Mamy już najgłębsze kopalnie na świecie. Czas budować nowe

Mamy już najgłębsze kopalnie na świecie. Czas budować nowe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Jerzy Dudała
    Jerzy Dudała
  • Dodano: 19-11-2019 06:01

Trzeba myśleć o udostępnianiu nowych złóż. W Jastrzębskiej Spółce Węglowej inwestuje się w złoże Bzie-Dębina. Z kolei Bogdanka duże nadzieje wiąże ze złożem Ostrów, a Polska Grupa Górnicza ze złożem Imielin Północ. Oczekujemy, że w tych nowych udostępnionych złożach poziom zagrożeń będzie niższy, a warunki eksploatacji bardziej korzystne. A zatem zmierzanie ku nowym obszarom eksploatacji jest jak najbardziej słuszne - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL prof. Stanisław Prusek, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Stanisław Prusek wskazuje, że szans dla górnictwa węglowego należy też upatrywać w karbochemii, w przetwórstwie węgla.
  • Jego zdaniem nie zanosi się na zmianę kursu UE w odniesieniu do węgla.
  • Prof. Stanisław Prusek będzie uczestniczył w konferencji Górnictwo, która odbędzie się już 22 listopada w Katowicach.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: Mamy już najgłębsze kopalnie na świecie. Czas budować nowe

  • Informator880 2019-11-23 20:20:40
    Uważam że górnictwo nie jest zagrożone długoterminowo ze względu na to iż zachód nie będzie chyba odbierał prądu z elektrowni wiatrowych z Polski bo ma wystarczające moce u siebie obecnie to spowoduje plajtę dostawców prądu z turbin wiatrowych którzy przegrają z związkami zawodowymi Energetyków i Górników w ten sposób właściciel ferm wiatrowych będą zmuszeni sprzedawać prąd państwu by się utrzymać na minimum lub sprzedają turbin państwu z programu 100 miliardów na oze w te sposób energetyka z węgla i górnictwo utrzymają się niezagrożone. Chyba że oni będą nalegać do rządu iż zostają oszukani na prądzie w a rząd zażąda zapłaty od zachodu znaleźne dla mnie Czyli Krystiana Andrzeja Szkudelskiego numer telefonu +48728797897 radzę to zgłosić do trybunałów międzynarodowych ja zgłosiłem to do instytucji krajowych.
  • Informator880 2019-11-23 20:08:58
    Pisałem do pana premiera i rady krajowej wiązu zawodowego górników i chyba opozycji ile kosztuje budowa kopalni węgla kamiennego opierając się na artykułach dziennikarzy 500 milionów złotych a oni stawiają za kilka miliardów złotych nie lepiej pociągnąć tunel do nowych złóż chyba będzie tańszy niż budowa nowej kopalni która będzie kosztować miliardy a według dziennikarzy 500 milionów złotych chyba mniejsze zagrożenie wybuchem metanu bo dłuższy chodnik (tunel). Pisałem do Związek Zawodowy Górników w Polsce Rada Krajowa na ich maile z konta yahoo krystianszkudelski@yahoo.com na ich mail radakrajowa@zzg.org.pl mój numer telefonu to +48728797897 Napisał Krystian Andrzej Szkudelski
  • Analityk 2019-11-19 14:29:49
    Kopalń coraz mniej za to liczba urzędasów żerujących na upadającym górnictwie wciąż pozostaje na tym samy lub wyższym poziomie ,a jeden mądrzejszy od drugiego , a wydobycie starcza na zaspokojenie osiedlowej kotłowni.
  • obserwator 2019-11-19 13:01:55
    Mamy już najgłębsze kopalnie na świecie i najdroższy węgiel na świecie więc szybko rosną ceny energii i ciepła. W dodatku my biedacy jeszcze topimy ciężkie miliardy na pomoc do wiecznie nierentownego górnictwa zamiast je zlikwidować tak samo jak już to dawno zrobili bogaci Anglicy, Francuzi i Niemcy którzy kupują tani węgiel z importu. Ciekawe kto ma budować te nowe kopalnie jak górnictwo jest bankrutem i jest rentowne tylko na papierze? Czasy budowy nowych kopalń z pieniędzy podatników jak w komunie już dawno bezpowrotnie minęły i już nigdy nie wrócą. . Dlatego szybko idące spowolnienie gospodarcze zatopi całe nierentowne górnictwo z najdroższym węglem na świecie a szybko rosnące ceny energii i ciepła będą obniżać konkurencyjność całej gospodarki.
  • jang. 2019-11-19 11:44:42
    Tak dygresja do artykułu.Pan Profesor jak gdyby z konspektu partyjnego przypomina wielokrotnie o decyzjach Unii ,które obligują do polityki klimatycznej zmierzającej do likwidacji DOTYCHCZASOWEGO sposobu korzystania z paliw kopalnych. A tak od siebie to uważa,ze nadal można i należy patriotycznie truć Polaków i atmosferę?? Alarm tysięcy naukowców o realnej groźbie katastrofy klimatycznej to propagandowy wymysł??

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.134.157
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!