Odchodzenie od węgla może się Polsce udać. "Wystarczą silne argumenty oraz trochę sprytu"

Odchodzenie od węgla może się Polsce udać. "Wystarczą silne argumenty oraz trochę sprytu"
Odchodzenie od węgla musi być rozłożone w czasie Fot. arch.

- Krytycy podpisanego 25 września porozumienia nie zauważają, że dokument ten przede wszystkim sankcjonuje terminy, o których zdecydowała natura poprzez wielkość zasobów węgla w kopalniach oraz z uwagi na wieloletnie zaniedbania w zakresie udostępniania nowych złóż w kopalniach czynnych - ocenia w rozmowie z portalem WNP.PL Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki, szef Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG). Natomiast Wacław Czerkawski, przewodniczący Rady OPZZ województwa śląskiego zaznacza, że kwestia akceptacji porozumienia przez UE to sprawa prowadzenia negocjacji przez polski rząd.

  • Przy interpretacji porozumienia z 25 września podpisanego między rządem a związkami zawodowymi istotne powinno być m.in. pojęcie Just Transition, czyli „sprawiedliwej transformacji” energetyczno-klimatycznej.
  • Chodzi o takie podejście do znaczących zmian w strukturze wytwarzania energii oraz funkcjonowania gospodarki, które dostrzega i akcentuje kwestie społeczne transformacji.
  • Doświadczenia ostatnich lat, zwłaszcza w regionach które, jak w Niemczech, przeżyły likwidację tradycyjnej energetyki, pokazały, że procesy te - mimo niezwykle wysokich nakładów - nie uwalniają wcale od ryzyka chociażby podwyższonego poziomu bezrobocia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (48)

Do artykułu: Odchodzenie od węgla może się Polsce udać. "Wystarczą silne argumenty oraz trochę sprytu"

  • mirek 2020-10-11 22:56:39
    Finansowanie górnictwa jest niemoralne, nieuczciwe, złodziejskie. Grupa cwaniaków-szefów związkowych wykorzystuje prostych, uczciwych ale naiwnych robotników jak mięso armatnie dla swoich prywatnych interesów, ambicji i zysków. Ile spółek i firemek zwiazkowych bonzów grasuje i łupi kopalnie? Ta armia ludzi jest im potrzebna do zadym. Oni-bossowie "związków" rządzą kopalniami a górnik jest potrzebny jako głupi fizol. Górnicy są członkami partii politycznej "górnictwo" przy czym w tej partii tylko biuro polityczne (bossowie związków) mają konfitury, reszta to kilofy.
  • Baphomet 2020-10-10 18:33:50
    Francja wznawia produkcję prądu elektrycznego w elektrowniach węglowych – podał branżowy portal CIRE.pl. Powodem tego jest niewystarczająca ilość produkowanej energii w elektrowniach atomowych, oraz dodatkowo problemy wzmogła pogoda, powodując zastoje farm wiatrowych.
  • Wirus for free 2020-10-09 10:13:42
    Odchodzenie od węgla może się Polsce udać. "Wystarczą silne argumenty oraz trochę sprytu". Takiego bzdurnego tematu jeszcze nie czytałem, kopalnia Ruda, Wujek przynoszą miliardowe starty. Jaki spryt jest potrzebny i w czym ten spryt w oszukiwaniu ludzi w oszukiwaniu samego siebie, że jest wszystko dobrze. Panie, czy pani JD proszę się zabrać za pisanie o ogrodnictwie, to przynajmniej szkody będą mniejsze
  • Analityk 2020-10-07 19:27:12
    Doradcą rządu w zakresie przekształceń w sektorze elektroenergetycznym została firma KPMG Advisory. Do końca roku ma czas na przygotowanie projektu przebudowy całego sektora w Polsce. Końcowy dokument może skrajnie różnić się od zapisów porozumienia rządu z górnikami.Doradcą rządu w zakresie przekształceń w sektorze elektroenergetycznym została firma KPMG Advisory. Do końca roku ma czas na przygotowanie projektu przebudowy całego sektora w Polsce. Końcowy dokument może skrajnie różnić się od zapisów porozumienia rządu z górnikami.Zgodnie z podjętymi ustaleniami KPMG Advisory ma do końca roku przygotować swój scenariusz transformacji energetycznej nad Wisłą. „Doradca ma pełną swobodę, żeby samemu złożyć nam propozycję” – zaznacza Artur Soboń.Tym samym MAP przyznaje się, że porozumienia energetyczne podjęte do tej pory mogą za chwilę nic nie znaczyć. Bo KPMG Advisory zaproponuje swoje rozwiązania. W tym kontekście w jeszcze gorszym świetle pozostaje niedawne porozumienie rządu z górniczymi związkowcami z Polskiej Grupy Górniczej!!!!!!!!!!!!!!
    • WERA 2020-10-07 22:54:29
      Masturbujesz się przy tym?Mam nadzieję.Nienawidzisz ślązaczków i od tych informacji masz silny wzwód.Nie martw się.I tak zamkną kopalnie.Pytanie tylko,gdzie będziesz wylewał swoje wypociny związane podejrzewam ze swoją nieudolnością i zazdrością do tzw.zwącholi.Jesteś żałosny.Życzę zdrowia.
      • Carbon 2020-10-08 07:53:52
        Ale ty głupia jesteś masakra
      • Podatnik 2020-10-08 07:55:32
        A ty lubisz jak cię posuwają od tyłu .. tak własnie robią zwąchole z górnikami a takie ptasie móżdżki jak ty jeszcze wierzgają nogami z rozkoszy .
    • Ben 2020-10-08 10:52:03
      To tylko znaczy jak bardzo słaby jest polski rząd, żeby zewnętrzna firma, pewnie bardzo mocno zależna od Niemiec lub Rosji, a do tego kompletnie pomijając polską rację stanu i bezpieczeństwo, doradza mu w tak kluczowej kwestii.
      • podatnik 2020-10-08 13:27:17
        Jest słaby ale w stosunku do roszczeniowych zwącholi.
  • Nikoś Dyzma 2020-10-07 18:41:05
    Trzeba założyć bank węglowy i wypuścić obligacje na koszty magazynowanie węgla bo przecież do diabła w końcu musi przyjść koniunktura!
    • Kunik 2020-10-09 08:54:27
      Bank już jest w Ostrowcu.Teraz trzeba tylko wypuścić obligacje węglowe.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.31.191
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!