Niebawem mają zostać przedstawione rozwiązania systemowe dla górnictwa i energetyki. Taką zapowiedź złożył wicepremier Jacek Sasin. Długofalowa strategia ma dotyczyć tego, jak powinna rozwijać się energetyka i jaki udział w tym programie miałoby mieć górnictwo. Temat rozgrzewa obecnie zarówno przedstawicieli górnictwa, jak i energetyki. Dyskutowane są różne scenariusze, w tym taki, w którym konsolidacja energetyki konwencjonalnej oraz spółek węglowych następuje wokół PGE.
- Spada kurs Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Lubelskiego Węgla Bogdanka - mówi portalowi WNP.PL Jakub Szkopek, analityk mBanku. - Inwestorzy obawiają się tego, że przykładowo te spółki mogłyby zostać dołączone do Polskiej Grupy Górniczej. Pojawiają się spekulacje, że mogłoby dojść do łączenia tych aktywów - zaznacza Szkopek.
- Niezależny ekspert Herbert Gabryś podkreśla, że chodzi o kwestie, do których podchodzić należy niezwykle rozważnie i ostrożnie. - To nie może mieć charakteru krótkoterminowych i doraźnych działań, bowiem zemściłoby się to w przyszłości - ocenia Gabryś.
- Były wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff podkreśla, że należy myśleć o restrukturyzacji górnictwa i poszczególnych kopalń, a nie upatrywać poprawy sytuacji w bardziej zaawansowanej konsolidacji z energetyką.
- Natomiast przewodniczący Sierpnia '80 Bogusław Ziętek, zdecydowanie opowiadający się za konsolidacją, podkreśla że tylko duża grupa będzie w stanie przeciwstawić się agresywnej polityce UE zmierzającej do całkowitego zniszczenia przemysłu energetycznego opartego na węglu kamiennym oraz brunatnym.