Były prezes Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego, Maksymilian Klank, został w poniedziałek ponownie wybrany prezydentem Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal
Stowarzyszenie Euracoal skupia związki pracodawców i producentów węgla z kilkunastu krajów Europy. Reprezentuje przemysł węglowy m.in. wobec Komisji Europejskiej; jest najważniejszą organizacją w europejskim górnictwie. Klank to pierwszy Polak, który stoi na jej czele.
Wśród swoich głównych zadań jako szefa Euracoalu, Klank wymienia promocję węgla jako paliwa oraz działanie na rzecz czystych, nowoczesnych technologii jego wykorzystania.
Euracoal (The European Association for Coal and Lignite) jest stowarzyszeniem zrzeszającym organizacje z kilkunastu krajów (Austria, Belgia, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Grecja, Hiszpania, Polska, Czechy, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia i Serbia), zajmującym się zagadnieniami związanymi z górnictwem węgla kamiennego i brunatnego.
Z danych stowarzyszenia wynika, że światowe zużycie węgla rośnie w tempie ok. 5 proc. rocznie i wszystko wskazuje na to, że tendencja ta się utrzyma. W ślad za tym idzie rozwój czystych technologii korzystania z węgla. Szacuje się, że w ciągu kilku lat światowe zapotrzebowanie na węgiel wzrośnie z 4,2 mld ton w 2005 r. do ok. 5 mld ton rocznie. Motorem wzrostu są Chiny.
Polska jest ósmym producentem węgla na świecie, z wydobyciem ponad 90 mln ton rocznie. Najwięksi producenci i użytkownicy węgla to Chiny (blisko 2 mld ton), USA (poniżej 1 mld ton), Indie, Australia, RPA, Rosja, Indonezja i Polska.
Maksymilian Klank ma 53 lata, wykształcenie ekonomiczne. Był związany z nieistniejącą już kopalnią "Niwka-Moderzejów" w Sosnowcu, potem był prezesem Katowickiego Holdingu Węglowego i Kompanii Węglowej. Obecnie jest wiceprezesem giełdowego Fasingu SA i prezesem Związku Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego. Jest żonaty, ma syna. W przeszłości wyczynowo uprawiał judo. Jeździ na nartach, gra w tenisa.