Minister klimatu: 2049 rok obowiązującym terminem odejścia od węgla

Minister klimatu: 2049 rok obowiązującym terminem odejścia od węgla
Anna Moskwa (fot. PAP/Paweł Supernak)
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Anna Trojanowska
    PAP/AT
  • Dodano: 30-03-2022 12:01

2049 rok zapisany w umowie społecznej jest datą obowiązującą jako termin odejścia Polski od węgla - zapewniła minister klimatu Anna Moskwa. Podkreśliła też potrzebę uelastycznienia tzw. ustawy odległościowej; nie wskazała jednak perspektywy czasowej planowanej nowelizacji.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Minister klimatu zapewniła, że 2049 rok z umowy społecznej jest datą obowiązującą jako termin odejścia Polski od węgla. W podpisanej w 2021 r. umowie społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa kamiennego ustalono terminy zakończenia eksploatacji węgla kamiennego w poszczególnych kopalniach w perspektywie do końca 2049 roku.

Odnosząc się do rozwoju OZE i nowelizacji tzw. ustawy odległościowej Moskwa podkreśliła, że w rewizji polityki energetycznej rząd stawia na zwiększenie rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie i morzu. "To oznacza rewizję planu gospodarowania morskiego i sprawdzenia możliwości potencjału nowych lokalizacji" - powiedziała szefowa MKiŚ.

"W przypadku lądowej energetyki wiatrowej, to jest kontynuacja już rozpoczętej zmiany ustawy" - dodała. Przypomniała, że w projekcie nowelizacji ustawy odległościowej, w której zapisano zasadę 10H, założono przejście od sztywnych ram w kierunku dialogu społecznego, uzgodnień z gminą i lokalną społecznością.

Podkreśliła, że ze względów bezpieczeństwa i względów środowiskowych minimalna odległość pomiędzy budynkami mieszkalnymi a wiatrakami musi być zachowana. "W projektowanej ustawie jest 500 metrów. Między 500 m a 10 h jest przestrzeń na dialog. Jest to ważna decyzja dla lokalnej społeczności, która ma prawo głosu i ma prawo zdecydować, w jakiej odległości chciałaby mieć te wiatraki. Jesteśmy przekonani, że uelastycznienie tych przepisów jest potrzebne" - powiedziała Moskwa nie wskazując jednak perspektywy czasowej planowanej nowelizacji.

Obowiązująca zasada 10h wymaga, aby odległość pomiędzy budynkiem mieszkalnym a elektrownią wiatrową była równa przynajmniej dziesięciokrotności całkowitej wysokości elektrowni wiatrowej. Prace nad projektem nowelizacji ustawy rozpoczęto na początku 2020 r. Projekt noweli przewiduje utrzymanie wprowadzonej w 2016 r. generalnej zasady 10H. Miejscowy plan zagospodarowania będzie mógł zezwolić na mniejszą odległość od budynku, ale nie mniej niż 500 m.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: Minister klimatu: 2049 rok obowiązującym terminem odejścia od węgla

  • Paweł 2022-04-02 07:27:17
    To tak jak z polską myślą techniczna ,polak coś zaprojektuje fajne to jest ekonomiczne,ale i tak (...) z tego bo polski rząd tego nie wdroży do produkcji a Szwab patent za grosze wykupi ,po co u nas cokolwiek produkować .I tak samo jest z węglem można przecież zastosować nowe technologie spalania ,gaz też wytwarza CO2 ,ale nie bo Szwab każe być zależny od ruskich a czemu nie.
  • RR 2022-03-30 19:50:17
    Pani Minister, po co odchodzić od węgla, mamy go na minimum 200lat, wystarczy zacząć wyłapywać CO2, Japonia buduje nowe elektrownie węglowe, Australia z Japonią mają technologie czystych elektrowni węglowych. Możemy być samodzielni, silni jak Norwegia, odchodzenie od węgla to najgorsze co możemy zrobić
    • Lol 2022-03-31 07:25:16
      Zalewska już wyłapuje, prosto w reformy, ostatnio chwaliła się tym w PE.
  • Stop temu 2022-03-30 15:58:59
    I co będą robić związkowcy z górnictwa? Co mają iść do pracy, dajcie spokój
  • Manqt 2022-03-30 13:21:55
    Droga pani to czym ogrzewać gospodarstwa domowe? W składzie opału tona węgla kosztuje prawie 1900 pln, na stronie PGG około 850, gaz drogi jak cholera, wciskacie dotacje na pompy ciepła żeby później drastycznie podnieść ceny energii elektrycznej. Niby kasa idzie na jakieś inwestycje, a tu gdzie mieszkam przez 13 lat ENEA nie zainwestowała ani złotówki w modernizacje. Nadal chcecie ludzi oszukiwać?
    • as 2022-03-30 15:06:38
      Czytać nie umiesz? Umowa społeczna była. Z Niemcami oczywiście
    • Karol 2022-03-30 19:26:02
      Jak to czym palic brykietem z wegla brunatnego. Fabryka w Cottbus przy granicy z Polska w zwiazku z kryzysem produkuje pelna moca 24 H na dobe bo tak sie Niemce na brykiet rzucili
  • Ekolog 2022-03-30 12:59:23
    Myślałem że dzięki naszej opłacanej w rublach ekoDezinformacji uda się to szybciej zamknąć. Czuję ból w klatce chyba mam zawał.
    • Lol 2022-03-31 07:27:36
      Spokojnie, to nie zawał. Miałeś incydent kałowy podczas snu.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.24.215
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!