Nowa kopalnia węgla w Mysłowicach. Mieszkańcy podzieleni

Nowa kopalnia węgla w Mysłowicach. Mieszkańcy podzieleni
W Mysłowicach działa kopalnia Mysłowice-Wesoła. Za kilka lat w mieście mogą być dwie kopalnie. Fot. PTWP (Andrzej Wawok)
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Dariusz Ciepiela
    Dariusz Ciepiela
  • Dodano: 13-01-2021 14:14

Urząd miasta w Mysłowicach organizuje spotkanie online dotyczące planów budowy nowej kopalni węgla kamiennego. Przygotowania do tej inwestycji trwają już od wielu lat. Kopalnia miałaby wydobywać ok. 1,5-3 mln ton węgla energetycznego rocznie w nowoczesnej technologii – jak zapewnia inwestor – bezpiecznej jeśli chodzi o wpływ na powierzchnię. Mysłowice mogłyby liczyć na wpływy do budżetu rzędu 25 mln zł rocznie.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Grupa ECI na obszarze Mysłowic (woj. śląskie) planuje wybudować nową kopalnię węgla kamiennego. Miałaby ona nie dłużej niż przez 20 lat wydobywać ok. 1,5-3 mln ton węgla rocznie.
  • Bezpośrednio w nowej kopalni zatrudnienie może znaleźć ok. 900 pracowników, dodatkowe ok. 3-4 tys. osób ma pracować w firmach otoczenia.
  • ECI ma także projekt kopalni Studzienice - na terenie byłej kopalni Czeczott. Tu wydobycie miałoby sięgać ok. 3 mln ton węgla rocznie i działać ok. 20 lat.  

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (18)

Do artykułu: Nowa kopalnia węgla w Mysłowicach. Mieszkańcy podzieleni

  • goodwill 2021-01-14 08:42:30
    Nie ma się co gorączkować. Ani ta, ani inna firma nie wybuduje tu kopalni. Biznesowo taka działalność nie ma szans się spiąć przy tutejszych uwarunkowaniach geologicznych. A żadna instytucja finansowa już teraz nie finansuje górnictwa węglowego. Mają jakiś inny cel w udawaniu, że chcą wybudować kopalnię, więc żadne szkody górnicze z tego nie powstaną.
  • Jo 2021-01-13 21:59:11
    Po co nowa kopalnia ,jak pełno go na składach i zwałach Jakaś paranoja A jak słyszę że kopalnia nie będzie generować szkód górniczych to aż mnie swędzi
    • proste pytanie 2021-01-14 00:08:49
      A ile tam będzie związków?
    • Jrek 2021-01-14 10:50:21
      Zrezygnujemy z importu ruskiego węgla .
  • Adi 2021-01-13 21:13:02
    I tak Dareczek dba o miasto i nas jedna kadencja i koniec
  • ziom 2021-01-13 17:32:01
    proste założenie kopalnia wydobywa 2,5 mln ton węgla rocznie, po 300 zł/tonę dostajemy 750mln złotych, załóżmy z na płace pójdzie tyle co w Bogdance czyli ~30%, to do podziału zostaje 525mln złotych na resztę kosztów, w tym obsługa kredyt na wybudowanie kopalnie, koszt energii i podatki (w tym 25 mln dla Mysłowic) i z tego co zostanie ma się jeszcze wyżywić kolejne 3 tys ludzi jakoś mi się nie wydaje to możliwe, ale dobrze brzmi, że kopalnia daje tyle miejsc pracy w samej kopalni i 3 do 4 razy tyle na zewnątrz, z prostego rachunku wynika, że to gdyby tylko tym 3 tys. ludzi dać pensję minimalną to będzie to kosztowało ~150mln zł, a przecież ani raczej w firmach około górniczych nie pracuje się za minimalną, no te firmy też mają jakieś inne koszty, nawet w ochronie gdzie koszt pensji dla pracownika jest zdecydowanie największym kosztem, stawka za godzinę dla firmy jest o 30-40% wyższa niż stawka roboczogodziny pracownika, wg mnie z jednego miejsca w kopalni powstaje 1 do 1,5 miejsca pracy poza kopalnią, więcej nie ma z czego
  • Bormental 2021-01-13 16:41:14
    Aż się człowiek wzruszył... Zupełnie jak jak pod Oświęcimiem (w Przeciszowie/Polance) Kopex. Też same korzyści: upadowa zamiast szybu (jakie to ma znaczenie dla mieszkańców ?), też minimalny wpływ na powierzchnię... Ostatnia ściana na podsadzkę to była w Polsce chyba na Wieczorku w 2016 r. Bo ryli pod A4, a koszty są wy ższe o ok. 40 zł/t, nie mówiąc o tym, że musi być infrastruktura do podawania podsadzki hydraulicznej. A nade wszystko co to jest ECI ? Deweloper z W-wy. Kopex to chociaż miał coś wspólnego z górnictwem, pomijając fakt, że był zombie. Przejrzyjcie w sieci strukturę ECI, i drogę zawodową zarządu - tak średnio po 30 firm zaliczonych w obrębie tej samej piaskownicy; tu zamykamy, tam otwieramy, a jutro łączymy. Pojutrze do upadłości. Ciśnie się sugestia, że panowie wyczuli (wiedzą?) możliwe korzyści do wyciągnięcia, może od Skarbu Państwa, za wirtualne straty z tytułu odgórnego zamknięcia działalności górniczej przy wcześniejszym udzieleniu koncesji wydobywczej. I tutaj są konfitury, a mieszkańcy Mysłowic i okolic niech się idą ......
    • zaintrygowany 2021-01-13 18:29:27
      Ciekawe co się mogło zmienić w technologii, że nagle wydobycie na podsadzkę będzie opłacalne?
      • annoni 2021-01-13 20:07:44
        Gdy kapitał zagraniczny wydobywa wszystko jest ok gdy my wydobywamy do węgiel jest be.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.92.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!