Z informacji, jakie docierają do portalu WNP.PL wynika, że w 2022 roku może nam zabraknąć na krajowym rynku nawet około 9 mln ton węgla (niektóre szacunki wskazują, że nieco mniej, a inne, że nawet trochę więcej). Z tego połowa stanowić będzie to, czego zabraknie w sektorze komunalno-bytowym. Natomiast druga połowa dotyczyć będzie energetyki zawodowej.
- W czwartek 7 kwietnia 2022 roku wstępne porozumienie w sprawie nowego, piątego pakietu sankcji osiągnęli ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej.
- Takie porozumienie wymagało zatwierdzenia przez Radę, co stało się w piątek w ramach tzw. procedury pisemnej.
- Pakiet zakłada zakaz zakupu i importu węgla oraz innych stałych paliw kopalnych do Unii, jeśli pochodzą one z Rosji lub są z Rosji eksportowane - począwszy od sierpnia 2022 roku. Import węgla do UE wart jest obecnie 8 mld euro rocznie.
- Jeżeli chodzi o embargo na węgiel z Rosji, to w branży węglowej wszyscy czekają aż ta ustawa o zakazie importu rosyjskiego węgla wejdzie w życie, jeszcze Senat ma się tym zająć i prezydent ją potem podpisać - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL szef firmy handlującej węglem z Górnego Śląska.