Minister popiera zmianę systemu górniczych wynagrodzeń. Związki otwarte na dyskusję

Minister popiera zmianę systemu górniczych wynagrodzeń. Związki otwarte na dyskusję
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: Jerzy Dudała
 • Dodano: 19-09-2019 06:02

Wiceminister energii Adam Gawęda wskazuje, że chciałby, żeby w spółkach węglowych doszło do zmian systemu wynagrodzeń i powiązania tych wynagrodzeń z uzyskiwanymi efektami. Związkowcy deklarują, że są otwarci na dyskusję. Jednak łatwo nie będzie. - Niestety środek do tego celu, jakim powinno być w spółkach węglowych przyjęcie układów zbiorowych, nadal nie został zrealizowany - komentuje dla WNP.PL szef Sierpnia 80 Bogusław Ziętek. A prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Olszowski wskazuje, że od lat jest ogromny opór przed powiązaniem wynagrodzeń z osiąganymi wynikami.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • W górnictwie potrzeba szybkich i poważnych rozmów na temat postulowanych zmian w systemie górniczych wynagrodzeń czy też w organizacji pracy.
 • Bez koniecznych zmian rodzime spółki mogą być w coraz trudniejszej sytuacji, a węgiel spalany w polskich elektrowniach w znacznej części będzie pochodził z importu.
 • O tym zadecyduje ekonomia i konkurencyjność polskich kopalń. Niestety pogarszają się w nich warunki geologiczne, występują poważne zagrożenia tąpaniami i zagrożenie metanowe.

- Chciałbym, żeby w spółkach doszło do zmian systemu wynagrodzeń i powiązania tych wynagrodzeń z uzyskiwanymi efektami - mówi dla portalu WNP.PL Adam Gawęda, wiceminister energii, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa. - To jest kierunek właściwy i głównie młoda część załóg się o to dopomina. Ten kierunek zmian systemu wynagrodzeń jest potrzebny i on podąża za nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie organizacji pracy, która również pozwoli na poprawę efektywności. Mówimy tu o kompleksie różnych rozwiązań i działań, które razem dopiero będą dawały efekty - podkreśla wiceminister Gawęda.

Co z tymi układami zbiorowymi?

Co na to przedstawiciele strony społecznej? - My jesteśmy otwarci na tego typu dyskusję - deklaruje w rozmowie z portalem WNP.PL Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80. - Też nam zależy na tym, aby powiązać wynagrodzenia z efektywnością. Ale trzeba pamiętać o tym, że wymagać to będzie dodatkowych środków oraz żeby nie dzielić załóg górniczych, bo nie tylko ci, którzy pracują w ścianach, odpowiadają za wydobycie. Niestety środek do tego celu, jakim powinno być w spółkach węglowych przyjęcie układów zbiorowych, nadal nie został zrealizowany - zaznacza Bogusław Ziętek.

Jego zdaniem niezrozumiałą w tej sprawie pozostaje bierność i indolencja zarządów spółek węglowych.

- W Jastrzębskiej Spółce Węglowej gotowy, wynegocjowany układ leży w szufladzie, a w Polskiej Grupie Górniczej zarząd o negocjowaniu nowego układu tylko mówi, nie robiąc nic w tej sprawie - podkreśla Bogusław Ziętek. - Strona związkowa gotowa jest na przyjęcie układów zbiorowych w spółkach do końca 2019 roku. W ramach tych układów rozwiązane zostałyby kwestie, o których mówi wiceminister energii Adam Gawęda, a ludzie na kopalniach wiedzieliby, ile im się należy za wykonanie ich pracy - podsumowuje Bogusław Ziętek.

Prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Olszowski wskazuje, że zmiany są potrzebne i należy powiązać płace z wynikami.

- Należy zastanowić się nad tym, aby uzależnić wysokość wynagrodzeń od wydajności pracy - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL Janusz Olszowski. - Niestety od lat jest ogromny opór materii w tym zakresie. 

Wolumen węgla dla polskiej energetyki pozostanie w perspektywie wieloletniej na zbliżonym poziomie do obecnego. Tu rysuje się więc wyzwanie dla menedżerów spółek węglowych, aby wydobycie w kraju wychodziło naprzeciw zapotrzebowaniu rodzimego rynku.

Szczególną rolę do odegrania będzie tu miała nasza największa węglowa spółka, czyli Polska Grupa Górnicza, zatrudniająca ok. 42 tys. osób.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (42)

Do artykułu: Minister popiera zmianę systemu górniczych wynagrodzeń. Związki otwarte na dyskusję

 • antyryl 2019-09-23 11:52:53
  Powiązanie z wynikami - ok. Czyli jak znowu będzie strata, to górnicy ze swojej kieszeni dopłacą? Jestem za.
 • andrus 2019-09-20 20:35:02
  70% tak zwanych górników dołowych powinno pracować do 55 r życia.Śmieją się z ludzi w wieku 45 l na emeryturze i sobie dorabiają w pełnym wymiarze czasu i nic im nie dolega i są zdrowi i oszukują zus legalnie 3.2 tyś na rękę a reszta pod stołem że by nie stracić części emerytury to już plaga na 27 osób które znam 19 pracuje .Dodam że co nie którym przyznano 5.2 tyś emerytury w tym roku i jeszcze im mało.
 • WOJCIECH 2019-09-20 12:40:10
  Niech wreszcie zostanie podana ilość zatrudnionych w górniczej administracji. Chciałbym wiedzieć ilu jest urzędników i działaczy w proporcji do pracujących pod ziemią. Podejrzewam, że na plecach 500 górników dołowych wiezie się 1000 tak zwanych górników, gotowych do protestów ze śrubami i łańcuchami. Górnicy dołowi powinni zarabiać godnie i powinni być przez pracodawcę dobrze ubezpieczeni i zabezpieczeni. Ale różne Ziętki pasożytujące na górnikach powinny być odstawione od górniczej kasy i piersi. Bo jakie może być wytłumaczenie, że węgiel dostarczany tysiące kilometrów z Mozambiku albo Australii jest tańszy od wydobywanego w Polsce?
 • Jo-han--ys. 2019-09-20 09:13:16
  W jaki parametrach ma ta wydajność mierzona.Dla przykładu podam zakład posiada 80 % biurokracji reszta fizyczni.Czyli wychodzi że 20 % musi efektywnie robić na resztę .Drugi przykład są roboty przodkowe prowadzone w różnych warunkach a więc ci w dobrych warunkach zarobią więcej ?Czy efektywnośc P. Gawędy będzie mierzona w jednostkach czy w całości zakładu ?
  • miki 2019-09-20 09:39:52
   ZAnim pis zataił dane dotyczące róznych aspektów gornictwa, to proporcja pracowników spelniała kryteria swiatowe. Jak jest dziś - nie wiem - pis przestało podawac oczywiste statystyki. Jak mierzyć wydajność? w Gawędach - zrobi się takie jednostki. Na całym swiecie wydajność liczy się w odniesieniu do zakładu (choć nikt nie zabrania oparametryzować poszczegolne jednostki produkcyjne). Tak czy inaczej premia za wydajność jest mało prawdopodobna. Raczej powinna być premia od wyniku. Np w tym roku górnicy z PGG i JSW dostali premię za pogorszenie wyników z zeszłego roku.
 • Górnik 2019-09-19 16:44:56
  Zyski z wyników. A co gdy ściana nie jedzie bo np. warunki geologiczne, sypie lub gazuje. Albo niewłaściwe zarządzanie. Górnik robi swoje i ma z nie swojej winy robić za miskę ryżu kilkaset m pod ziemią?
  • Podatnik z Krakowa !!! 2019-09-20 18:24:41
   to co przyspawało cie do kopalni, idź i odnalez sie cwany na rynku pracy, ale nie górnicy sa na to zbyt prymitywni, zapłakali by sie na śmierć. Z resztą widać to po tych co odeszli z kopalni na wcześniejsze emerytury, większośc stała sie alkoholikami i lumpami spod budki z piwem, dlaczego, ano właśnie dlatego , ze nie tylko nic innego nie potrafia, ale nie potrafia samodzielnie myśleć, jak trepy ( kiedyś ) w wojsku. Jedno co umieja perfekcyjnie to wołac kasę od podatnika, bez względu na wszystko, pazerni i prymitywni, a społeczeńśtwo ich od lat utrzymuje, jak dłuogo jeszcze , pytam jak długo tak można , bez honoru i ambicji, kiedyś klaskali Gierkowi i PZPR, teraz... każdy widzi komu, i to wszystko , żeby dostać wiecej i więcej nie swojego !!!
   • miki 2019-09-21 05:44:31
    a po co ludzi obrażasz? Można identyczny - w sensie wymowy - tekst napisać bez obrażania kogokolwiek. A mimo wszystko warto, by wnp różniło się od innych forów
   • Podatnik z Krakowa !!! 2019-09-22 17:45:52
    bo do nich tylko taki tekst dociera, pisanie okrągłych słówek traktują jako słabość i przynależność do LGBT !!!! Jakiego to języka używaj górnicy i związkowcy, odnośnie reszty społeczeństwa na swoich bolszewickich ( lewicowych) manifestacjach, rządąc bezwarunkowego spełniania ich żądań, oni nie liczą sie z tym, ze pieniądze nie rosną na drzewach, oni nie rozumieją ( albo nie chcą) , ze to reszta społeczeńśtwa ciężko pracuje i płaci podatki, a będzie jeszcze "ciekawiej", dla tej myślącej i inwestującej grupy społecznej. To co może Jaśnie Wielmożni Panowie Górnicy, litości bo społeczeństwo już nie moze Was tak długo utrzymywać, Może Panowie swoje permanentne żądania trochę ograniczycie, może Wasze jaśnie wielmożne zw. zawodowe nie beda generowac takich kosztów dla kopalni, etc. etc. Co tak mam do nich pisać, to przyniesie efekt opamiętania sie ????
  • antyryl 2019-09-23 11:53:41
   To jakim prawem żądasz powiązania z wynikami, skoro nie masz na nie wpływu?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.250.73
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!