Oddział KWK "Ziemowit"

Oddział KWK "Ziemowit"
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Historia górnictwa węglowego na ziemi lędzińskiej rozpoczyna się w 1842 roku kiedy odkryto złoże węgla i powstaje pierwsza kopalnia "Radość Henryka", choć już w 1656 roku w lasach jaroszowickich rozpoczęto metodą odkrywkową wydobywanie węgla "ziemnego". Te odległe wydarzenia przyczyniły się do głębokich przeobrażeń i rozwoju gospodarczego Lędzin.

Otwarcie kopalni Ziemowit nastąpiło 3 grudnia 1952 roku, należy do największych polskich kopalń węgla kamiennego zatrudnia około 4,6 tys. osób. Przed połączeniem spółek węglowych kopalnia wchodziła w skład Nadwiślańskiej Spółki Węglowej. Z dniem 1.02.2003r. kopalnia "Ziemowit" wstąpiła do Kompanii Węglowej SA w Katowicach.

Realizacja zadań Kompanii Węglowej S.A. odbywa się po przez Centralę oraz Oddziały czyli kopalnie i zakłady. Ziemowit podobnie jak pozostałe 16 kopalń jako jednostka organizacyjna w strukturze Kompanii Węglowej SA., posiada do spełnienia szereg zadań takich jak prowadzenie ruchu zakładu górniczego, realizowanie obowiązków w zakresie BHP, działania marketingowe oraz inwestycyjne między innymi związane z eksploatacją i ochroną środowiska. Wszystkie te zadania spełniane są wzorcowo co potwierdziły przyznane kopalni wyróżnienia w latach od 2002 do 2007.

Przystosowując się do zasad gospodarki rynkowej, KWK "Ziemowit" podlegała i nadal będzie podlegać głębokim przeobrażeniom. Zmiany te dotyczyć będą między innymi samej struktury wewnętrznej i roli jaką ma do spełnienia w Kompanii Węglowej S.A. gdyż właściwa struktura ma bezpośredni wpływ na efekty ekonomiczne oraz poprawia zdolność wydobywczą kopalni "Ziemowit".

Planowana na najbliższe lata i obecna eksploatacja przebiega w zdecydowanej większości pod terenami rolniczymi i leśnymi - około 85%.
Przystosowując się do gospodarki Unii Europejskiej, KWK "Ziemowit" podlegała i nadal podlega głębokim przeobrażeniom, których ostatecznymi celami mają być:
  • minimalizacja kosztów wydobycia zapewniająca konkurencyjność cen na rynku węglowym,

  • poprawa jakości węgla

  • rozwiązanie problemów ekologicznych związanych z podziemną eksploatacją złoża,

 • uproszczenie modelu kopalni.
Realizacja powyższych zadań znalazła uznanie, co potwierdziły przyznane kopalni w roku 2003 wyróżnienia:
  • I miejsce "Najlepsza Kopalnia Węgla Kamiennego w roku 2002"

  • I miejsce "Największy Postęp w roku 2002"

 • II miejsce w konkursie "Bezpieczna Kopalnia w latach 2000-2002"
Położenie kopalni.
Kopalnia położona jest w południowo - wschodniej części Górnośląskiego Zagłębia Węglowego i wydobywa węgiel kamienny na obszarze górniczym "Lędziny I" o powierzchni 63,58 km2. Teren górniczy kopalni obejmuje powierzchnię około 71,15 km2.
Pod względem administracyjnym O.G. "Lędziny I" obejmuje następujące miasta i gminy: Katowice, Mysłowice, Tychy, Lędziny, Imielin, Chełm Śląski i Bieruń. Eksploatacja pokładów węgla odbywa się na podstawie koncesji wydanej do roku 2020. Od 1 kwietnia 1993r. do 31.01.20003 kopalnia "Ziemowit" jako zakład górniczy wchodziła w skład Nadwiślańskiej Spółki Węglowej S.A. w Tychach. Z dniem 1.02.2003 kopalnia "Ziemowit" weszła w skład Kompani Węglowej S.A. w Katowicach.

Stan Prawny.

Podstawowe decyzje, dokumentacje i opracowania, na podstawie których prowadzona jest eksploatacja w kopalni "Ziemowit":
  • Koncesja nr 163/94 z dnia 26.08.1994r. udzielona przez Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa na wydobywanie węgla kamiennego i metanu ze złoża Kopalni Węgla Kamiennego "Ziemowit" objętego Obszarem Górniczym "Lędziny I" o powierzchni 63,58 km2. Koncesja zastała wydana na okres 26 lat. Termin ważności koncesji upływa z dniem 31.08.2020r.

  • Dokumentacja Geologiczna złoża węgla kamiennego kopalni "Ziemowit" -zatwierdzona Przez Ministra Środowiska w dniu 17.05.2001r.

  • Projekt Zagospodarowania Złoża kopalni "Ziemowit" zatwierdzony dec. Ministra Środowiska z dnia 13.09.2001r. opracowany na stan zasobów 31.12.2000r. obowiązujący do końca 2007r.

  • Kompleksowy projekt eksploatacji w KWK "Ziemowit" na lata 2008-2013 w aspekcie zagrożenia tąpaniami. pozytywnie zaopiniowany przez Komisję ds. Tąpań w Zakładach Górniczych Wydobywających. Węgiel Kamienny w dniu w dniu 20.06.2007r.

  • Plan Ruchu - część podstawowa - ważna do końca trwania koncesji.

 • Plan Ruchu - Plan Ruchu - część szczegółowa na lata 2008-2010.
Warunki górniczo - geologiczne i sposób eksploatacji.

Model kopalni, udostępnienie i rozpoznanie złoża


Obecnie KWK "Ziemowit" prowadzi eksploatację na dwóch poziomach wydobywczych: poz. II (500) i poz. III (650).
Kopalnia posiada 6 czynnych szybów:
  • 1 szyb wydobywczy - III,

  • 3 szyby wentylacyjne - W-I, W-II i Szewczyk,

 • 2 szyby pomocnicze - I i II.
Złoże, które KWK "Ziemowit" eksploatuje należy do II klasy złóż. Kopalnia aktualnie prowadzi eksploatację w pokładach warstw łaziskich i orzeskich o grubości od 1,9 do 5,3m. Są to pokłady:
  • na poziomie II (500) - 206/1, 206/1-2, 207,

 • na poziomie III (650) - 209.


Zasoby przemysłowe, ustalone w Dodatku nr 2 do PZZ opracowanym w 2007r., wg stanu na 31.12.2007r. wynoszą 133,0 mln ton i występują w 99,2% ogółu zasobów na czynnych poziomach wydobywczych kopalni. Zasoby te pozwolą na prowadzenie eksploatacji w ramach posiadanej koncesji do 2020r., bez konieczności wykonywania dodatkowych robót inwestycyjnych w postaci nowych poziomów, udostępnień lub wyrobisk szybowych.

Po upływie terminu ważności koncesji (2020r.) pozostanie do zagospodarowania górniczego, z czynnych poziomów około 640 mln ton zasobów bilansowych. Po wyselekcjonowaniu z tej bazy zasobów potencjalnie przemysłowych, przy założeniu aktualnie obowiązujących współczynników wykorzystania zasobów oraz przyjęciu wielkości rocznego wydobycia na poziomie 4,5 mln ton po-została w złożu ilość zasobów umożliwi podjęcie starań o uzyskanie przedłużenia koncesji po roku 2020 co najmniej na okres kolejnych 20 lat, tj. do 2040 r.

Poniżej pokładu 308, na czynnych poziomach i poniżej – do głębokości 1000m, zalegają pokłady metanowe, które pod względem parametrów geometrycznych i jakościowych w większości spełniają obecne kryteria przemysłowości. Są to pokłady: 318, 327/2, 334, 349 i 364. Zasoby te są możliwe do objęcia eksploatacją po wyczerpaniu zasobów w pokładach niemetanowych, po wykonaniu dodatkowych wyrobisk udostępniających i dostosowaniu infrastruktury wentylacyjnej i wydobywczej do warunków kopalni metanowej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

DANE KONTAKTOWE

Kompania Węglowa SA - Oddział KWK Ziemowit

Adres: 43-143 Lędziny, Pokoju 4

Strona www: www.kwsa.pl

Ogólny adres e-mail: ziemowit@kwsa.pl

Telefon: 32 224 50 00

Fax: 32 224 55 04

Zarząd: Piotr Niełacny - dyrektor

Struktura właścicielska: KW SA udział: 100%

KOPALNIE

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oddział KWK "Ziemowit"

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.214.184.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!