Oddział KWK "Rydułtowy - Anna" Ruch II

Oddział KWK "Rydułtowy - Anna" Ruch II
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Kopalnia posiada koncesję do 31 września 2013 r. na wydobycie ze złoża węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej. Zasoby operatywne do pozyskania przy obecnym poziomie wiedzy i techniki górniczej szacuje się na 23,6 mln. ton.

I. PRODUKCJA


Pozostałe do eksploatacji złoże stanowią 4 pokłady tj. 703/1-2, 707/1-2, 713/1-2, 718/1-2
o średniej miąższości 1,8 - 2,6 m i nachyleniu 0 ÷ 10 ° .
Kopalnia jest zakładem o uporządkowanym jednopoziomowym modelu wydobywczym, nie wymagającym drążenia wyrobisk przekopowych.
Roboty przygotowawcze sprowadzają się zasadniczo do robót węglowo - kamiennych mających na celu przygotowanie kolejnych parcel eksploatacyjnych. Odstawa urobku
z oddziałów wydobywczych i przygotowawczych, oparta jest o główne staśmowanie na bazie przenośników GWAREK 1400.
Zdolność wydobywcza jest określona na poziomie 7400 - 8000 t/dobę.
Całość wydobywanego węgla stanowi węgiel gazowo - koksowy typu 34,2 na bieżąco sprzedawany w 80 % na kraj i 20 % na eksport.

II OCHRONA ŚRODOWISKA

Kopalnia posiada uregulowany stan prawny w zakresie odprowadzania wód dołowych, ścieków socjalno - bytowych, wód opadowych, emisji zanieczyszczeń do atmosfery jak i w zakresie gospodarki odpadami.
Zrzut zasolonych wód dołowych do cieków powierzchniowych został ograniczony do minimum i wynosi obecnie 5 - 10 % ( 50 - 100 m3/d ) ogółu wód wypompowanych na powierzchnię, pozostała ilość wód jest zagospodarowywana na terenie zakładu. Zrzut wód dołowych odbywa się pod stałą kontrolą systemu pomiarowego podłączonego do sieci komputerowej kopalni.
Suszarnia flotokoncentratu jest głównym źródłem emisji zanieczyszczeń pyłowo - gazowych, jednakże prace remontowo - modernizacyjne pozwalają na dotrzymanie norm emisji na poziomie dopuszczonym w decyzji.
W 2002 roku została zakończona inwestycja której zadaniem było wyciszenie stacji wentylatorów głównego przewietrzania. Po zrealizowaniu zamierzeń projektowych równoważny poziom hałasu na terenach przyległych nie przekracza wartości 40 dB (A), co jest zgodne z posiadaną decyzją.
Kopalnia prowadzi selektywną zbiórkę ponad 20 odpadów powstających na terenie zakładu, których odbiór do odzysku lub utylizacji prowadzą specjalistyczne firmy posiadające stosowne pozwolenia.
Na terenie byłych osadników mułowych stożka "Wrzosy" kopalnia przy użyciu skały płonnej realizuje projekt budowlany polegający na ukształtowaniu
i zagospodarowaniu tego terenu w kierunku rekreacyjno sportowym. Na przełomie roku 2003/2004 powstanie kompleks kortów tenisowych, boisk do koszykówki i siatkówki jak również sieć ścieżek pieszo - rowerowych. Tereny te w powiązaniu z istniejącą bazą sportową miasta Pszów mogą być w przyszłości miejscem odpoczynku i rekreacji dla mieszkańców okolicznych miejscowości.
Zamierzenia w zakresie ochrony środowiska są skierowane przede wszystkim na minimalizacje szkodliwego oddziaływania zakładu na otaczające je środowisko.

III. INICJATYWY KULTURALNE

Od 1925 roku kopalnia posiada Zakładową Orkiestrę Dętą, która zajmuje czołowe miejsce na licznych przeglądach orkiestr dętych w kraju i za granicą.
Na Międzynarodowym Konkursie Orkiestr Dętych w Ostrawie 1985 roku orkiestra KWK "Anna" zdobyła trzecią nagrodę .
W 1996 roku orkiestra wzięła udział w międzynarodowym przeglądzie orkiestr wojskowych w Lens ( Francja). Trwałym śladem osiągnięć orkiestry kopalni "Anna" są nagrania płyt kompaktowych i kaset w Rozgłośni Polskiego Radia.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

DANE KONTAKTOWE

Kompania Węglowa SA - Oddział KWK Rydułtowy-Anna Ruch I

Adres: 44-208 Rydułtowy, Leona 2

Strona www: www.kwsa.pl

Ogólny adres e-mail: rydultowy@kwsa.pl

Telefon: 32 457 70 21

Fax: 32 457 77 23

Zarząd: Janusz Matuszek - dyrektor

Struktura właścicielska: KW SA udział: 100%

KOPALNIE

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oddział KWK "Rydułtowy - Anna" Ruch II

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.194.21
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!