Nowa obudowa chroni wyrobiska przed zapadaniem

Nowa obudowa chroni wyrobiska przed zapadaniem
Kopalnia Piast w Bieruniu. Fot. PAP

Kończące się zasoby węgla kamiennego i przymus wydobywania na coraz większych głębokościach pogarsza bezpieczeństwo górników jak również zwiększa koszty wydobycia. Obudowa ŁPZIEM, zastosowana przez KWK „Piast-Ziemowit” to nowe rozwiązanie, które jest odpowiedzią na wyzwania stojące przed branżą.

Jak podaje Magazyn PGG, odrzwi ŁPZIEM zostały wykonane wspólnie przez kopalnie, Hutę Łabędy i Główny Instytut Górnictwa. Są one dedykowane do wzmożonych ciśnień górotworu, które spotyka się na dużych głębokościach. Mają one trzy różne warianty: symetryczne, niesymetryczne i dzielone łukiem ociosowym, i dostosowują się do pokładów węgla.

Czytaj więcej: Ruszyła nowa kopalnia. Popracuje 25 lat

Odrzwi charakteryzują się wysokim stopniem nośności, co pozwala utrzymywać wyrobiska górnicze, których jest właśnie największym problemem w kopalniach. Ich odtwarzanie generuje dodatkowe duże koszty. W dobie niskiej rentowności górnictwa obniżanie kosztów wydobycia i wzrost bezpieczeństwa górników ma niebagatelne znaczenie. Stąd odrzwi ŁPZIEM, które chronią wyrobiska przed zapadaniem, są istotnym ułatwieniem dla branży.

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Nowa obudowa chroni wyrobiska przed zapadaniem

  • jeff 2022-07-26 09:55:24
    zamiast po urobieniu zakotwić, dać wykładkę mechaniczna a wszystko po to by się nie rozwarstwiał strop to wymyślaty - cisnienie górotworu. a tu leży na tej biednej obudowie lekko 160 ton skały i jaka nośność obudowy temu zaradzi. GRATULUJĘ KOSZTU i ZŁUDZEŃ.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.214.184.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!