PGG: coraz większe wydobycie i coraz wyższa wydajność w kopalni zespolonej Ruda

PGG: coraz większe wydobycie i coraz wyższa wydajność w kopalni zespolonej Ruda
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rok 2018 był drugim pełnym rokiem funkcjonowania w ramach Polskiej Grupy Górniczej (PGG) kopalni zespolonej Ruda. Została ona utworzona 1 lipca 2016 roku na bazie rudzkich kopalń: Bielszowice, Halemba-Wirek i Pokój. W roku 2018 kopalnia zespolona Ruda wydobyła nieco ponad 5 mln 202 tys. ton węgla (więcej o 0,5 mln ton w stosunku do roku 2017 i prawie 1 mln ton więcej niż w roku 2016). W roku 2018 kopalnia Ruda zdołała sprzedać niemal cały wydobyty węgiel, czyli 5 mln 173 tys. ton.

 • Kopalnia zespolona Ruda ma bogate zasoby węgla o dobrej jakości. Większość przypada na węgle typu 34.2 i 35.1.
 • W kopalni Ruda w roku 2018 uruchomiono ściany, gdzie wydobycie dobowe wynosi przeszło 4 tys. ton na dobę.
 • W roku 2019 i w kolejnych latach ten kierunek ma być w kopalni zespolonej Ruda kontynuowany.
 • O perspektywach krajowego górnictwa będziemy dyskutować w Katowicach od 13 do 15 maja w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, pod patronatem WNP.PL. Serdecznie zapraszamy

Od czasu utworzenia kopalni zespolonej Ruda wzrasta wydajność roczna na jednego zatrudnionego. W roku 2016 było to 602,9 t, w roku 2017 z kolei było to 711,4 t, natomiast w roku 2018 wydajność ta wyniosła 775,7 t.

Kopalnia Ruda, czyli węgiel wysokiej jakości

Jeżeli chodzi o postęp robót przygotowawczych, to na zakończenie 2018 roku wyniósł on 19 910 m. Kształtował się zatem na poziomie z roku 2017 i był wyższy o 2000 m niż w roku 2016.

Dzięki połączeniu technologicznemu między ruchami Pokój i Bielszowice uproszczono ciąg technologiczny, przekierowując całość wydobycia z Ruchu Pokój na Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla Ruchu Bielszowice. Dzięki temu znacznie obniżono koszty.

Zlikwidowano w Ruchu Pokój zakład przeróbki mechanicznej węgla, a przy tym obiektów powierzchniowych z nim powiązanych. Natomiast w Ruchu Bielszowice umożliwiło to optymalne wykorzystanie potencjału technicznego, a zatem zwiększenie wykorzystania zdolności produkcyjnych szybu V oraz zakładu przeróbki węgla.

Kolejne zmiany oznaczają połączenie techniczne między ruchami Bielszowice i Halemba. Drążony jest chodnik połączeniowy w pokładzie 405. Koniec prac przewidziano na połowę roku 2019. Uzyskane połączenie oznaczać będzie dla obydwu ruchów poprawę warunków w zakresie wentylacji oraz udostępni nową drogę transportu.

Kopalnia zespolona Ruda ma bogate zasoby węgla o dobrej jakości. Większość przypada na węgle typu 34.2 i 35.1. W celu poprawy jakości wydobywanego surowca kopalnia udostępnia pokłady z węglem wysokiej jakości, a zatem pokład 410 w partii K oraz 405 w partii L w ruchu Halemba, a także pokład 504wg w Ruchu Bielszowice, w których  pierwsze ściany zaplanowano na drugą połowę 2019 roku.

W kopalni Ruda w roku 2018 uruchomiono ściany, gdzie wydobycie dobowe wynosi przeszło 4 tys. ton na dobę. W roku 2019 i w kolejnych latach ten kierunek ma być w kopalni zespolonej Ruda kontynuowany. Jeżeli chodzi o załogę kopalni Ruda, to niemal 25 proc. pracowników dołowych stanowią osoby nie mające 30 lat.

Rozkręcają inwestycje

W roku 2019 inwestycje w kopalni zespolonej Ruda mają pochłonąć około 308 mln 657 tys zł. Z tego na wyrobiska górnicze przeznaczone zostanie 79 mln 517 tys zł, a na zakupy gotowych dóbr i pozostałe zadania inwestycyjne ponad 229 mln zł.

Istotną inwestycją na rok 2019 ma być między innymi modernizacja układu transportu urobku wraz z przystosowaniem do jazdy ludzi w pokładzie 405 w partii L w Ruchu Halemba. Wraz z uruchomieniem eksploatacji w pokładzie 405 w partii L planuje się nabycie dwóch przenośników taśmowych o szerokości 1200 mm przystosowanych do jazdy ludzi, które zabudowane będą w przekopie wentylacyjnym do partii K oraz upadowej do czyszczenia rząpia. Poza tym w planie jest modernizacja i doposażenie kolejnych przenośników zabudowanych w rejonie pokładu 405 w celu dostosowania ich do jazdy załogi.

Istotne będzie również rozpoczęcie drążenia upadowej technologicznej I do szybu VI na poz. 1000 m. To pierwsze z wyrobisk planowanych dla wykonania wentylacyjnego otworu wielkośrednicowego w rząpiu szybu VI z poziomu 1000 m do poziomu 1200 m, który  docelowo umożliwi wprowadzenie świeżego powietrza na poz. 1200 m, co umożliwi uniknięcia przewietrzania podpoziomowego w partii Borowa Ruchu Bielszowice i partii K oraz L Ruchu Halemba.

Istotne także będzie rozpoczęcie budowy powierzchniowej stacji odmetanowania przy szybach centralnych w Ruchu Bielszowice, która zastąpi starą, dołową stację odmetanowania na poziomie 516 m. A także rozpoczęcie budowy stacji energoelektrycznej 110/6kV przy szybie VI – zarówno na powierzchni, jak i na dole kopalni.

Dochodzi do tego planowany na rok 2019 zakup 121 sekcji obudowy zmechanizowanej do Ruchu Halemba oraz 177 sekcji do Ruchu Bielszowice. Zaplanowano również nabycie pięciu ciągników spalinowych i sześciu ciągników manewrowych oraz zakup trzech przenośników taśmowych o szerokości 1200 mm.

Warto zaznaczyć, że w roku 2018 kopalnia zespolona Ruda przeznaczyła na inwestycje przeszło 161 mln zł (niemal dwa razy więcej niż w roku 2017).

- Na kwotę inwestycji w 2018 roku złożyły się wydatki na wyrobiska górnicze: 60 mln 970,4 tys. zł, zakupy gotowych dóbr: 75 mln 249,2 tys. zł oraz pozostałe inwestycje: 24 mln 863,4 tys. zł - wskazuje Michał Piecha, dyrektor kopalni Ruda, cytowany w magazynie PGG.

Znaczący pracodawca i podatnik

W 2018 roku Polska Grupa Górnicza osiągnęła 493 mln zysku. PGG zdołała w roku 2018 wydobyć 29,7 mln ton węgla i przeznaczyła na inwestycje 2 mld 418 mln złotych. W porównaniu z rokiem 2017 nakłady na inwestycje wzrosły w 2018 roku o 33 proc., natomiast w roku 2019 mają być jeszcze większe.

W PGG szacują, że będzie to około 3 mld 179 mln zł. Na każdej tonie węgla PGG zarobiła w 2018 roku 25 zł. Spółka korzysta z koniunktury na rynku węgla i wysokich cen tego surowca. 

- Jesteśmy powiązani z trzema naszymi interesariuszami: są to pracownicy, czyli kapitał ludzki, wiedza i technologia, czyli  zarówno współpraca z dostawcami sprzętu jak i jednostkami naukowymi aż po podatki i opłaty, które trafiają do budżetu centralnego i budżetów lokalnych - zaznacza prezes zarządu Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala. 

Sama Polska Grupa Górnicza zatrudnia ok. 42 tys. pracowników, natomiast dla całego regionu generuje ok. 200 tysięcy miejsc pracy. W ubiegłym 2018 roku na rzecz budżetu centralnego zapłaciła 3,1 mld złotych, natomiast na rzecz budżetów lokalnych 171,3 mln zł.    

Zobacz także: Przymusowe nadgodziny, złe traktowanie. Górnicy mają dość

W 2019 roku Polska Grupa Górnicza rozpoczyna spłatę przejętego po dawnych spółkach węglowych zadłużenia w postaci obligacji. 

- Jesteśmy na to przygotowani, jest to zaszyte w naszym biznesplanie i będzie to realizowane - ocenia prezes Tomasz Rogala. W 2019 roku spółka ma do zapłacenia 25 mln zł.  

Średnia cena węgla z Polskiej Grupy Górniczej wyniosła w 2018 roku 311 zł za tonę - nastąpił wzrost o 12,2 proc. wobec roku 2017, natomiast koszt sięgnął 286 zł na tonie – nastąpił wzrost o 5,1 proc. Oznacza to 25 zł zysku na każdej sprzedanej tonie węgla, a zatem pięciokrotnie więcej niż rok wcześniej, gdy zysk wynosił średnio ok. 5 zł.  

Na wzrost kosztów w roku 2018 złożyła się m.in. 7-procentowa podwyżka wynagrodzeń w PGG oraz wzrost o 3,9 proc. kosztów materiałów (przede wszystkim chodzi o stal) oraz usług między innymi w związku ze wzrostem płac w zewnętrznych firmach usługowych.  

Czytaj również: Sośnica: kiedyś najgorsza, a teraz jedna z lepszych kopalń PGG

Wielkość nakładów na inwestycje zwiększyła się w 2018 roku w PGG o jedną trzecią - do ponad 2,4 mld zł wobec ok. 1,7-1,8 mld zł w dwóch poprzednich latach. Ponad połowę wydanych w 2018 roku środków przeznaczono na przygotowanie 52 nowych ścian wydobywczych, co wymagało wydrążenia przeszło 105 km podziemnych wyrobisk - w sumie powstało ich prawie 118 km. 

Prawie 650 mln zł przeznaczono na nowe maszyny i urządzenia: przenośniki, sekcje obudów zmechanizowanych czy ciągniki. Ponad 500 mln zł przeznaczono na inwestycje uznane za kluczowe dla spółki, w tym pogłębianie i modernizacja szybów oraz zakładów przeróbki węgla.  

- Polska Grupa Górnicza powinna przede wszystkim koncentrować się na swoim core businessie, czyli na wydobyciu węgla - ocenia w rozmowie z portalem WNP.PL Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.

Rok 2019 ma być dla Polskiej Grupy Górniczej rekordowy pod względem inwestycji. W spółce zakładają kosztem ponad 1,4 mld zł uzbrojenie 45 ścian wydobywczych i wydrążenie w sumie 140 km nowych wyrobisk, kontynuację inwestycji kluczowych (kosztem 582 mln zł) oraz zakupy nowego sprzętu, w tym głównie urządzeń transportowych oraz sekcji obudowy zmechanizowanej - w sumie za prawie 1,2 mld zł. Efekty tych inwestycji mają być w pełni widoczne w wynikach spółki w trakcie najbliższych trzech do pięciu lat.  

Zobacz też: PGG myśli o zgazowaniu węgla na potrzeby chemii. „O wszystkim zadecyduje ekonomia”
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (16)

Do artykułu: PGG: coraz większe wydobycie i coraz wyższa wydajność w kopalni zespolonej Ruda

 • Pracownik Ruda 2019-08-12 07:08:34
  Pokój fedruje i może fedrować jeszcze 20 lat ale mądry Michałek z zawiści chce zamknąć ruch Pokój .Dlaczego związki zawodowe nie bronią naszych miejsc pracy na ruch Pokój ?
 • Alojzy z GP1-P 2019-03-28 18:18:53
  Krótko i na temat kwk Pokój fedruje najlepiej z całej kwk Ruda ktoś ma jakieś wątpliwości ???
 • Janko muzykant 2019-03-27 20:03:18
  Tempy penis to ty masz na drugie imie
 • Janko muzykant 2019-03-27 15:27:02
  Kazdy ma rodzine na utrzymaniu a tylko gornicy placza a maja najwiecej i ciagle malo to jest zenujace to wyp...do prywaciarzatam bedzie wam lepiej tepe ryle bez wyksztalcenia ciemnogrod i zacofanie ale kasy to by chceli niewiadomo ile
  • tre cool 2019-03-27 17:38:37
   Jesteś tempym penisem
 • Hanys 2019-03-27 05:20:50
  Gorniku z sosnicy zwolnij sie jak ci nie pasuje a nie placz bo skoro robisz to az tak zle ci nie ma
  • Nie wierzę już temu państwu. 2019-03-27 07:00:18
   Sam się zwolnij jak ci nie pasi , chłop ma na utrzymaniu rodzinę

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.117.166
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!