Nowy prezes kopalni Bogdanka zapowiada przełomowy rok

Zaczynamy prace nad aktualizacją naszej strategii, żeby ją dostosować do otoczenia makroekonomicznego - podkreśla w rozmowie z WNP.PL Kasjan Wyligała, prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka.

 • Nowy prezes Bogdanki Kasjan Wyligała, uczestnik zorganizowanej przez WNP.PL debaty o polskim górnictwie, widzi Bogdankę jako holding i motor dla całej Lubelszczyzny.
 • Hossa na węgiel ma pozwolić Bogdance na stworzenie finansowej poduszki z myślą o nowych inwestycjach.
 • Ruszają prace nad aktualizacją strategii. Spółka zamierza dywersyfikować źródła przychodów tak, by zapewnić jej funkcjonowanie do, a nawet po roku 2049.
 • O problemach górnictwa i energetyki będziemy mówić w trakcie konferencji EEC Trends (6 lutego, trwa rejestracja), a także podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (24-26 kwietnia 2023 r.). Zapraszamy na nasze wydarzenia.

 - To będzie z wielu względów rok przełomowy dla Bogdanki - p0dkreśla w rozmowie z portalem WNP.PL Kasjan Wyligała, prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka, który został wybrany na to stanowisko 13 stycznia 2023 roku.

- Tworzy się Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), do której my jako Lubelski Węgiel Bogdanka nie wchodzimy. Jednocześnie są przewidziane zmiany w naszym akcjonariacie. Tutaj mówię o liście intencyjnym podpisanym przez prezesa Enei i wicepremiera Jacka Sasina w czerwcu 2022 roku (Skarb Państwa zawarł z Eneą list intencyjny w sprawie nabycia akcji Bogdanki - dop.red.) - dodaje.

To będzie przełomowy dla Bogdanki: sprostać popytowi, zapewnić bezpieczeństwo

Zobacz relację z całej debaty, w której uczestniczyli: Kasjan Wyligała, prezes zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka; Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego; Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki; Jakub Szkopek, analityk Erste Securities oraz Wacław Czerkawski, przewodniczący Rady OPZZ województwa śląskiego. Debatę prowadził red. Jerzy Dudała.

- Obecnie zaczynamy też prace nad aktualizacją naszej strategii, żeby ją dostosować do otoczenia makroekonomicznego i do dynamicznych warunków popytowo-podażowych - podkreśla w rozmowie z portalem WNP.PL Kasjan Wyligała.

- Jeżeli chodzi o wydobycie, to stoją przed nami wyzwania, które będą miały na celu zwiększenie produkcji do poziomu przewidywanego w dotychczasowej strategii, ponieważ w wyniku zdarzeń, które miały miejsce w ubiegłym roku, produkcja obniżyła się rok do roku o około 1,5 mln ton. Zatem jako zarząd będziemy podejmować działania, żeby zwiększyć tę produkcję oczywiście z uwzględnieniem bezpieczeństwa naszych pracowników - tłumaczy.

Wyligała przypomina ostatnie tragiczne wydarzenia - 7 stycznia podczas wykonywania prac związanych z obsługą kolejki, na poziomie 990 metrów pod ziemią, śmierć poniósł 36-letni pracownik spółki.

- Jako firma boleśnie to odczuliśmy. I chcemy wprowadzić szereg programów, które mają zwiększyć bezpieczeństwo pracowników - deklaruje Wyligała.

- Tak naprawdę ten rok 2023 będzie też wyjątkowy, bo odnosząc się do sytuacji makroekonomicznej, widzimy, że ta hossa na węgiel oczywiście teraz jest - przyznaje Kasjan Wyligała.

- Udało się nam urynkowić kontrakty długoterminowe z naszymi głównymi kontrahentami, co zostało zauważone przez rynek kapitałowy i przyniosło wzrost kursu akcji - zaznacza.

Bogdanka nie będzie już zwykłą kopalnią. Spojrzenie w horyzont 2049 roku i dalej

- Chcemy wygenerować w tym okresie, kiedy ta hossa będzie nam sprzyjała, odpowiednią poduszkę finansową, która pozwoli nam nie tylko na wydatki OPEX-owe, które są potrzebne, by kontynuować wydobycie do roku 2049, jak przewiduje umowa społeczna - mówi Kasjan Wyligała.

- Ale również, żeby zainwestować w różne inne przedsięwzięcia, co pozwoli nam zdywersyfikować nasze przychody i zmienić naszą spółkę ze zwykłej kopalni w większy holding, który będzie motorem dla całej Lubelszczyzny. Postawiłem sobie jako nowy prezes Bogdanki wraz z całym zarządem ambitne zadanie, żeby zainicjować pewne procesy i je rozpocząć tak, żeby nasza spółka mogła o wiele dłużej funkcjonować niż tylko do tej daty, o której wcześniej mówiłem - podkreśla Wyligała.

Pytamy nowego prezesa lubelskiej spółki między innymi o plany dotyczące multisurowcowości Bogdanki.

- Cały czas prowadzimy eksplorację w okolicach Łaszczowa, to jest poszukiwanie węgla typu 35 - mówi Kasjan Wyligała. - Niestety, też trzeba wskazać na pewne ryzyko związane z wojną na Ukrainie, Łaszczów znajduje się zaledwie kilkunaście kilometrów od miejsca tragedii w Przewodowie. To też podwyższa stopień ryzyka w takiej krótkoterminowej inwestycji.

Wyligała wspomniał o "sparametryzowanych złożach innych surowców, nie tylko węgla energetycznego".

- I o tym dzisiaj (debata odbyła się we wtorek 17 stycznia, kiedy prezes Kasjan Wyligała przebywał w Davos - dop.red.) też zamierzam rozmawiać z przedstawicielami banków, ale także z przedstawicielami spółek wydobywczych, żeby znaleźć i skonstruować koalicję podmiotów, którym by zależało na zaangażowaniu się w takie projekty - podkreśla Wyligała.

Utrzymać wysoką rentowność w produkcie dla energetyki mimo zmian w tym sektorze

- Jako Bogdanka będziemy się skupiać na efektywności kosztowej, żeby zawsze nasz węgiel na linii podażowo-popytowej był jako pierwszy do sprzedaży, ze względu na niskie koszty produkcji. Jesteśmy w tym zakresie liderem w kraju i chcemy tę pozycję utrzymać - podkreśla prezes Bogdanki.

- Zależy nam na tym, żeby długoterminowo utrzymać wysoką rentowność w naszym głównym produkcie, czyli miale dla energetyki. Trzeba też mieć świadomość, że po 2030 roku wejdzie około 5 czy 6 gigawatów mocy z offshoru na Bałtyku. Pewnie będą się pojawiać inwestycje w atom, w tym w SMR-y, czyli małe modułowe reaktory jądrowe. Każdy taki SMR wypycha z rynku 750-800 tysięcy ton miałów - podsumowuje Kasjan Wyligała.

 

×

KOMENTARZE (27)

Do artykułu: Nowy prezes kopalni Bogdanka zapowiada przełomowy rok

 • Lubelak 2023-01-27 00:50:32
  Trzeba dać szansę młodzianowi. Jest ambitny, dobrze wykształcony, przetarł się w KGHM. Z pewnością wie o co chodzi w biznesie. Był górnik Prezesem - pięknie mówił, ale gó... o robił. Pozostawił kopalnię przy rekordowych cenach węgla z dramatycznie słabym wynikiem finansowym. Jak można w dobie obecnej/ rekordowej koniunktury, mieć 2 kwartały strat... To naprawdę trzeba potrafić... Generalnie 2023 - to będzie konsekwencja inwestycji z końca 2021 i początki 2022. Niestety Wasil zatrzymał roboty przygotowawcze w 1Q 2020 i początki 2021. I to położyło wydobycie w 2021. Rekord wydobycia z 2022 był zasługą Covid 19- i niezrealizowanymi wolumenami w 2020 tak naprawdę. Pytanie co Kasjan załatwi w Rządzie - jeżeli chodzi o surowce alternatywne - o fosforyty o jakieś przejęcia... O nowe koncesje w innych perspektywicznych obszarach. Pytanie co węglem koksowym... Ja bym nie kładł pochopnie tego tematu.
 • Nieryl 2023-01-21 15:41:38
  Bogdanka do 2049 albo dłużej. ......Poki w ara jest drogi węgiel za 740 zł jest szansa na zyski ale przewidywania są takie, że w 2024 - 25 węgiel w ara będzie za ok. 400 zł wtedy nawet najlepszy prezes nie da rady. Do tego przyspieszający proces dekarbonizacji bez względu na to kto wygra wybory - nie będzie łatwo. Bogdanka niebawem może podzielic los jaki w najbliższej przyszłości czeka śląskie kopalnie Powodzenia.
  • 🦜 2023-01-22 11:16:28
   🦜🦜
  • Ryl 2023-01-23 01:43:55
   Cena w ARA to jeszcze koszt transportu do Polski. A Bogdanka może mieć jednostkowy koszt wydobycia około 200 zł/tona. A to przy 9 mln przychody 1,8 mld czyli powinni być na zero.
 • Kosjan 2023-01-20 23:13:17
  wreście ogolił te wstręntne kłaki , coza typ
 • Górnik123 2023-01-20 22:14:49
  Lepszy był były prezes górnik przez którego folwarczne zarządzanie spadło wydobycie i który z Tarasem prezesem za PO próbował sprzedać kopalnie Australijczykom. Ale to był górnik po AGH!
  • Lubelak 2023-01-24 23:54:58
   Tak, jakie sukcesy tego Wasila? Podsumujmy. A no Najmniejsze od 10 lat wyniki wydobycia i najgorsze wyniki finansowe (licząc średnie na rok). I to w dobie rekordowej koniunktury na węgiel - gdy JSW zarabia 8 mld netto. Dobrze, że go wykopali. Szkoda, że tak późno.
 • Paweł 2023-01-20 22:00:31
  Nie wiem czy zdąży z tą strategia, po wyborach może się okazać że jednak ten jego wieloletni staż (ma 32 lata, buahaha) może nie wystarczyć na zatrzymanie stołka

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.70.233
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!