Minister Postolski: nie będzie czystek w górnictwie

Minister Postolski: nie będzie czystek w górnictwie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 28-11-2007 11:37

Rozstrzyganie nawet najtrudniejszych spraw w dialogu ze stroną społeczną, "chłodną i rzeczową" analizę sytuacji górnictwie oraz niepodejmowanie żadnych pochopnych decyzji, także kadrowych, deklaruje nowy wiceminister gospodarki Eugeniusz Postolski, który ma w resorcie zająć się górnictwem.

- Jestem zwolennikiem dialogu. Uważam, że sprawy górnictwa nie mogą rozstrzygać się na ulicy, za pomocą kilofów czy jajek, ale w rozmowach przy stole negocjacyjnym; z doświadczenia wiem, że zawsze strony mogą spotkać się gdzieś pośrodku wzajemnych oczekiwań - powiedział w środę PAP wiceminister, który we wtorek po południu odebrał nominację na to stanowisko.

55-letni Postolski dobrze zna górnictwo - w przeszłości był m.in. dyrektorem kopalni "Makoszowy" w Zabrzu, prezesem Katowickiego Holdingu Węglowego (w okresie reform Janusza Steinhoffa), wiceprezesem Wyższego Urzędu Górniczego. Szefował też m.in. piłkarskiej drużynie Górnika Zabrze.

Mówiąc o trudnych sprawach, wymagających kompromisu i rozwiązania w dialogu ze stroną społeczną, Postolski wymienił obecną presję płacową ze strony związków zawodowych, które grożą strajkiem w razie niespełnienia ich żądań. Wiceminister zapewnił, że poważnie traktuje problem stawiany przez związki.

- Sygnały strony społecznej także w tej sprawie należy traktować bardzo poważnie - powiedział wiceminister, unikając jednak odpowiedzi na pytanie, jaki wzrost płac ponad obowiązujący wskaźnik wzrostu wynagrodzeń byłby możliwy jeszcze w tym roku.

Zdaniem wiceministra, konieczne jest "chłodne i rzeczowe" spojrzenie na sytuację w górnictwie, także w zakresie oceny zarządzania spółkami węglowymi. Obawy przed "personalną czystką" w branży nazwał nieuzasadnionymi spekulacjami. Zapewnił, że nie ma mowy o obsadzaniu stanowisk w firmach górniczych "z klucza politycznego"; a jeżeli będą zmiany kadrowe, szefowie firm na pewno nie będą dowiadywać się o nich - jak bywało w przeszłości - z faksu czy przez telefon.

- Będzie analiza sytuacji w spółkach, ale na pewno nie będzie pochopnych decyzji. Trzeba spojrzeć chłodnym okiem i uważać, aby nie wylać dziecka z kąpielą, potrzebna jest ciągłość. Zarządzanie górnictwem musi opierać się na dobrych menedżerach o uznanych kwalifikacjach - na naukę nie ma czasu - ocenił Postolski.

Pytany o perspektywę częściowej prywatyzacji spółek węglowych przez giełdę (w środę znane będą wyniki referendum w tej sprawie w Katowickim Holdingu Węglowym), wiceminister zapowiedział wnikliwą analizę tej sprawy, której efektem powinno być przedstawienie zalet i wad takiego procesu. Zapowiedział konsultacje w tej sprawie między resortami gospodarki i skarbu.

Według Postolskiego, choć nie nastąpił jeszcze szczegółowy podział kompetencji w ramach nowego kierownictwa resortu gospodarki, jego rolę należy widzieć szerzej niż tylko w kontekście górnictwa węgla kamiennego. Podkreślił, że branżę należy postrzegać jako część całej gospodarki, a także przez pryzmat funkcjonowania całego kompleksu paliwowo-energetycznego oraz przyszłości regionu, gdzie skoncentrowane są kopalnie węgla.

Za jeden z najistotniejszych w najbliższej przyszłości problemów wiceminister uznał kwestię porozumień cenowych między górnictwem i energetyką (Kompania Węglowa chce podnieść ceny węgla dla energetyki o 15 proc. - PAP). Jak mówił, ten problem należy widzieć w kontekście sytuacji w energetyce, przede wszystkim ewentualnego uwolnienia cen energii.

Górniczy związkowcy pozytywnie oceniają fakt, że nowy wiceminister jest postacią z branży górniczej, wywodzącą się ze Śląska. Zastrzegają jednak, że z ocenami jego działań wstrzymają się do czasu pierwszych rozmów i decyzji.

- Po czynach ich będziemy sądzić - powiedział PAP szef górniczej "Solidarności", Dominik Kolorz. - Czy będzie miał na tyle merytorycznego podejścia do sektora górniczego i na tyle siły, by ten sektor był normalnie zarządzany - zobaczymy. Życzę powodzenia - dodał.

- Jednego premier Pawlak dotrzymał, bo jest to osoba ze Śląska" - zaznaczył Kolorz, nawiązując do wypowiedzi wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, który w ostatnią środę - podczas wizyty w pierwszą rocznicę katastrofy w kopalni "Halemba" - nie wykluczył, że stanowisko wiceministra ds. górnictwa obejmie właśnie kandydat ze Śląska.

Również wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce (ZZGwP) Wacław Czerkawski, choć zastrzegł, że dotąd "bezpośrednio nie miał z Postolskim do czynienia", dobrze ocenił fakt, że wiceminister ds. górnictwa wywodzi się ze Śląska i z samej branży. "Jak się to przełoży na naszą współpracę - zobaczymy. Prześledziłem jego karierę - z górnictwem jest związany, co prawda ministerstwo to inny poziom, ale uważam, że będzie dało się dogadać" - powiedział PAP Czerkawski.

Jako "osobę zgodną z oczekiwaniami" ocenił nowego wiceministra ds. górnictwa przewodniczący związku zawodowego "Sierpień 80" Bogusław Ziętek. Jak dodał, fakt że Postolski wywodzi się z regionu i przeszedł wszystkie szczeble górniczej kariery, "pozwala dobrze oceniać jego przygotowanie". Ziętek zaznaczył, że wiceminister z chwilą powołania stanie się dla związkowców stroną w trwającym konflikcie na tle wynagrodzeń.

Szef "Sierpnia 80" wyraził też nadzieję, że fakt wywodzenia się Postolskiego z branży ułatwi przekonanie rządu do odstąpienia od zapowiadanej przez rząd Jarosława Kaczyńskiego prywatyzacji, a szukanie alternatywnych źródeł finansowania górnictwa np. poprzez emisję obligacji.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Minister Postolski: nie będzie czystek w górnictwie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.92.49
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!