PARTNERZY PORTALU

Nie będzie łatwo przeprowadzić sprawiedliwej transformacji

Nie będzie łatwo przeprowadzić sprawiedliwej transformacji
Z procesem odchodzenia od wydobycia węgla w Polsce wiąże się nierozerwalnie kwestia transformacji regionów pogórniczych fot. PTWP

Regiony górnicze stoją przed bezprecedensowym wyzwaniem transformacji. Jak ją przeprowadzić w sposób odpowiedzialny, solidarny i  akceptowalny społecznie? Jak zaplanować działania i skutecznie je przeprowadzać? Jaka będzie rola samorządów i administracji centralnej w tym procesie? O tych problemach dyskutowano  w trakcie sesji pt. „Sprawiedliwa transformacja”, która odbyła się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Z procesem odchodzenia od wydobycia węgla w Polsce wiąże się nierozerwalnie kwestia transformacji regionów pogórniczych. Wiadomo, że będzie to trudny i kosztowny proces obejmujący wiele różnych obszarów.

- Nie ma uzasadnienia dla 29 lat odchodzenia od węgla. Może w przypadku Lubelskiego Zagłębia Węglowego, gdzie są lepsze warunki górniczo-geologiczne - wskazywał Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Rady EEC. - Unia Europejska niechętnie daje pieniądze na wydobycie węgla, który jest nieopłacalny. Tu mogą pojawiać się problemy. Natomiast pakietem socjalnym należy objąć wszystkie kopalnie - dodał Jerzy Buzek, odnosząc się do daty odchodzenia od wydobycia węgla kamiennego energetycznego  w Polsce do roku 2049, który zapisano w umowie społecznej.

Jerzy Buzek przypomniał, że z górnictwa wychodziły także inne kraje Unii Europejskiej.

-Ten zawód niesie za sobą pewne emocje kulturowe. Zachowajmy pamięć o zawodzie, który dawał siłę regionowi. Tradycję dobrej roboty trzeba zachować, ale to nie jest praca na dzisiejsze czasy. A do tego doszły kwestie klimatu - dodał Jerzy Buzek.

Transformacja stwarza szanse


Grzegorz Rabsztyn,  dyrektor Biura Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Warszawie  wskazywał, że ta transformacja w długim okresie stwarza ogromna szansę. Natomiast w krótkim wiąże się ona z wyższymi nakładami inwestycyjnymi.

- Finansujemy głównie średnie i duże miasta - podkreślał Grzegorz Rabsztyn. - Od tego roku za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego oferujemy finansowanie również miastom poniżej stu tysięcy mieszkańców.

Chodzi tu miedzy innymi o rewitalizację obszarów miejskich, czy też czysty i zrównoważony transport.

- Jest świadomość wyzwań i potrzeb - zaznaczył Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. - Główna bariera ma nieco charakter mentalno-ideologiczny. Chodzi o obawę przed nowym. Trzeba coś zaoferować kolejnemu pokoleniu, żeby zechciało pozostać w regionie.

W trakcie dyskusji wskazywano, że młodzi ludzie będą między innymi oczekiwać lepszych uczelni. Zwracano uwagę, że uczelnie na Górnym Śląsku przegrywają konkurencję z tymi z Warszawy, Krakowa, Wrocławia czy  Gdańska. Ważne też będą kwestie dotyczące transportu. Trzeba wielu działań w różnych obszarach, żeby być konkurencyjnym wobec innych dużych ośrodków miejskich w Polsce.

 

×

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Nie będzie łatwo przeprowadzić sprawiedliwej transformacji

 • Butka z piwem 2021-09-23 09:00:52
  Jak dojdziemy do władzy to Pana Balcerowicza Wam poslemy. I PO problemie.
 • Zwącholski nierób 2021-09-22 21:09:00
  Bele oddelegowania do związków bydom do końca. Kasa leci, kawa w biurze smakuje a górnicy w marasie noszą ringi. Haha.
  • Zdzich 2021-09-22 21:41:26
   Związki tylko dlatego istnieją bo ktoś do nich należy to po co żale!
 • Kris o poranku 2021-09-22 21:04:55
  Ojej czyżby tzw umowa społeczna w sprawie dziur w ziemi była zagrożona? Buzek raczej jest dobrze zorientowany w unijnej rzeczywistości. Jak ryle i zwachole rylskie to przeżyją? PGG ma kasę do końca roku i co potem. Cała kasa idzie na Turów więc dla ryli z PGG nie styknie. Haha.
  • Kris o poranku 2021-09-22 21:51:29
   Nawaliłem w majty ha ha ha

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.52.167
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!