Na międzynarodowym rynku węgla patrzą głównie na Australię i Chiny

Na międzynarodowym rynku węgla patrzą głównie na Australię i Chiny
Na rynku węgla sporo się dzieje. Fot. arch.
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: JD
  • Dodano: 10-12-2020 21:29

Listopad 2020 roku na międzynarodowym rynku węgla stanowił dalszą kontynuację październikowego trendu rosnących rozpiętości indeksów cenowych między największymi światowymi terminalami węglowymi. Sytuację na rynku europejskim determinowała głównie kurcząca się podaż surowca kolumbijskiego i rosyjskiego oraz zwiększony popyt, co w obliczu nadchodzącej zimy w tej części rynku sprzyjało wzrostom indeksu CIF ARA. Nie bez znaczenia był przy tym wzrost cen ropy, na które oddziaływały pozytywne informacje dotyczące szczepionki na Covid-19.

  • Obszar rynku europejskiego, mimo, iż umacniał się na przestrzeni całego miesiąca, zwiększając swoje zyski z tygodnia na tydzień, nie odnotował znaczącego wzrostu indeksu CIF ARA.
  • Natomiast rosnące napięcia polityczne w obszarze Azji-Pacyfiku między Chinami a Australią doprowadzają do dywersyfikacji światowych przepływów handlowych i rosnących cen surowca z RPA, Wietnamu i Rosji.
  • Sytuacja na obszarze Azji-Pacyfiku zdeterminowana napięciami między Chinami a Australią zaczyna coraz bardziej przypominać węzeł gordyjski.

Różnie w dostępności surowca

Dostępność surowca z Kolumbii w eksporcie jest teraz znacznie poniżej poziomów historycznych, co stanowi konsekwencję trwających tam akcji strajkowych od końca sierpnia, podczas gdy dostępność rosyjskiego surowca kurczy się z uwagi na silne zapotrzebowanie krajów basenu Morza Śródziemnego.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Na międzynarodowym rynku węgla patrzą głównie na Australię i Chiny

  • Zocha 2020-12-12 08:52:37
    Trzy,cztery lata i nie będzie problemów z polskim górnictwem.Po prostu już go nie będzie i tych hien ze ZZ.
  • Analityk 2020-12-11 09:18:28
    Utworzono największa strefę wolnego handlu od Harbinu przez Seul ,Tokio ,Hanoi , Laos Bangkok ,Phnom Penh, Kuala Lumpur , Singapur ,wszystkie wyspy Indonezji do Sydney i Wellington ... bez udziału USA i Unii Europejskiej !!! umożliwiające swobodną wymianę towarów bez płacenia ceł między 2,2 miliarda ludzi !!! Postanowienia dotyczą również własności intelektualnej , telekomunikacji , usług finansowych , handlu elektronicznego i usług profesjonalnych .Pytanie jak UE zareaguje na tak wielkie handlowe przetasowanie .Wydarzenie to stanowi wyzwanie do tworzenia własnych politycznych i handlowych strategii wobec Chin . Na razie zarówno UE jak i Polska zachowuje się tak jakby Państwo Środka w ogóle nie istniało . A tak na marginesie to właśnie z tamtejszych banków będzie pochodził ten mityczny fundusz odbudowy ....który będzie trzeba oczywiście spłacać z odsetkami .
    • Carbon 2020-12-11 10:05:08
      Na szczycie Unii Europejskiej zawarto porozumienie w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 roku" – poinformował na Twitterze szef Rady Europejskiej Charles Michel. Niedługo w UE będziemy produkować tylko sznurówki i gumki do majtek
  • Placowy 2020-12-11 08:10:48
    55,50 dol/t CIF ARA. niestety to nie jest cena która uratowałaby polskie wydobycie tylko 460 dol /t CIF ARA , Gwarantuje dostatnie życie tłustych kotów z PGG.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.172.111.47
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!