Nie zastąpi się węgla spalaniem odpadów, ale będzie ono pomocne

- Mamy około 3 mln ton potencjału, jeżeli chodzi o spalanie odpadów. To możemy przeliczyć - mniej więcej - na jakieś półtora miliona ton węgla. Nie zastąpi to więc w całości importowanego węgla, bo - patrząc na ostatnie lata - to poziom około 8-9 milionów ton. Ale częściowo możemy ten problem załatwić, spalając odpady - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. rozwoju Fortum.

  • Dzięki spalaniu odpadów mamy również źródło ciepła i energii elektrycznej.
  • Od spalania odpadów nie ma odwrotu.
  • Wystarczy tu spojrzeć na Europejski Zielony Ład, na wymogi gospodarki obiegu zamkniętego czy też na dyrektywy odpadowe.

- Jako Fortum od dawna powtarzamy, że odpady to może być znakomite źródło zarówno ciepła, jak i energii elektrycznej. Spalając odpady, nie tylko rozwiązujemy ich problem, ale mamy również źródło ciepła i energii elektrycznej - podkreśla w rozmowie z portalem WNP.PL Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. rozwoju Fortum. - Patrząc na to, co się obecnie dzieje w Polsce: mamy dziewięć zakładów termicznego przekształcania odpadów, czyli osiem takich klasycznych spalarni. A dziewiątym jest nasz zakład w Zabrzu. W sumie tych dziewięć zakładów jest w stanie spalić około 1,4 mln ton odpadów rocznie. W budowie są obecnie trzy inne: w Olsztynie, Gdańsku i Warszawie. Czyli łączna moc to będzie około 1,9 mln ton - dodaje Mariusz Dzikuć.

Zobacz cały wywiad z Mariuszem Dzikuciem, dyrektorem ds. rozwoju Fortum.

- Mamy około 3 mln ton potencjału, jeżeli chodzi o spalanie odpadów. To możemy przeliczyć - mniej więcej - na jakieś półtora miliona ton węgla. Nie zastąpi to zatem w całości importowanego węgla, bo - patrząc na ostatnie lata - to poziom około 8-9 milionów ton. Ale częściowo możemy ten problem załatwić, spalając odpady - zaznacza Mariusz Dzikuć. - I co ważne: spalanie odpadów to coś, czego i tak nie unikniemy, patrząc choćby na hierarchię postępowania z odpadami, patrząc na Europejski Zielony Ład, na gospodarkę obiegu zamkniętego czy dyrektywy odpadowe - dodaje.

Wskazuje przy tym, że są badania pokazujące, że - nawet po spełnieniu wszelkich wymogów dotyczących zwiększenia poziomu recyklingu do 65 procent czy zmniejszenia składowania do 10 procent - i tak nie ma co zrobić z około 25-30 proc. odpadów resztkowych, które nie nadają się do recyklingu.

Zobacz również: Państwo jest fatalnym właścicielem kopalni. Trzeba postawić na mały atom

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (11)

Do artykułu: Nie zastąpi się węgla spalaniem odpadów, ale będzie ono pomocne

  • Kris o poranku 2022-05-17 18:59:02
    Jo chajcuja mułym.
  • Jaca 2022-05-17 18:22:18
    Ja już lecę, plastikami w piecu chuczy aż miło,ch UJ ekologia.
  • Yeti 2022-05-17 17:30:54
    W takim razie może obywatelom zapłacić za odpady , skoro węgiel tak drogi a odpady to potencjalnie 50% energii węgla ? Może lasy i otoczenie były czyste ? A ci co śmiecą zaczęli by zbierać i sprzedawać . Ach pięknie i czysto by było , a w dodatku widno i ciepło .
  • Skiper 2022-05-17 09:56:51
    Spalanie odpadów to strata i chory pomysł. W Polsce jest technologia zmiany na benzynę oraz na tkaniny techniczne.
  • WOJCIECH 2022-05-17 09:33:38
    Polak to co się da spalić wrzuca do pieca. Na wsi to reguła, szczególnie przy wysokich cenach odbioru odpadów.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.111.121
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!