udział w międzynarodowym przeglądzie orkiestr wojskowych w Lens ( Francja). Trwałym śladem osiągnięć orkiestry kopalni "Anna" są nagrania płyt kompaktowych i kaset w Rozgłośni Polskiego Radia.