Morawska-Stanecka: kopalnie nie mają węgla na 200 lat. Co najwyżej na kilkanaście

Morawska-Stanecka: kopalnie nie mają węgla na 200 lat. Co najwyżej na kilkanaście
Gabriela Morawska-Stanecka wzięła udział w debacie wyborczej portalu WNP.PL oraz PortalSamorzadowy.pl fot. Kancelaria Senatu/Wojciech Grzędziński

Dziś o kopalniach zazwyczaj mówimy w kontekście sytuacji epidemiologicznej, jednak problem górnictwa to jedno z najistotniejszych gospodarczych zagadnień. Od lat rządy szukają odpowiedzi na pytanie: co po górnictwie? I od lat nikt nie potrafi stworzyć akceptowalnego przez wszystkich planu "na życie po węglu".

- Nie jest prawdą, że Polskie kopalnie mają węgla na 200 lat.  Niektóre z kopalń na Śląsku mają węgla na kilka lat w obecnie eksploatowanych zasobach. Jeśli chcemy robić to dalej, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nas na to stać? Pierwsza kwestia to finanse.  Kopalnie poniżej jednego kilometra są bardzo metanowe i przez to niebezpieczne dla ludzi. Po drugie, musimy wziąć kwestie energetyczne pod uwagę - mówiła senator Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy, przedstawicielka sztabu wyborczego Roberta Biedronia. 
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (19)

Do artykułu: Morawska-Stanecka: kopalnie nie mają węgla na 200 lat. Co najwyżej na kilkanaście

  • Ben 2020-06-30 06:05:43
    Jakie ma znaczenie czy była na dole? Jeśli mówi o tym, ok. Ale niech mówi rozsądnie. Wchodzi OZE. I dobrze. Potrzeba mixu energetycznego, ale póki co nie ma co mówić o całkowitym odejściu od węgla. Ostatnia sytuacja z awariami w energetyce pokazała co nam grozi kiedy porzucimy własne surowce. Sąsiedzi chętnie nam sprzedali, ale cena energii skoczyła o 650%. Zasoby są. Trzeba tylko umiejętnie z nich skorzystać. Japonia nie ma własnych zasobów węgla, ale elektrownie węglowe buduje i korzysta. A szkoda dla środowiska? Jaka szkoda?! W elektrociepłowniach na parametry ultranadkrytyczne emisja bliska 0.
    • WOJCIECH 2020-07-17 11:14:24
      Troszke sie Pan pomylił, ale cóż... 1 - Przede wszystkim Japonia buduje elektrownie węglowe, ale.... * emisje z nich mają zostać wyłapane przez CCS, co drastycznie zwiększy koszty. * sq;e elektroznie mają być silnie zaawansowane technologicznie co także mocno podniesie koszt ich budowy. Te dwa warunki sprawiąm, że koszt generacji prądu będzie znacznie większy niż z elektrowni atomowych. Ale Japonia jest gotowa na to, aby tylko nie musieć mieć elektrowni jądrowych (po Fukishimie nie ma o tym mowy) 2 - Po drugie, nawet najbardziej wydajne elektrownie nadkrytyczne nie są i nigdy nie będą nieemisyjne. Stosuje się nazwę niskoemisyjne co znaczy że emituja mniej niż tradycyjne (około 500 g CO2 / kWh w porównaniu do 850 g CO2 / kWh w tradycyjnym) Pozdrawiam
  • Jorg 2020-06-29 13:03:11
    Zasobów może mamy na 200 lat, ale Pani Senator ma rację, że, w większości, czynnych kopalń na Śląsku węgla jest na kilka lat eksploatacji. Co z tego, że są duże zasoby gdzieś obok albo głęboko? Ani jak sięgnąć ani kasy na wielkie inwestycje. Silesia też ma duże zasoby i co?- Czesi nie widzą perspektyw. Pani Senator ma merytoryczne wsparcie - jej mąż jest inżynierem górnikiem, który całe zawodowe życie pracował w górnictwie węglowym (od Ziemowita do PGG).
    • gliwice2009 2020-06-29 19:14:35
      Na jakich stanowiskach pracował ? jak długo ?
      • Romi 2020-06-29 19:37:15
        Od górnika do nadgórnika
      • Jorg 2020-06-29 20:34:02
        Od 1980 jako stażysta na Ziemowicie aż do kierownika robót, potem Czeczot, Janina, Kompania Węglowa (dyrektor techniczny w Centrum Zachód) i do emerytury w PGG.
  • gliwice2009 2020-06-28 23:35:53
    "Kalendarz Klimatyczny kandydata Lewicy w wyborach prezydenckich zakłada odejście od węgla do 2035 roku" - czyli za 15 lat KWB Bełchatów , Elektrownia Rybnik, Połaniec, Łagisza, itd kończą życie. Co w zamian ? kto zbuduje ? kto sfinansuje ?
    • Ben 2020-07-03 09:10:03
      Nikt i nic. Kandydat Lewicy jak jeździł dwie przecznice rowerem do urzędu miejskiego, tak teraz wsiądzie na rower by kręcić dynamem.
      • gliwice2009 2020-07-04 10:03:57
        Pytam poważnie
  • gliwice2009 2020-06-28 23:31:33
    "musimy wziąć kwestie energetyczne pod uwagę" - co to znaczy "wziąć pod uwagę" ?, co to są kwestie energetyczne ? co to znaczy "musimy" ? kto musi ? co musi ? To jest portal branżowy i wypowiedź na poziomie dyskusji politruków w tv jest nie do przyjęcia.
  • gliwice2009 2020-06-28 23:26:26
    " Nie jest prawdą, że Polskie kopalnie mają węgla na 200 lat. Niektóre z kopalń na Śląsku mają węgla na kilka lat w obecnie eksploatowanych zasobach." - zwaram uwagę, że terminy "kopalnie mają węgiel" i "kopalnie obecnie eksploatują" opisują dwie różne rzeczy. Wypowiedź jest skonstruowana tak jakby mowa była o tym samym.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.179.37
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!