Paweł Bogacz: czarne złoto stało się czarnym przekleństwem

Paweł Bogacz: czarne złoto stało się czarnym przekleństwem
- Wiele zapisanych w PEP 2040 inwestycji trudno będzie zrealizować od strony technicznej - zaznacza Paweł Bogacz. Fot. arch.

- Technologia używana w aspekcie transformacji energetycznej pochodzi w zdecydowanej większości spoza Polski. W przypadku niepowodzenia dynamicznych zmian w energetyce, zamykając swoje źródła i technologie energetyczne, możemy mieć do czynienia z potrzebą sprowadzania węgla z zagranicy - ostrzega w rozmowie z portalem WNP.PL dr hab. inż. Paweł Bogacz, prof. Akademii Górniczo-Hutniczej. Jego zdaniem obrany kierunek jest dobry, ale tempo zbyt szybkie.

  • Zdaniem Pawła Bogacza mówiąc o Polityce energetycznej Polski do 2040 roku i o planowanej transformacji energetyki i górnictwa nie wolno zapominać o ludziach.
  • Przy budowie bloków jądrowych czy farm wiatrowych ludzie znajdą zatrudnienie; później, przy ich obsłudze, będzie potrzeba nieporównywalnie mniej pracowników, niż w przypadku górnictwa i energetyki konwencjonalnej.
  • - Należy myśleć o  tworzeniu nowych miejsc pracy, a tego w tym dokumencie nie dostrzegam - zaznacza Paweł Bogacz, odnosząc się do PEP 2040.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (35)

Do artykułu: Paweł Bogacz: czarne złoto stało się czarnym przekleństwem

  • Andy 2021-02-16 10:55:24
    Panie Profesorze i dalej Pan tkwi w wizji rozwoju naszego kraju, że lepiej nic nie zmieniać a decyzie dotyczące zmian w polityce klimatycznej podsumowuje Pan wg klasycznego ""jestem za a nawet przeciw". Właściwie to niedy wiadomo czyje poglądy Pan reprezentuje bo napewno nie racjonalnego naukowca ze znanej uczelni. Czasami mówi Pan jak towarzysz partii rządzącej a czasami jak działacz zwiazkowy. Jedni i drudzy potrzebują racjonalnych propozycji i planu działania, który pomoże naszemu krajowi zmierzyć się w sposób racjonalny z osiągnięciem równowgi energetycznej. Pan jednak takich propozycji nie przedstawia i co wynika z tego wywiadu to może tak ale póżniej. Ten sposób myślenia cofa nasz kraj w rozwoju. Dziwię się tylko, że przedstawiciel mojej uczelni , którą dość dawno ukończyłem nie potrafi stworzyć racjonalnej analizy problemu i przedstawienia planu działania tylko lawiruje jak polityk.
  • UE17 2021-02-15 19:57:19
    A może by tak ten profesorek się zainteresował co rząd robi z pieniędzmi za darmowe uprawnienia do emisji CO2 za które co roku dostaje dziesiątki miliardów złotych czemu ich nie inwestuje np.na Śląsku by górnicy po zamknięciu kopalń mieli gdzie pracować.Nauka nie jest po to by się cofać w rozwoju a iść do przodu czy to się nam podoba czy nie!!!
  • Miroo 2021-02-15 07:59:48
    Czarnym złotem było jeszcze 50 lat temu... od dawna nie jest.... ale przekleństwem też nie jest.... nie potraficie normalnie działać? trzeba coś uwielbiać albo przeklinać nie można potraktować to rzeczowo i spokojnie?
  • Ben 2021-02-14 13:20:12
    Szkoda, że tak trzeźwe spojrzenie nie jest powszechne. Przeważają opinie trolli i głupków. Szkoda, że przy obecnym podejściu czeka nas tylko i wyłącznie radykalna podwyżka cen energii. Za niedługo pewnie zostaniemy bez energii produkowanej z własnych surowców, a za zabawę w OZE zapłacimy dodatkowo.
  • Edward J 2021-02-14 12:01:17
    Zlkwidujemy nasze rodzime żródła energii i potem zostanie nam drogi import albo śmierć z zimna

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.204.181.91
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!