Koronawirus ma znaczny wpływ na światowy rynek węgla: możliwe różne scenariusze

Koronawirus ma znaczny wpływ na światowy rynek węgla: możliwe różne scenariusze
Sytuacja na światowym rynku węgla jest dynamiczna Fot. PTWP
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: JD
  • Dodano: 10-03-2020 19:01

Zjawisko rozprzestrzeniającej się epidemii koronowirusa, które obejmuje swym zasięgiem nie tylko coraz większą część świata w aspekcie terytorialnym, oddziałuje także na całą globalną gospodarkę, odwracając dotychczasowe trendy rynkowe i tym samym zakłócając obowiązujące prognozy. Niepewność sytuacji co do rozwoju epidemii i ograniczenia krajowej produkcji w Chinach przekłada się na perspektywy niższej produkcji węgla w tym kraju i tym samym na zwiększenie popytu na węgiel importowany, co może korzystnie wpływać na międzynarodowy rynek węgla.

  • Sytuacja wśród producentów oraz konsumentów węgla w lutym 2020 roku była w znacznej mierze zdeterminowana dynamiką rozwoju epidemii koronawirusa, który najbardziej oddziaływał na obszar rynku Azji-Pacyfiku, w tym głównie Chin.
  • Ograniczenia produkcji w tym kraju, które zostały wprowadzone w styczniu w trzech głównych prowincjach produkujących węgiel, tj. Mongolii, Shanxi Wewnętrznej oraz Shaanxi, już na początku lutego przyczyniły się z jednej strony do spadku zapasów w kluczowych portach przeładunkowych.
  • Z drugiej przełożyły się na wzmocnienie cen węgla  pochodzącego z importu, czyli tego o wysokiej zawartości popiołu, importowanego głównie z Australii oraz Indonezji.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: Koronawirus ma znaczny wpływ na światowy rynek węgla: możliwe różne scenariusze

  • miki 2020-03-13 07:31:06
    99% analiz JD pokazuje piękną przyszłość górnictwa czyli wzrost cen. Czy to ma teraz znaczenie dla POlski? Najmniejszych - Górnik w PGG już od kilku lat zarabia więcej niż jest wart wydobyty przez niego węgiel. Idę o zakład, że mimo zwałów i walki z kosztami - dalej biega w soboty by wydobyć już najdroższy węgiel w układzie słonecznym. Co się stanie po wirusie? Nie wiem. Ważne jest tylko jedno - nastąpią zmiany jakościowe, których kierunków nie da się dzisiaj przewidzieć, i próba taka jest bezcelowa - na tym etapie zdarzeń. Na razie mamy kłopot co najmniej dwóch czempionów: Tauron i PGE - oba czempiony padną przed końcem umowy z PGG. Oczywiście na ich gruzach powstanie coś nowego - ale raczej te podmioty - chyba, że państwo dokapitalizuje je miliardami - będą pisowskimi czempionami czyli strukturami politycznymi, takimi jak słynna Stadnina - do której już kolejny rok dopłacamy. Więc może Redaktorze - dac spokój z trendami światowymi? Górnik w PGG zarabia 130 tys. zł brutto. Z kosztami pracy to - nie chce mi się liczyć - powiedzmy 160 tys. czyli ok 40.000 dolarów Dziś - węgiel kosztuje w wersji optymistycznej, 50 USD. Dzieląc jedno przez drugie - mamy 800 ton. czyli wydajność nieosiągalna w PGG..... Dodajmy podobno PGG płaci 3,1 mld podatków i opłat - czyli 15 mln ton wydobytych w PGG idzie na podatki, oraz inwestuje - ile - powiedzmy 1,5 mld złotych co daje 7,5 mln ton węgla. Reasumując z 28 mln ton - 22,5 mln jest warte opłacenie podatków i inwestycje. Więc na płace i całą resztę zostaje 5,5 mln ton ;-) Na pensje w PGG idzie 5 mld ton. Jeśli podzielimy przez 5,5 mln ton - wychodzi 1000 zł za tonę oczywiście nie licząc usług obcych. Reasumując - mamy 17 dzień września 1939 roku, a Redaktor zastanawia się jak na perspektywy wojny w Polsce mają zdarzenia w Chinach w 1939 roku. Strata czasu
    • xyz 2020-03-18 11:11:41
      ściana tekstu, zero przekazu
      • ekonomista 2020-03-18 12:10:12
        To jest dowód na to i oczywista oczywistość ze tylko tacy jak xyz trole, zwąchole i użyteczni idioci nie mają pojęcia o ekonomii.
  • Jacek 2020-03-12 23:39:04
    Już wkrótce będziemy palić koronawirusem, a nie węglem.
  • Emeryt 2020-03-11 14:16:06
    Polskę dotknie wszystko to samo, co dotyka Chin i Włoch. To już tylko kwestia czasu. Tylko głupiec będzie upatrywał w tym cienia szansy dla polskiego górnictwa. Nie będzie tak, że zachorują tylko chińscy górnicy, a naszym się trafi los na loterii i zajmiemy ich miejsce na rynku węgla.
  • Mk 2020-03-11 13:30:57
    Koronowirusem to przez wszystkim spadek zapotrzebowania na surowce. Spadło drastycznie na ropę, a Rosjanie unieruchomili właśnie nowy gazociąg do Chin. Dlaczego więc z węglem miało by być inaczej?
  • Dariusz 2020-03-11 07:40:02
    Węgiel się wydobywa, nie produkuje.
    • Luj 2020-03-13 11:14:32
      Syneczku mało wiesz po wydobyciu trafia do przeróbki gdzie jest obrabiany tak jak ropa w rafinerii wieć oszczędź waść wstydu !!!!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.240.77
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!