Kopalnie będą musiały wystąpić o zezwolenie na prowadzenie obiektów unieszkodliwiania odpadów.
Przepisom ustawy będą podlegały odpady, które powstają w wyniku poszukiwania, wydobywania, chemicznej i fizycznej przeróbki kopalin, a także odpady z przeróbki ropy naftowej. Dlatego nie tylko kopalnie, ale i rafinerie będą musiały uzyskać zezwolenie na prowadzenie zakładu obiektu unieszkodliwiania odpadów.
Przedsiębiorcy, którzy w myśl projektu prowadzili działalność polegającą na gospodarowaniu takimi odpadami, będą mieli dodatkowe obowiązki związane z eksploatacją obiektu. Dojdzie im jeszcze obowiązek sporządzenia planu gospodarowania odpadami wydobywczymi i przedstawienia go staroście lub marszałkowi województwa. Koszt przygotowania planu szacowany jest na 10 tys. zł, dojdą do niego obciążenia związane m.in. ze szkoleniem personelu.
Projekt zakłada, że przedsiębiorcy będą musieli przedstawić gwarancję finansową np. w formie depozytu pieniężnego. Nie jest sprecyzowana jej wysokość, ale ma być uzależniona od rozmiaru obiektu i jego wpływu na środowisko.
Projektodawca przewidział okres dostosowawczy dla przedsiębiorców. Ci, którzy posiadają obiekt unieszkodliwiania odpadów działający 30 kwietnia 2008 r., zostaną zobowiązani do dostosowania go do nowych przepisów do 1 maja 2012 r.