Listopad 2020 roku na międzynarodowym rynku węgla stanowił dalszą kontynuację październikowego trendu rosnących rozpiętości indeksów cenowych między największymi światowymi terminalami węglowymi. Sytuację na rynku europejskim determinowała głównie kurcząca się podaż surowca kolumbijskiego i rosyjskiego oraz zwiększony popyt, co w obliczu nadchodzącej zimy w tej części rynku sprzyjało wzrostom indeksu CIF ARA. Nie bez znaczenia był przy tym wzrost cen ropy, na które oddziaływały pozytywne informacje dotyczące szczepionki na Covid-19.
- Obszar rynku europejskiego, mimo, iż umacniał się na przestrzeni całego miesiąca, zwiększając swoje zyski z tygodnia na tydzień, nie odnotował znaczącego wzrostu indeksu CIF ARA.
- Natomiast rosnące napięcia polityczne w obszarze Azji-Pacyfiku między Chinami a Australią doprowadzają do dywersyfikacji światowych przepływów handlowych i rosnących cen surowca z RPA, Wietnamu i Rosji.
- Sytuacja na obszarze Azji-Pacyfiku zdeterminowana napięciami między Chinami a Australią zaczyna coraz bardziej przypominać węzeł gordyjski.
Różnie w dostępności surowca
Dostępność surowca z Kolumbii w eksporcie jest teraz znacznie poniżej poziomów historycznych, co stanowi konsekwencję trwających tam akcji strajkowych od końca sierpnia, podczas gdy dostępność rosyjskiego surowca kurczy się z uwagi na silne zapotrzebowanie krajów basenu Morza Śródziemnego.