Nie pytajmy, co po węglu, ale co obok węgla i co z węgla możemy wykorzystywać. Musimy mówić o sytuacji, jak obok węgla tworzyć nowe impulsy gospodarcze. I jak razem z węglem tworzyć technologię, by stabilność sektora surowcowego i potencjał, który towarzyszy nam w naszym regionie, były właściwie wykorzystywane - wskazuje Adam Gawęda, wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa.
- Adam Gawęda wskazuje, że dla górnictwa ważne są nie tylko wyniki makroekonomiczne, ale także aspekty społeczne, polityczne i prawne w szerokiej skali.
- Gawęda zaznacza, że będziemy chronili klimat i środowisko, ale transformacja surowcowo-energetyczna musi być uczciwa, sprawiedliwa i solidarna.
- Adam Gawęda gościł we wtorek 3 grudnia na akademii barbórkowej kopalni ROW należacej do Polskiej grupy Górniczej (PGG).
Wiceminister Adam Gawęda ocenił, że kopalnia zespolona ROW należy do najlepszych w polskim górnictwie. Uprzedził, że sektor górniczy stoi przed bardzo poważnymi wyzwaniami transformacji surowcowo-energetycznej.
- Musimy im sprostać. Nie powinniśmy mówić "kiedy będzie po węglu" - zaznaczył Gawęda. - Musimy mówić o sytuacji, jak obok węgla tworzyć nowe impulsy gospodarcze. I jak razem z węglem tworzyć technologię, by stabilność sektora surowcowego i potencjał, który towarzyszy nam w naszym regionie, były właściwie wykorzystywane. Jestem przekonany że razem z wszystkimi, którzy odpowiadają za górnictwo, będziemy w drodze odpowiedzialnego dialogu kreślili plany na naszą przyszłość - mówił Adam Gawęda.
Dodał, że dla górnictwa ważne są nie tylko wyniki makroekonomiczne, ale także aspekty społeczne, polityczne i prawne w szerokiej skali.
Wiceminister odniósł się do zagrożeń płynących dla górnictwa z polityki klimatycznej UE.
- Komisja Europejska i wszystkie jej agendy wyraźnie dążą do tego, aby wyeliminować węgiel z przestrzeni surowcowej, ale wiemy, że nie jest to nasza droga - zaznaczył Gawęda. - Będziemy chronili klimat i środowisko, ale wiemy również, że transformacja surowcowo-energetyczna musi być po prostu uczciwa, sprawiedliwa i solidarna. Solidarna w aspekcie wszystkich państw, nie tylko Europy, ale i świata - wskazywał.
Zaznaczył również, że nie sposób planować dziś przyszłość energetyczną, nie patrząc na to, jak bardzo dużo emitują te wszystkie kraje, które nie spełniają rygorystycznych przepisów, a które tak naprawdę eliminują konkurencyjność naszej gospodarki.
- My głośno o tym mówimy, musimy powiedzieć o tym także na ziemi rybnickiej i wodzisławskiej, bo kopalnia ROW jest jedną z najlepszych w naszym górnictwie. Musimy odpowiedzialnie tworzyć otoczenie prawne, aby nasz sektor mógł się dobrze rozwijać - wskazał wiceminister Gawęda.
I dodał, że ze wsparciem okołogórniczych placówek naukowych można odpowiedzialnie wytyczyć drogę dla górnictwa w Polsce, aby było ono nie tylko ekonomicznie uzasadnione i innowacyjne, ale także bezpieczne.
Wśród projektów mogących pozwolić górnictwu na funkcjonowanie przez wiele kolejnych pokoleń Adam Gawęda wymienił m.in. produkcję wodoru i paliw przyszłości oraz zaangażowanie w sektor chemii przemysłowej.
- Nie pytajmy co po węglu, ale co obok i co z węgla możemy wykorzystywać. Dziękuję wszystkim, od górnika w ścianie i w przodku, przez oddziały pomocnicze po kierownictwo kopalni. Wszyscy tworzycie wspólnotę górniczą i spełniacie nasze oczekiwania, robicie to uczciwie i sumienne i za to należą się Wam podziękowania. Dyrekcja odpowiedzialnie planuje nowe pola eksploatacyjne, daje to satysfakcję i radość na co dzień - mówił Adam Gawęda.