Nie będzie wznowienia strajku w "Budryku"

Nie będzie wznowienia strajku w "Budryku"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prawdopodobnie nie wcześniej niż w środę związkowcy z kopalni "Budryk", którzy w minionym tygodniu ogłosili tam pogotowie strajkowe, zdecydują, czy są podstawy do tego, aby wznowić zakończony ponad dwa tygodnie temu strajk.

W "Budryku" spotkali się działacze dwóch związków, które ogłosiły pogotowie strajkowe. Omawiali sytuację w zakładzie po zapowiedzi zwolnienia z pracy m.in. liderów, trwającego 1,5 miesiąca strajku oraz wypłaceniu górnikom - wg związkowców - tylko części należnych im świadczeń.

- Nikt jeszcze nie został zwolniony, a brakujące kwoty mają być wyrównane. Na razie mamy więc do czynienia jedynie z zapowiedziami złamania porozumienia kończącego strajk, a nie z faktami. Tak długo, jak będą to tylko zapowiedzi, nie ma mowy o wszczęciu strajku, choć załoga nie ukrywa swojego niezadowolenia - powiedział jeden z liderów protestu, który również ma zostać zwolniony z pracy, Wiesław Wójtowicz.

Właśnie Wójtowicza wybrano szefem, działającego w "Budryku" od listopada związku, który zmienił nazwę z "Jedności Pracowników Budryka" na "Jedność Pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW)". Po wejściu "Budryka" z początkiem roku do JSW związek chce działać także w innych kopalniach tej spółki. Wg Wójtowicza, w "Budryku" do tej organizacji należy ok. 200 osób i zgłaszają się kolejne.

Wójtowicz podkreślił, że większość osób, których zwolnienie zapowiedział zarząd JSW, ma trzymiesięczne wypowiedzenia, więc sam fakt ich wręczenia nie będzie jeszcze skutkował zwolnieniem, a tym samym na razie nie dojdzie do złamania porozumienia kończącego strajk.

Sam Wójtowicz miałby być zwolniony natychmiastowo, jednak nie uważa, aby miało to oznaczać ponowne zatrzymanie kopalni. Zapowiada walkę na drodze prawnej.

Wg związkowców, próba zwolnienia grupy organizatorów i uczestników strajku jest złamaniem porozumienia, bo zapisano w nim, że konsekwencje mogą być wyciągnięte po stwierdzeniu nielegalności protestu przez sąd. Zarząd JSW uważa jednak, że zapis ten dotyczy jedynie kwestii związanych z legalnością strajku, a nie naruszeń prawa w innych kwestiach, np. przepisów porządkowych, prawa górniczego, kodeksu pracy, regulaminu itp.

Wójtowicz uważa, że kluczowa dla ewentualnej decyzji o wznowieniu strajku będzie środa, kiedy ma zebrać się zespół ds. standaryzacji płac. Jego powołanie było jednym z punktów porozumienia. Zespół ma ustalić zasady wyrównania płac we wszystkich kopalniach spółki. Właśnie wyrównanie zarobków w "Budryku" do średniej, a potem do najniższego poziomu w JSW, było głównym strajkowym postulatem.

Związkowcy są zdania, że w tym roku, od lutego, płace w "Budryku" powinny wzrosnąć dodatkowo o ok. 3-4 zł na dniówkę. Jak mówią, wynika to z objęcia kopalni wzrostem płac rzędu 10%, obowiązującym w tym roku w całej JSW. Z ich wyliczeń wynika, że w związku ze zwiększeniem bazy naliczania podwyżek (po gwarantowanej w porozumieniu podwyżce za zeszły rok i dodatkowych świadczeniach), wzrost płac w "Budryku" będzie relatywnie wyższy niż w innych kopalniach.

Wg Wójtowicza oraz Grzegorza Bednarskiego (innego z liderów protestu) wynika to z dokumentu podpisanego łącznie z porozumieniem kończącym strajk. Chodzi o zagwarantowanie "Budrykowi" takiego samego wzrostu płac w tym roku, jak w całej JSW. Jednak zarząd spółki od początku deklarował, że dokument ten - podpisany na żądanie związkowców - w istocie potwierdza jedynie to, co i tak z mocy prawa należy się załodze "Budryka".

Liderzy protestu oceniają, że jeżeli w środę ich interpretacja porozumienia nie zostanie potwierdzona, będzie można mówić o złamaniu ustaleń, a to może być podstawą decyzji o strajku. Decyzję ma jednak podjąć załoga, a nie tylko liderzy związkowi. Wójtowicz mówił natomiast, że członkowie "Jedności" oddali w sobotę decyzję w tej sprawie w ręce zarządu związku.

Z początkiem tygodnia JSW wszczęła procedurę zwolnienia z pracy 7 osób - organizatorów strajku i ich współpracowników - motywując to zgłoszonymi już prokuraturze popełnionymi przez nich podczas 46-dniowej okupacji kopalni przestępstwami, wykroczeniami i naruszeniami regulaminów. Dwaj pracownicy przewidziani do zwolnienia w pierwszej kolejności to członkowie byłej rady nadzorczej kopalni, m.in. Wójtowicz. Obaj mają dyscyplinarnie stracić pracę w poniedziałek.

Od pogotowia strajkowego i zapowiedzi ewentualnego wznowienia protestu odcinają się pozostałe związki działające w kopalni, które nie uczestniczyły w proteście, a także "Sierpień 80", który uczestniczył w strajku.

Najdłuższy w górnictwie strajk w tej kopalni trwał od połowy grudnia do końca stycznia. Uczestniczyło w nim kilkaset osób z liczącej ok. 2,4 tys. zł załogi. Chcieli wyrównania płac do poziomu JSW, której częścią stał się w styczniu samodzielny dotąd "Budryk". Górnicy spędzili w kopalni m.in. Boże Narodzenie i Nowy Rok. Okupowali zakład na powierzchni i pod ziemią, przez ponad dwa tygodnie prowadzili też podziemną głodówkę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nie będzie wznowienia strajku w "Budryku"

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.204.172.188
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!